Sztuczna inteligencja pomoże efektywnie planować produkcję.

Z systemami klasy ERP najczęściej kojarzone jest pojęcie uczenia maszynowego (Machine Learning), głównie ze względu na pokaźne ilości danych jakie gromadzą takie systemy. Dane te z reguły opisują spodziewane wyniki – do jakich dążymy lub jakich chcemy uniknąć, dlatego mogą zostać wykorzystane jako dane treningowe dla algorytmu uczenia maszynowego.
Obecnie prowadzimy rozwojowy projekt modułu produkcyjnego SIMPLE.ERP, gdzie jednym z istotniejszych elementów jest wykorzystanie elementów sztucznej inteligencji do wsparcia przedsiębiorstw MŚP w efektywniejszym planowaniu i realizowaniu procesu produkcyjnego.

System będzie realizował analizę wykonalności produkcji na podstawie samouczącego się algorytmu, uwzględniającego odchylenia normatywów od rzeczywistego przebiegu produkcji oraz procesu zaopatrzenia w przeszłości. Koleją ciekawą funkcjonalnością, która pojawi się w naszym systemie po zakończeniu projektu, jest automatyzacja przygotowywania kalkulacji i wycen, związanych z zapytaniami od klientów. Wykorzystanie samouczącego się algorytmu umożliwi ogromne oszczędności i redukcję czasu potrzebnego dotąd na czasochłonne kalkulacje kosztów, analizy możliwości produkcyjnych, terminów i dostępności materiałów. System na podstawie analizy i statystyki danych z podobnych zleceń oraz tego co się działo w przeszłości – przygotuje za nas pełną kalkulację. A mechanizm samouczący umożliwi odbiorcy wyciąganie wniosków i podpowie w jaki sposób coraz lepiej odpowiadać na tego typu zapytania.
Algorytmy takie, w stosunku do tradycyjnych, pozwalają na bardzo szybkie znalezienie wstępnego suboptymalnego rozwiązania i szybkie reagowanie na zdarzenia pojawiające się w procesie produkcyjnym.

 

Zbigniew Strojnowski
Ekspert SIMPLE oraz Product Manager obszaru Zarządzanie Produkcją w SIMPLE S.A. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*