Finansowanie zewnętrzne jako ratunek dla firm logistycznych, FMCG i sprzedawców na Allegro. Środki pieniężne zapewnią fintechy

Podczas pandemii wykorzystanie aplikacji oferowanych przez fintechy wzrosło w Europie o 72 proc.

W czasie, gdy polska gospodarka stoi w obliczu trudnych wyzwań epidemiologicznych, a lokalne firmy mają problemy z płynnością finansową, pomocną dłoń wyciągają podmioty oferujące nowe możliwości finansowania, wspierane przez najnowocześniejsze technologie. Podczas gdy 53 proc. mikroprzedsiębiorstw i 56 proc. małych firm zgłasza trudności z uzyskaniem kredytu od tradycyjnych instytucji finansowych[1], oferty fintechów stają się coraz bardziej popularne i mogą stanowić doskonałą alternatywę dla wielu innych możliwości wsparcia. Według nowego raportu Million Insights, globalny rynek cyfrowych platform udzielających finansowania ma osiągnąć wartość 15,3 mld dolarów do końca 2026 roku.

Kłopotliwe zatory płatnicze

W czasie światowej pandemii koronawirusa jednym z największych wyzwań polskiej gospodarki i przeszkodą w prowadzeniu biznesu są zatory płatnicze. Przedsiębiorcy, którzy regularnie nie otrzymują terminowej zapłaty za dostarczone towary lub usługi, nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec podwykonawców.

Dla mniejszych firm są to realne problemy, które zwiększają koszty ich działalności i hamują rozwój. Informacje z ostatniego kwartału 2020 r. wskazują, że problem płatności faktur opóźnionych o ponad 60 dni dotyczy prawie połowy przedsiębiorców z sektora MŚP[2]. Brak płynności finansowej może być zagrożeniem dla przetrwania firmy i utrzymania miejsc pracy.

Nowe możliwości przed fintechami

Oczekuje się, że do końca 2026 roku globalny rynek cyfrowych platform udzielających wsparcia finansowego osiągnie wartość 15,3 mld dolarów[3]. W obecnej sytuacji, gdy ze względu na globalną pandemię konieczne jest ograniczenie kontaktów osobistych, fintechy dają nieograniczony dostęp do usług finansowych bez konieczności wychodzenia z domu. Rynek rośnie w naprawdę szybkim tempie. Prognozy na lata 2019-2026 zakładają skumulowaną roczną stopę wzrostu na poziomie 20,7 proc. Dostęp do rozwiązań oferowanych przez fintechy udzielające wsparcia finansowego z każdego urządzenia mobilnego sprawia, że rynek ten jest bardzo podatny na szybkie wzrosty[4].

W ostatnich latach wzrosło znaczenie branży fintech. Dzięki aplikacjom mobilnym i rozwojowi technologii, użytkownicy nie tylko mogą zarządzać swoimi pieniędzmi 24/7, ale także wykonywać dodatkowe czynności, takie jak szybkie przelewy, pożyczanie pieniędzy czy inwestowanie w akcje. Koronawirus tylko przyspieszył ekspansję tego rodzaju firm. Małe przedsiębiorstwa coraz częściej wybierają cyfrowe platformy pożyczkowe ze względu na ich przyjazny interfejs. Według najnowszych danych, wykorzystanie aplikacji fintech wzrosło w Europie podczas pandemii o 72 proc.[5]

Potrzebujesz szybkiego wsparcia finansowego? Wystarczy dostarczyć wyciąg z konta bankowego

Dostęp do szybkiego finansowania może być kluczową szansą dla MŚP z różnych branż, takich jak logistyka, budownictwo czy mniejszych firm z sektora FMCG. Dlatego oferta fintechów, takich jak Lidya, może okazać się bardzo atrakcyjna dla polskich przedsiębiorców. Mniej formalności i szybki proces decyzyjny w połączeniu z błyskawiczną obsługą klienta – to wszystko jest teraz dostępne z ich własnych biur, tylko za pomocą kilku kliknięć online. W paru prostych krokach firmy mogą uzyskać finansowanie w szybki i bezpieczny sposób.

Niebawem tego rodzaju  rozwiązania mogą okazać się kluczowe we wspieraniu przedsiębiorstw i miejsc pracy w niestabilnych czasach. Elastyczność, wygodna obsługa, szybkość i koncentracja na mniejszych firmach to coś, co odróżnia fintechy od tradycyjnych instytucji bankowych. Połączenie tych elementów może być kołem ratunkowym dla MŚP.

[1] Polski Instytut Ekonomiczny, Tygodnik Gospodarczy PIE, 2021

[2] Fintek.pl, UOKiK: 100 postępowań w sprawie zatorów płatniczych w 2020 roku, December 2020

[3] Bankingexchange.com, The Future of Digital Lending Platforms, February 2021

[4] Bankingexchange.com, The Future of Digital Lending Platforms, February 2021

[5] https://www.forbes.pl/opinie/branza-fintech-kwitnie-w-pandemii-koronawirusa/70gh61j

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*