Rozwiązania chmurowe alternatywą dla tradycyjnego modelu ERP.

Rynek oprogramowania dla firm od kilku lat przechodzi zmiany. Jednym z trendów jest zyskujący na popularności model usługowy. W praktyce oznacza to, że specjalistyczne systemy można wynająć zamiast kupić, unikając dużych wydatków. Aby móc korzystać z prądu, nie musisz być przecież właścicielem elektrowni. Dlaczego z oprogramowaniem miałoby być inaczej?

Po pierwsze: oszczędności

Jako przykład weźmy specjalistyczne aplikacje do zarządzania firmą. Wymagają one odpowiednio wydajnego sprzętu, zakupu licencji, zatrudnienia wykwalifikowanych informatyków i regularnego serwisu. Producent, który oferuje to samo rozwiązanie w formie usługi, czyli w chmurze, eliminuje konieczność ponoszenia tych kosztów. Wszystko jest zawarte w abonamencie.

Po drugie: automatyzacja i kompatybilność

Do tej pory dużym problemem dla tego typu systemów była trudność integracji z innymi aplikacjami. Firmy często wykorzystują nie jedno, a kilka rozwiązań i każde z nich pełni inną rolę. Obszary biznesowe jednak przenikają się ze sobą, więc systemy powinny komunikować się ze sobą. Dzięki temu dane z całego przedsiębiorstwa zbierane i analizowane są w jednym miejscu. Dla przykładu, wykorzystywany w SAP Business One, Integration Framework umożliwia komunikację z niemal każdym rodzajem oprogramowania. Tradycyjna instalacja powoli traci swoją przewagę.

Po trzecie: wiedza o działaniach w firmie

Dużo uwagi poświęca się rozwiązaniom analitycznym służącym do prezentacji danych. Dane często pochodzą z systemów do obsługi przedsiębiorstwa (ERP). Wspomniane oprogramowanie SAP Business One zarówno w chmurze jak i on-premise umożliwia przygotowywanie raportów, zestawień i wskaźników.

Przyszłość oprogramowania dla firm

Obserwując rynek oprogramowania widać nie tylko coraz większą liczbę systemów działających w modelu usługowym. Systemy te także dorównują już możliwościami tradycyjnym instalacjom. Narzędzia dostępne do tej pory tylko dla dużych firm są już w zasięgu niemal wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją firmę.

SUPREMIS to największy Złoty Partner SAP w zakresie produktu SAP Business One w regionie Europy Centralnej i Wschodniej. Zespół, tworzony przez ponad 70 specjalistów, świadczy pełen zakres usług związanych wdrożeniami systemu, obsługą serwisową oraz stałym rozwojem oprogramowania. Podczas ponad 15-letniej działalności, SUPREMIS zrealizował ponad 200 projektów wdrożeniowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*