Branża maszynowa – problemy, potrzeby inwestycje.

Przemysł maszynowy stanowi gałąź przemysłu ciężkiego, do którego zalicza się produkcję maszyn wykorzystywanych w innych branżach przemysłowych. Mowa tutaj o maszynach wytwarzanych m.in. dla górnictwa, hutnictwa, budownictwa, energetyki, rolnictwa, a także o obrabiarkach i silnikach.

 

W Polsce główne ośrodki przemysłu maszynowego zlokalizowane są na Górnym Śląsku i w Centralnym Okręgu Przemysłowym, wiele firm znajduje się także w  Warszawie, Poznaniu, Andrychowie, Bielsku-Białej, Bydgoszczy czy Elblągu.

BPC GROUP POLAND analizuje rynek przedsiębiorstw branży maszynowej pod kątem potrzeb oraz wynikających z nich planów inwestycyjnych. Poniżej wykresy przedstawiające obszary wymagające usprawnienia, które wskazuje management oraz strukturę planowanych inwestycji w oparciu o analizę 100 przedsiębiorstw.

 

Obszary wymagające usprawnienia:

 

 

Struktura planowanych inwestycji IT na lata 2019-2020:

 

 

Producenci produktów złożonych, jakimi są pojazdy, maszyny i urządzenia, wskazują na problematykę w zakresie sprawnego zarządzania całym procesem produkcji. Przedsiębiorcy potrzebują dostępu do dokumentacji konstrukcyjnej oraz możliwości importowania listy materiałowej (BOM) z programów CAD do systemów klasy ERP. Wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie monitorować maszyn.

Potrzebny jest zatem dostęp do pełnych historii wszystkich prac serwisowych wykonywanych na maszynie. Problematyczne jest również skatalogowanie narzędzi, przypisanie wydanego narzędzia do pracownika oraz informacja o wszystkich narzędziach z możliwością podziału na grupy narzędzi oraz lokalizacje.

Kontrola jakości w tej branży powinna odbywać się na każdym etapie procesu technologicznego: od momentu wejścia surowca do zakładu, aż po reklamacje.

 

Inwestycje w branży maszynowej to efekt wpływu silnych trendów: Przemysłu 4.0, Internetu Rzeczy oraz dążenia do automatyzacji i robotyzacji produkcji.

 

Przemysł 4.0.
Ideą trendu jest połączenie nowoczesnych systemów IT, innowacyjnych urządzeń i maszyn w kompleksowe środowisko, Dzięki temu , producenci mogą spełnić indywidualne wymagania klienta. Technologie Internetu Rzeczy, Big Data, Cloud Computnig oraz inteligentne maszyny umożliwiają wytwarzanie pojedynczych produktów oraz optymalizują koszt i czas produkcji

Internet Rzeczy
Głównym założeniem trendu jest połączenie w sieci inteligentnych urządzeń, które komunikują się ze sobą, dzięki czemu możliwa jest ich agregacja i analiza w znacznie szerszym wymiarze. Bazuje na takich pojęciach jak: anytime, anyplace, anything (zawsze, wszędzie, z wszystkich).

 

Opis infrastruktury IT analizowanych przedsiębiorstw oraz plany inwestycyjne ( fragm. raportu):

 

 

 

 
  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82_maszynowy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*