ERP na potrzeby usług profesjonalnych

Na świecie nie ma zbyt wielu systemów ERP wspomagających działalność firm specjalizujących się w świadczeniu usług profesjonalnych. Takich, jak agencje reklamowe, firmy konsultingowe, inżynieryjne, informatyczne czy kancelarie prawne, gdzie głównym kosztem jest wysoce wyspecjalizowany pracownik i czas jego pracy. Typowe systemy ERP po prostu nie radzą sobie z zarządzaniem kapitałem ludzkim.

Klasyczne systemy ERP nie przystają do potrzeb firm żyjących z realizacji projektów, w których biorą udział wysokiej klasy specjaliści. Zostały bowiem zaprojektowane pod kątem potrzeb głównie produkcyjnych i handlowych, gdzie ciężar kosztowy jest położony na zupełnie inne miejsca niż w przypadku np. agencji reklamowych czy firm konsultingowych. Głównym celem firm produkcyjnych jest bowiem optymalizacja produkcji, a handlowych – dystrybucja, i systemy ERP skutecznie wspomagają je w ustalaniu miejsc, gdzie można coś usprawnić – albo w liniach produkcyjnych albo w łańcuchu dostaw.

Agencje reklamowe specjalizują się natomiast w realizacji projektów, do których zatrudniają wysoce kwalifikowanych i opłacanych specjalistów. Ponieważ główną składową kosztów ich działania są ludzie i czas ich pracy, krytyczne staje się planowanie, rejestrowanie i rozliczanie ich z zadań. Mając dostęp do tego typu informacji można śledzić, które projekty bądź grupy projektów są rentowne, a w których przekroczono budżety. Z podobnymi sytuacjami spotykamy się zresztą nie tylko w przypadku agencji reklamowych, ale także PR, firm konsultingowych i audytorskich czy kancelarii prawnych. Każdy realizowany przez nie projekt ma unikatowy charakter z konkretnymi pozycjami w kosztorysie, harmonogramie i z przypisanymi do niego zasobami ludzkimi, którymi trzeba umieć zarządzać. Jeśli pracownik agencji ma napisać scenariusz kampanii reklamowej a prawnik pismo procesowe, nie jest oczywiste, czy powinno im to zająć 1-2 godziny czy 2-3 dni.
Dysponowanie danymi statystycznymi pozwala ocenić, ile czasu powinna zająć dana czynność, co pozwala dobrze zarządzać załogą, a to w efekcie przekłada się wzrost rentowności projektów.

Firmy projektowe do zarządzania zasobami ludzkimi nagminnie wykorzystują Excela bądź Access’a, a bardziej rozwinięte zamawiają odpowiedni system u developerów aplikacji. Na rynku jest jednak dostępna gotowa grupa aplikacji dedykowana firmom tego typu – Maconomy firmy Deltek. Pierwszy opracowany przez spółkę system był dedykowany agencjom reklamowym, ale w krótkim czasie powstały jego odmiany dla sektora konsultingowego, kancelarii prawnych oraz firm z sektora rachunkowości. Systemy firmy Deltek dostępne są w ponad 80 krajach świata, zawdzięczając swoją unikatową pozycję na rynku światowym ponad 30-letniemu doświadczeniu w oferowaniu swojego sztandarowego produktu. W Polsce jego wyłącznym dystrybutorem jest Todis Consulting.

Maconomy to rozwiązania klasy ERP dla firm projektowych, których jesteśmy jedynym dystrybutorem na Polskę. Pozwalają one nie tylko lepiej zarządzać kapitałem ludzkim, ale także rejestrować i analizować w sposób elektroniczny przychody i wydatki, i to nie tylko w kontekście pojedynczego projektu, ale i całej firmy. Są wyposażone we wszystkie funkcjonalności wspierające działalność tego typu firm (CRM, zarządzanie dokumentami, workflow itd.). Ponieważ bardzo dobrze się skalują, mogą być wykorzystywane zarówno przez małe agencje PR, jak i międzynarodowe firmy konsultingowe czy kancelarie prawne. Przy całej swojej elastyczności są jednocześnie znacznie tańsze we wdrożeniu i utrzymaniu od rozwiązań oferowanych przez potentatów na rynku ERP.

Anna Turzańska-Sadlej
Prezes Zarządu
Todis Consulting Sp. z o.o. Sp. k

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*