Wirtuozi ziemniaka stawiają na cyfryzację

Frytki, którymi zajada się rzesza Polaków znalazły się pod nadzorem systemu IT. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w Lęborskiej firmie Farm Frites Poland S.A. produkowane są ukochane frytki niezliczonej rzeszy Polaków. Cienkie, złociste, serwowane są w czerwonych, kartonowych opakowaniach, oznakowanych żółtą literą „M”. Ta założona w 1993 r. fabryka zaopatruje w swoje wyroby m.in. sieć restauracji McDonald’s.

Frytki to nie wszystko. Lęborska firma ma w rękawie jeszcze kilka asów. Jako pierwsza w Polsce uruchomiła masową produkcję placków ziemniaczanych i od lat zajmuje pozycję lidera w branży mrożonych produktów z najpopularniejszego nad Wisłą warzywa. Spółka zatrudnia ponad 200 osób i przetwarza rocznie ponad 200 000 ton ziemniaków. W 2007 roku pracownicy czuwający nad procesem metamorfozy ziemniaków w podłużne przysmaki, które najczęściej oglądamy na plastikowych tackach w towarzystwie hamburgerów i gazowanych napojów, byli świadkami jednego z największych wydarzeń w historii fabryki. Z hali zniknęło aż 70 proc. starych, zasłużonych urządzeń, a w ich miejsce na linii produkcyjnej stanął nowoczesny sprzęt z najwyższej półki. Farm Frites udała się na zakupy i zainwestowała niebagatelne sumy w modernizację, co pozwoliło znacznie zwiększyć wydajność fabryki.

Ziemniak pod nadzorem

Inwestycje Farm Frites nie skończyły się na kupnie nowych maszyn. Zarząd spółki doskonale zdaje sobie sprawę, że w zmieniającej się gospodarce najważniejsza jest cyfryzacja, dlatego postanowił zaprzęgnąć do pracy profesjonalne narzędzia IT. Tak właśnie pod strzechy fabryki trafił system klasy ERP 4FACTORY – QAD Enterprise Platform, który od jakiegoś czasu czuwa nad zarządzaniem całością zasobów przedsiębiorstwa. System ten znajduje się w ofercie DSR S.A., specjalizującej się w zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych dla produkcji. Na tym jednak nie skończył się apetyt przetwórców ziemniaka. Ich potrzeby okazały się znacznie większe, o czym świadczy fakt, że do niedawna magazyn wyrobów gotowych firmy był zinformatyzowany w niewielkim stopniu (korzystano z zaawansowanego systemu QAD WMS wyłącznie do numerowania palet), a w magazynie surowców do prowadzenia przyjęć i wydań materiałów korzystano arkuszy kalkulacyjnych, co uniemożliwiało m.in. kontrolowanie zrealizowanych transakcji czy śledzenie partii/serii.

Wytwórca wyrobów ziemniaczanych, po implementacji systemu QAD, w partnerstwie z DSR konsekwentnie realizuje plan wdrażania jego kolejnych rozszerzeń. By usprawnić pracę magazynów i zyskać pełną kontrolę nad przechodzącym przez nie towarem, zdecydowano się sięgnąć po moduł Eagle RF Express, przeznaczony do zarządzania gospodarką magazynową.
Posiada on funkcję automatycznej identyfikacji (ADC/RF) i generowania kodów kreskowych w czasie rzeczywistym. Wspiera w osiągnięciu celów związanych z weryfikacją kosztów pracy, dokładności inwentarza, wydajności i produktywności. Korzystając z funkcji zbierania danych w czasie rzeczywistym i drukowania etykiet, użytkownicy mogą poprawić wydajność procesów związanych z wysyłaniem i odbieraniem towarów. Moduł, za pośrednictwem Internetu, dostarcza również informacje o stanie magazynów i historii poszczególnych elementów inwentarza, co ułatwia podejmowanie lepszych decyzji kadrze menadżerskiej.

Przebieg wdrożenia

Przygotowania do wdrożenia modułu Eagle RF Express™ firma z Lęborku rozpoczęła od weryfikacji poprawności wprowadzenia do systemów QAD indeksów dla wszystkich przetwarzanych surowców oraz uruchomienia w nim zaawansowanych funkcjonalności zleceń zakupu, wraz z komponentem konsygnacyjnym. Kolejnym krokiem była instalacja samego Eagle RF Express™, który równolegle obsługuje przyjęcia surowców na Zlecenia Zakupu i w pierwszej fazie wydania tychże surowców. Następnie uruchomiono dyskretne zlecenia robocze w systemie ERP i wydawanie do nich surowców w nowym module. Byłem świadomy naszej sytuacji w zakresie gospodarki magazynowej i wiedziałem co chcę osiągnąć. Po dokładnej analizie możliwości modułu przekonany, że dla płynnego funkcjonowania całego zakładu produkcyjnego była to jedna z najważniejszych inwestycji, więc z łatwością udało mi się przekonać do niej zarząd spółki — wspomina okoliczności wdrożenia modułu Tadeusz Szkudlarek, Logistics Manager w Farm Frites Poland S.A.

Obecnie spółka z powodzeniem korzysta z wszystkich standardowych funkcji moduł Eagle RF Express™. Podczas jego implementacji nie było potrzeby wprowadzania znaczących zmian w standardzie oprogramowania. Ważnym elementem okazałą się obsługa kodów SSCC wg standardu GS1.Obecnie, Eagle RF Express™ wraz z systemem QAD nadzorują wszystkie procesy magazynowe w Farm Frites Poland S.A., począwszy od przyjęć dostaw surowców poprzez produkcję, sprzedaż i obsługę klienta na sprzedaży kończąc. Za pośrednictwem nowego modułu każdego dnia rejestrowanych jest ponad 2 tysiące transakcji. Dokładne zdefiniowanie celów projektu, znajomość specyfiki klienta oraz doświadczenie zespołu dały oczekiwany efekt w postaci łatwo mierzalnych rezultatów — podsumowuje wdrożenie Piotr Rojek z DSR. Efekty wdrożenia Tadeusz Szkudlarek pytany o to, czy funkcja nadawania kodów kreskowych w czasie rzeczywistym i monitorowanie dostarczanych do fabryki materiałów produkcyjnych pomogły usprawnić jej funkcjonowanie, zwraca uwagę, że optymalizacja procesów magazynowych to najlepsza rzecz, jaka od dawna miała miejsce w zarządzanym przez niego obszarze i jedna z
najważniejszych z punktu widzenia płynnego funkcjonowania całej fabryki. Wdrożenie modułu dało nam możliwość pełnej kontroli i optymalizacji pracy przedsiębiorstwa. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie jest to gwarancją sukcesu. Natomiast, świadoma współpraca wszystkich pracowników i codzienne dążenie do doskonałości dopełnione właściwymi narzędziami IT bardzo nas do niego przybliżają — tłumaczy Szkudlarek.

Implementacja systemu Eagle RF Express™ przełożyła się na następujące korzyści:

  • mobilność oraz dostęp transakcji i ich wyniku w czasie rzeczywistym za pośrednictwem
   technologii Wi-Fi;
  • znaczącą poprawę jakości informacji uzyskana dzięki nieomylności czytniki kodów kreskowych;
  • zmniejszenie pracochłonności obsługi transakcji magazynowych, która umożliwiła oddelegowanie

realizowania transakcji wydań surowców na produkcji jej operatorom;

  • pełna kontrola nad wszystkimi procesami magazynowymi dzięki natywnej współpracy systemu
   RF Expres z systemem QAD;
  • rozwiązanie bazujące na wprowadzaniu danych do systemu ERP poprzez skanowanie kodów

kreskowych wpłynęło na zwiększenie komfortu pracy;

 • zmiana procesu przyjęcia dostawy umożliwiła lepszą koordynację współpracy z dostawcami;
 • informacje na temat stanu ilościowego i jakościowego (status jakości) surowca pozwala
  korygować procesy planowania i zaopatrzenia;
 • pełny dostęp do informacji o przepływie surowców poprawił świadomość rzeczywistych kosztów
  produkcji;
 • zaobserwowano obniżenie ilości błędów w procesach magazynowych, redukcja błędów nastąpiła
  szczególnie po okresie przyzwyczajania się pracowników do nowego rozwiązania;
 • ewentualne błędy wykrywane są szybciej, ponieważ ruchy magazynowe obserwowane są przez
  wszystkich pracujących w środowisku ERP;
 • procesy magazynowe wykonywane są szybciej, a uwolniony dzięki temu czas wykorzystywany
  jest do weryfikacji stanu zapasów.

Źródło: https://www.dsr.com.pl/

Dodatkowy materiał filmowy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*