Pulpit nawigacyjny i raporty to tylko jeden z elementów BI, jego „mądrość” tkwi o wiele głębiej.

Przedsiębiorstwo, które przystępuje do wyboru systemu BI, powinno odpowiedzieć sobie na pytania:

W czym będziemy lepsi od innych organizacji po wdrożeniu pewnych elementów BI ?

Kiedy i jak daleko zostaniemy w tyle, jeśli takich rozwiązań nie wdrożymy?

Jakimi danymi dysponujemy i chcielibyśmy je wykorzystać oraz jakie inne chcemy pozyskiwać ?

Kto w organizacji jest dobrym sponsorem oraz gorącym orędownikiem takich rozwiązań i będzie stanowił oparcie dla ciągłości stosowania i poszerzania rozwiązań BI ?

 

Robert Śmieszek
Kierownik Działu Planowania i Analiz
HARPER HYGIENICS S.A.

System BI kojarzony jest zwykle z interaktywnymi pulpitami nawigacyjnymi, z mnóstwem KPI. Atrakcyjna wizualizacja jest zwykle chwytliwym elementem dla kadry zarządzającej, stanowi niezłą zachętę do zakupu systemu. W dłuższej jednak perspektywie nie przesądza o dobrym wykorzystaniu tych narzędzi.

Pojęcie BI jest na tyle szerokie, że rozważania o wdrożeniu BI powinny być rozmową o pewnym zakresie rozwiązań, które chcielibyśmy u siebie znaleźć. Trzeba sobie zdawać sprawę ,że „mądrość” tego rozwiązania tkwi znacznie głębiej.

Niekoniecznie jest prosto i logicznie wytłumaczalna, łatwa do udokumentowania. Ukazując jednak, pewne trendy, zasady, korelacje (których podstaw nie do końca musimy rozumieć), pozwala wykorzystywać je dla podniesienia wartości firmy. Wiemy więcej, szybciej i trafniej oceniamy przyszłość. Pulpit nawigacyjny i raporty to tylko jeden z elementów BI.

O ile głębsza analityka BI jest już mocno zakorzeniona w niektórych sektorach ( finanse, bankowość, telekomy) , to wiele innych sektorów rynku jeszcze raczkuje w tym obszarze.

Aby zachęcić potencjalnych odbiorców do stosowania takich rozwiązań, dobrze jest wskazać na konkretne przykłady zastosowań systemów BI. Pokazać potencjał korzyści wynikających z określonych metod analityki BI.

Dobrze jest także, jeśli w organizacji już na początku zostaną ustrukturyzowane i opisane pewne zestawy danych, aby szybko móc pokazać ich konkretne zastosowania. Jeśli dane w firmie nie są ustrukturyzowane, organizacja korzysta z różnych źródeł danych (dane tekstowe, pliki excel, word i inne), to ważnym etapem jest ich przygotowanie. Sama budowa hurtowni danych również może być ( i zwykle jest) niezwykle istotnym wyzwaniem wchodzącym w zakres wdrożenia systemu BI.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*