Nowoczesny system ERP

Systemy ERP są dziś niezbędnym elementem wielu firm funkcjonujących na rynku. Wynika to przede wszystkim z modułowej budowy tego oprogramowania. Przedsiębiorca, niezależnie od branży i sektora w jakim działa (mikro, MŚP czy dużych firm), jest w stanie przy pomocy ERPa łatwiej zarządzać firmą. Ta kwestia jest bezsporna. Systemy ERP ze względu na pudełkową budowę, oferują funkcjonalności, które można dobierać w zależności od potrzeb i charakteru przedsiębiorstwa.

To podstawa funkcjonowania, ponieważ nie tylko optymalizują one procesy w firmie, ale i pozwalają na utrzymanie ciągłości pracy w krytycznych sytuacjach, dzięki wersjom oprogramowania dostępnego w chmurze czy abonamentowych wersjach mobilnych. Doświadczyliśmy tego wszyscy, gdy zmierzyliśmy się z lockdownem. Ten krytyczny moment pokazał, że firmy, które korzystają z rozwiązań informatycznych i potrafią w szybki sposób przestawić się na pracę zdalną, mają większą szansę na wyjście z opresji.

Natomiast przewagi konkurencyjnej upatrywałbym jednak w nieco innych rozwiązaniach. Owszem, są one zintegrowane i kompatybilne z systemami ERP, natomiast ich bezpośrednią przewagą jest mocne wyspecyfikowanie pod kątem firmy. To programy do zarządzania przedsiębiorstwem, które nie są pudełkowe, nie są gotowymi rozwiązaniami, a współtworzone są z klientem (tu: firmą) i odpowiadają 1:1 na wszystkie oczekiwania. Są one droższe, wymagają o wiele więcej uwagi i zaangażowania ze strony przedsiębiorcy, natomiast ich kluczową wartością jest moc adaptacji. To już nie programy, a platformy informatyczne, których zakres funkcjonalności stanowi odwzorowanie obiegu danych w firmie, jest uporządkowaniem rzeczywistych procesów i przeniesieniem reguł do świata cyfrowego. Czyli tworzą one środowisko pracy dla całej firmy. To po pierwsze. Po drugie – są to systemy plastyczne, co znaczy że oprócz twardych danych można zapisać w nich również zasady zarządzania miękkiego. Mają wpływ na polepszenie komunikacji, wzrost motywacji i zaangażowania całego zespołu, można je rozwijać i zmieniać w zależności od okoliczności. Trzeci i czwarty aspekt, które niezwykle mocno wybrzmiały w czasie pandemii koronawirusa, to elastyczność i dostępność. Wiążę je w jeden obszar problemowy dlatego, że w bardzo krótkim czasie (tydzień, maksymalnie dwa) część polskich firm, z powodów zupełnie niezależnych od sposobu konstrukcji zaplecza biznesowego, zmierzyło się z być albo nie być.

Firmy, które – przykładowo – świadczyły usługi w sektorze B2B współpracując z branżą turystyczną czy restauracjami, musiały podjąć kroki umożliwiające przestawienie pracy na działania B2C. Niepodważalnym wsparciem okazało się wtedy posiadane oprogramowanie do zarządzania danymi, które właśnie ze względu na elastyczność i dostępność w bardzo szybkim czasie można było zmodyfikować i dostosować do nowych realiów rynkowych. Mobilność (a zatem szybki dostęp do firmowych informacji z poziomu tabletu, smartfona, palmtopa czy komputera realizowana bez konieczności instalacji) oraz elastyczność (błyskawiczna przekształcalność procesów) sprawiła, że cyfrowy obieg danych w firmie okazał się absolutnie kluczowy dla jej funkcjonowania w nowych realiach. Przykłady naszych klientów, którzy dzięki Connecto Data Management System przetrwali huragan, pookazują, że tu właśnie tkwi klucz. Nie tylko chmura, ale i błyskawiczna adaptacja całego środowiska pracy do nowych, nieznanych wcześniej reguł. W moim poczuciu żaden system pudełkowy takiemu wyzwaniu nie podoła. Owszem, system ERP działający w chmurze, umożliwi zachowanie ciągłości procesów. Natomiast aklimatyzację w nowym środowisku biznesowym zapewni jedynie system, który działa według reguł rozpisanych pod daną firmę, uwzględnia jej bardzo specyficzne procesy, zna jej możliwości i potrafi unieść ciężar zmiany. A taki okazał się Connecto Data Management System, z czego – nie ukrywam – jesteśmy niezwykle dumni.

Michał Świerczyna

Prezes Zarządu Connecto

Connecto Sp. z o.o z siedzibą w Sosnowcu i oddziałem w Łodzi od 15 lat wdraża na terenie całego kraju systemy Comarch ERP (Optima i XL). Jest producentem autorskiego oprogramowania dla biznesu do zarządzania danymi, informacjami, dokumentami i procesami – Connecto Data Management System. W portfolio firmy znajduje się ponad 800 realizacji wdrożeniowych tak ERP, jak i Connecto DMS.

One Reply to “Nowoczesny system ERP”

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Oczywiście słyszałam o wskazanym w artykule rozwiązaniu, ale osobiście od kilku dobrych lat pracuję na tym systemie zarządzania przedsiębiorstwem https://edokumenty.eu/system-zarzadzania-przedsiebiorstwem/ Śmiało mogę polecić, jeśli ktoś rozważa zakup oprogramowania do własnej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*