Planowanie procesu wyboru systemu ERP.

W zdobywaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwo musi wykorzystywać różnego rodzaju narzędzia i mechanizmy oraz podejmować inwestycje w rozwój, które usprawnią pracę a także zarządzanie firmą. Wśród takich inwestycji znajduje się nie wątpliwie wdrożenie systemów informatycznych klasy ERP, które jest kluczowym czynnikiem usprawniającym zarządzanie przedsiębiorstwem poprzez optymalizację procesów, obniżenie kosztów oraz wzrost wydajności pracowników.  

Wielu przedsiębiorców musi przejść przez długą i pełną wątpliwości ścieżkę, na której rozważać będą kwestie inwestycji w najnowsze rozwiązania informatyczne. Każda inwestycja poprzedzona jest zadawaniem sobie pytań o jej sens, zmaganiem się z niepewnością i argumentowaniem za i przeciw określonym zmianom. Takie wątpliwości i rozważania są dobre, bowiem sprawiają, że dokonany zakup staje się przemyślany, a inwestor pewny swojej decyzji i zadowolony ze skutków jej podjęcia.

Zakupienie systemu informatycznego to procedura, która może dochodzić nawet do roku czasu. Długi czas wcale nie jest jednak mało pożądany, ponieważ tutaj nie ma miejsca na błędy – system powinien być optymalnie dopasowany, ponieważ tylko wtedy jego zakup okaże się opłacalną inwestycją.  

ETAPY  WYBORU SYSTEMU: 

  1. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej oferty. Dostawców jest wielu, zatem warto skonsultować się ze zewnętrznymi specjalistami, którzy doradzą, jakie rozwiązanie sprawdza się najlepiej. Pierwszy etap zazwyczaj odbywa się na przełomie ostatniego kwartału oraz pierwszego kwartału nowego roku, kiedy podejmowane są decyzję o nowych inwestycjach oraz ich zabudżetowanie.  
     
  2. Gdy system został już wybrany, należy skontaktować się z potencjalnym dostawcą, gdzie na spotkaniu z przedstawicielem będzie możliwość pozyskania dodatkowej wiedzy o rozwiązaniu oraz zobaczyć jak działa system. Takie spotkania zwykle są bezpłatne i nie zobowiązują do zakupu. Do drugiego etapu przedsiębiorstwa podchodzą najczęściej na przełomie drugiego kwartału po zabudżetowaniu inwestycji oraz przed okresem urlopowym pracowników.  
     
  3. Gdy dany system okazuje się atrakcyjną propozycją, wówczas następuje proces ustalenia wdrożenia. Ważne, aby było ono przeprowadzone profesjonalnie. Na podstawie analiz dobiera się także odpowiednie moduły systemu. Zwykle trzeba przygotować się na co najmniej kilkumiesięczne wdrożenie. Etap finalnego wybory dostawcy odbywa się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału, tak aby po zakończeniu okresu urlopowego można było rozpocząć wdrożenie systemu.  

Zawsze chodzi o zyski, a ich osiąganie jest łatwiejsze i sprawniejsze jeżeli wykorzystuje się do tego odpowiednie narzędzia. Wszak ewolucja, a niekiedy rewolucja przedsiębiorstwa jest tylko kwestią czasu. Nie warto odwlekać tego momentu i tracić czasu, bowiem nie jest korzystne opieranie swojej działalności o przestarzałe metody zarządzania. Inwestycje mogą czasem wymagać mniejszych bądź większych wyrzeczeń, ale w ostatecznych rozrachunku przynoszą tylko korzyści, których nie sposób docenić i nie dostrzec ich pozytywnego wpływy na funkcjonowanie firmy.  
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*