SUBSKRYPCJA CZY KUPNO LICENCJI NA WŁASNOŚĆ?

Jeszcze niedawno oferowanie modelu on-premise (wykupienie licencji na własność), jak i SaaS (opłata subskrypcyjna) nie było wyłącznie kwestią wyboru sposobu płatności czy rozliczeń z tytułu korzystania z oprogramowania. Przede wszystkim różnicą w zakresie możliwości, tj. zestawu dostępnych aplikacji i usług oraz wiążących się z tym ograniczeń produktów. Obecnie wyeliminowana została większość ograniczeń, które jeszcze niedawno determinowały, że bardziej oczywistym był wybór modelu on-premise, względem modelu subskrypcyjnego.

SaaS w połączeniu z SAP Business One:

  • automatyczną aktualizację, element nieosiągalny w starszych modelach oprogramowania,
  • integralność danych = bezpieczeństwo. To jest już fakt – dane biznesowe w modelu SaaS są bezpieczne,
  • skalowalność – system można dowolnie rozbudowywać o nowe moduły i nie ma to wpływu na stabilność funkcjonowania wykorzystywanych obszarów biznesowych, 
  • elastyczność – można dopasować plan subskrypcji i jej możliwości względem aktualnego zapotrzebowania,
  • proste zarządzanie z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego.

Zmianie uległa również kwestia kosztowa, która niekoniecznie w przeszłości dawała wymierne korzyści finansowe dla modelu SaaS. W szczególności należy wskazać:

  • brak wyzwań związanych z infrastrukturą sprzętową. Aktualnie przedsiębiorstwa nie lubią inwestować czasu w poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu. Rozwiązanie subskrypcyjne to łatwy i szybki początek pracy z Systemem oraz optymalizacja kosztu,
  • wykorzystanie zasobów – opłaty ponoszone są za wykorzystywane zasoby. Wydaje się uprawnionym stwierdzenie – „nie trzeba kupować elektrowni aby mieć prąd”,
  • brak ukrytych kosztów,

Nie oznacza to oczywiście, że jest to jedyny właściwy model względem potrzeb każdego użytkownika systemu SAP BUSINESS ONE. Decyduje o tym wiele czynników, których wnikliwa analiza warunkuje wybór optymalnego rozwiązania. Wybór architektury winien być wynikiem szczegółowego zrozumienia potrzeb Klienta, w szczególności funkcjonowania jego procesów.

Poniżej prezentujemy porównanie graficzne kosztu dla wskazanych modeli

Porównując dane wydaje się uzasadnionym stwierdzenie: SaaS jest bardziej niż kiedykolwiek wcześniej najstabilniejszym i w zasadzie niezawodnym modelem utrzymania rozwiązań SAP. Równocześnie optymalizuje koszt dla całej inwestycji związanej z posiadaniem systemu SAP BUSINESS ONE.

Dodatkowo trendy rynkowe wskazują że:

  1. przy realizacji nowych systemów dąży się do modelu SaaS, którego wdrożenie odbywa się szybciej, jest tańsze i bezpieczniejsze. Rynek odchodzi od modelu on-premise,
  2. stare rozwiązania systemiczne są adoptowane do chmury. W dobie potrzeby powszechnego dostępu mobilnego do zasobów systemu ERP, model SAAS jest najlepszym rozwiązaniem,
  3. tworzenie i utrzymywanie rozwiązań IT jest drogie. Korzystanie z rozwiązań SaaS jest wygodne i tańsze dla przedsiębiorstwa, ponieważ nie są ponoszone koszty utrzymania własnej infrastruktury serwerowej oraz pracowników działu IT do obsługi tej infrastruktury.
  4. biznes zmienia się szybko i jeszcze szybciej oczekuje nowych narzędzi. Jedynie rozwiązania SaaS potrafią w czasie rzeczywistym reagować na zmianę technologii i wdrażać ją masowo u wszystkich użytkowników.
  5. Internet, jego dostępność jest powszechna. Dostęp do systemu ERP w modelu SaaS możliwy jest z każdego miejsca, w dowolnym czasie i z każdego urządzenia.

Analiza powyższych faktów pozwala na następujące podsumowanie. Decydując się na realizację projektu ERP biznes preferuje korzystanie ale niechętnie już nabywanie. Odpowiednio wybrane plany taryfowe, pozwalają na optymalizację kosztów co pozwala skutecznie budżetować przyszłość.

Najistotniejszym element wydaje się jednak zagadnienie odpowiedzialności. Dla SaaS to SUPREMIS przejmuje pełną odpowiedzialność za System, jego rozwój, niezbędną infrastrukturę oraz obsługę. Jest wygodnie, a biznes zyskuje czas na realizację codziennych zadaniach, oraz planowanie rozwoju przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*