Czy polskie firmy są gotowe na automatyzację procesów biznesowych?

RPA (Robotic Process Automation) jest stosunkowo nowym podejściem do optymalizacji powtarzalnych procesów biznesowych i od kilku lat bardzo dynamicznie rozwija się na świecie. Przedsiębiorstwa, które wdrażają technologię RPA odnotowują niespotykane dotąd tempo wzrostu produktywności swoich pracowników oraz przyśpieszenie optymalizacji procesów biznesowych.

Wiele firm na świecie i w Polsce z sukcesem już korzysta z narzędzi RPA, jednak mimo tak dynamicznego rozwoju, rozwiązania RPA nie są wszystkim znane. To cały czas jest nowość, wiele firm w Polsce słyszy od AXACOM o takich rozwiązaniach po raz pierwszy. Często słowo „robotyzacja” kojarzy się jeszcze tylko z automatyzacją procesów produkcyjnych, widać, że niewiele firm w kraju ma świadomość, że istnieje możliwość zautomatyzowania innych procesów biznesowych w swoim przedsiębiorstwie.

W narzędziach do automatyzacji procesów biznesowych AXACOM dostrzegło ogromny potencjał, dający nowe możliwości rozwoju dla swoich klientów. Analiza trendów światowych, dynamiczny rozwój digitalizacji i wsłuchiwanie się w potrzeby klientów to zdecydowało o włączeniu do swojej oferty rozwiązania UiPath, lidera na rynku rozwiązań RPA.

Narzędzia UiPath służą do automatyzacji codziennych, powtarzalnych zadań w organizacjach, odciążają pracowników z obowiązku wykonywania rutynowych zadań związanych z powtarzalnymi procesami biznesowymi.

Zaletami technologii UiPath są konkretne rozwiązania do automatyzacji front-end, bezpłatna wersja próbna (na 60 dni) i otwarte podejście do RPA. UiPath wykorzystuje diagramy, schematy blokowe, automatyzacje można łatwo tworzyć przy pomocy myszki („przeciągnij i puść”) a nawet poprzez nagrywanie przebiegu procesu.

RPA daje wiele korzyści firmom, do minimum ogranicza ryzyko pomyłek (robot się nie myli), pozwala wykonywać prace, gdy brakuje pracowników (robot może pracować 24 godziny przez 7 dni w tygodniu), pozwala szybciej wykonywać procesy, wykonuje powtarzalne czynności zamiast człowieka i odciąża pracowników od żmudnych, rutynowych działań  i umożliwia przesunięcie ich do innych bardziej wymagających zadań.

Robot może logować się do różnych aplikacji, pozyskiwać dane z interfejsu użytkownika i wprowadzać te dane, raportować, może pozyskiwać dane ze stron internetowych, wykonywać operacje odczytu i zapisu do baz danych, otwierać, wysyłać maile, odczytywać dane z plików PDF, współpracować z aplikacjami z grupy Microsoft Office, posiada interfejsy (API) do wybranych systemów.

RPA bardzo dobrze sprawdzają się w następujących obszarach: finanse, księgowość (np. księgowanie wyciągów, rozliczanie płatności, podatki, analiza faktur zakupowych (poprzez OCR i uczenie maszynowe) i wprowadzanie danych z takich faktur do systemów księgowych), IT, HR, prognozowanie, fakturowanie, bankowość, ubezpieczenia, call-center, współpraca z firmami kurierskimi czy przy współpracy z systemami e-commerce.

Co ważne, robot wspomaga obsługę procesów wykorzystujących różne aplikacje, bez konieczności znajomości ich struktur wewnętrznych czy też budowania interfejsów programistycznych. Takie rozwiązanie umożliwia szybką integrację, w kilka tygodni wielu systemów bez ingerencji w te systemy. Większość wdrożeń RPA przynosi zwrot z inwestycji w ciągu 6-9 miesięcy.

Odpowiadając na pytanie: Czy polskie firmy są gotowe na automatyzację procesów biznesowych? Tak, niewątpliwie jest to idealny moment na wdrożenie rozwiązań RPA. A dzięki łatwej obsłudze narzędzi UiPath, proces  wdrożenia będzie przyjazny i szybki, część procesów w firmie może zautomatyzować użytkownik bez przygotowania informatycznego, bez zasobów informatycznych.

AXACOM to polska firma rodzinna, powstała w 2003 roku. Oferuje innowacyjne rozwiązania biznesowe najwyższej klasy oparte na produktach Microsoft oraz UiPath. Specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań pod konkretne potrzeby klientów, rozwiązań bazujących na produktach Microsoft Dynamics 365 for Finance i Supply Chain Management i rozwiązań z zakresu automatyzacji procesów biznesowych, robotyzacji procesów (RPA) w oparciu o najnowsze produkty UiPath.

Hubert Nowaczyk
Prezes Zarządu
AXACOM Sp.  z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*