Czas na wagę złota

Już w starożytności czas stanowił kluczową rolę w organizacji pracy całego społeczeństwa. Przez wieki kolejne cywilizacje udoskonalały zegar w duchu myśli, że czas to pieniądz. Operatorom logistycznym tej roli czasu wyjaśniać nie trzeba. Delta Trans chcąc przyspieszyć procesy logistyczne, a przez to zaoszczędzić na czasie, zdecydowała w 2019 roku o wdrożeniu w swoich magazynach nowego systemu zarządzania – Astro WMS®. Po niespełna roku od zakończenia wdrożenia przyszedł czas na pierwsze podsumowania i weryfikację jakie oszczędności udało się do tej pory osiągnąć.

8h

Migracja stanów podczas wdrożenia

60%

Przyspieszenie przyjęcia towaru

40%

Spadek ilości reklamacji

WYZWANIE

Grupa Delta Trans jest jednym z największych operatorów logistycznych w Polsce. Portfolio Klientów Grupy jest imponujące – w jego skład wchodzi 60 firm, które przekazały Delcie pieczę nad swoimi operacjami magazynowymi i dystrybucją. Przy takiej ilości Klientów sporym wyzwaniem był ich sprawny onboarding. Do tej pory, żeby móc przedstawić ofertę klientowi zainteresowanemu ich rozwiązaniem, operator musiał najpierw zastanowić się, ile będzie kosztować dodanie nowych operacji do systemu, a następnie uwzględnić ten koszt w swojej kalkulacji. Z drugiej strony, wymagało to czasu i zaangażowania dostawcy systemu, co znacznie wydłużało czas oczekiwania Klienta na ostateczną ofertę.

Kolejnym obszarem wymagającym przyspieszenia były procesy wewnątrz magazynu. Dla przykładu założenie jednej lokalizacji w starym systemie trwało około 2 minuty, a mówimy tu o tysiącach dynamicznie zmieniających się lokalizacji różnego typu. Podobnie czasochłonne było przyjęcie towaru, które dodatkowo powodowało dużą ilość błędów:

W przeszłości zdarzało się, iż dostawy kontenerów z Chin były przyjmowane przez 8 roboczogodzin przez jednego magazyniera. Również samo wprowadzanie ich do systemu było czasochłonne i generowało wiele pomyłek. Potrzebowaliśmy rozwiązania, które pomogłoby nam uporządkować pracę w magazynie, zaoszczędzić czas i w rezultacie poprawić naszą konkurencyjność.
– mówi Aleksander Salamon, WMS Superuser w Delta Trans.

ROZWIĄZANIE

Od czasu wdrożenia Astro WMS® onboarding nowych Klientów stał się o wiele prostszym procesem, a czas od otrzymania zapytania do przedstawienia klientowi oferty znacznie się skrócił. Wynika to przede wszystkim z możliwości samodzielnej realizacji całego procesu dodania nowego klienta 3PL, bez konieczności kontaktu z dostawcą systemu. Tego typu konfiguracja zajmuje nie więcej niż kilka godzin, co jest o 40% lepszym wynikiem niż poprzednio, a co najważniejsze może zostać przeprowadzone w całości przez superusera WMS, który w krótkim czasie zyskał kwalifikacje pozwalające na samodzielną pracę w tym zakresie. Tym samym kwestia kosztów IT w ofercie dla nowych klientów przestała być ograniczeniem, a stała się przewagą śląskiego operatora.

Drugim kluczowym obszarem zmian było przyspieszenie operacji w magazynie. Obecnie wiele procesów przeprowadzanych jest sprawniej i w prostszy sposób. Przykładem usprawnienia jest przyjmowanie dostaw kontenerów nie przez jednego magazyniera, a przez trzech równolegle, dzięki czemu czynność ta skróciła się o 60%. Dodatkowo system umożliwia dodawanie zdjęć artykułów i opakowań zbiorczych, co zwiększa pewność, że magazynier wprowadza na stan prawidłowy materiał, ale i pozwala praktycznie do zera zredukować błędy w późniejszej kompletacji.
Pan Aleksander potwierdza, że z optymalizacją czasu wykonywania procesów Astro WMS® również sobie poradziło:

Był to warunek krytyczny, jako że wśród Klientów Delty Trans znajdują się światowi giganci, którzy wymagają, aby towar był dostarczony w konkretne miejsce na linii produkcyjnej w przeciągu 2 godzin. Nie poradzilibyśmy sobie z takim „lead timem” bez wsparcia Astro ale i ekspertów Consafe, którzy podeszli do tematu profesjonalnie i po partnersku.

Dzisiaj, po zaledwie dziewięciu miesiącach od wdrożenia Astro WMS®, Delta Trans wskazuje na wiele korzyści płynących z nowego systemu:

  • Szybszy i łatwiejszy onboarding nowych Klientów.
  • Skrócenie czasu przygotowania raportów o 70%.
  • Poprawa bieżącej zgodności stanów z poziomu 95% do 99%.
  • Przyspieszenie przyjęcia towaru o 35%.
  • Bieżąca aktualizacja zajętości magazynu.
  • Moduł transportowy eliminujący możliwe przestoje oraz opóźnienia.

Wprowadzone rozwiązanie zwiększyło wydajność operacji magazynowych, a przy tym, co dla nas bardzo ważne – nie odnotowaliśmy problemów z przestojami w trakcie wdrożenia, czego naprawdę się obawialiśmy – mówi Mariusz Szrodziński zastępca dyrektora ds. logistyki magazynowej w Delta Trans – Od czasu, kiedy wdrożyliśmy Astro WMS®, możemy poświęcać więcej czasu na planowanie strategiczne i rozwój pracowników. Wcześniej ciężko było znaleźć na to czas, bo zawsze zwyciężały bieżące obowiązki. Na wdrożeniu Astro WMS® modernizacja naszego magazynu się nie kończy. Już teraz wspólnie z Consafe planujemy kolejne usprawnienia i rozbudowę systemu o moduły wyposażone w sztuczną inteligencję. Będziemy chcieli jeszcze mocniej zoptymalizować pracę wózków, które pracują na obszarze ponad 10 hektarów.

O DELTA TRANS

Delta Trans to jeden z czołowych operatorów logistycznych w Polsce. Posiada siedem oddziałów zlokalizowanych na południu i zachodzie kraju. Na terenie centrum logistycznego w Świętochłowicach dysponuje ponad 120 tysiącami m2 nowoczesnych powierzchni magazynowych i hal produkcyjnych. Firma zapewnia obsługę i zarządzanie takim procesami jak: sortowanie i przepakowywanie, paletyzowanie, co-packing, order picking, etykietowanie i wiele innych. Poza podstawową działalnością logistyczną Delta Trans świadczy też usługi produkcyjne, w tym zajmuje się projektowaniem i produkcją pojemników transportowych i konstrukcji stalowych, jak również świadczy usługi w zakresie co-manufacturingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*