Przemysł maszynowy stanowi gałąź przemysłu ciężkiego, do którego zalicza się produkcję maszyn wykorzystywanych w innych branżach przemysłowych. Mowa tutaj o maszynach wytwarzanych m.in. dla górnictwa, hutnictwa, budownictwa, energetyki, rolnictwa, a także o obrabiarkach i silnikach.
W Polsce główne ośrodki przemysłu maszynowego zlokalizowane są na Górnym Śląsku i w Centralnym Okręgu Przemysłowym, wiele firm znajduje się także w Warszawie, Poznaniu, Andrychowie, Bielsku-Białej, Bydgoszczy czy Elblągu.
BPC GROUP POLAND analizuje rynek przedsiębiorstw branży maszynowej pod kątem potrzeb oraz wynikających z nich planów inwestycyjnych. Poniżej wykresy przedstawiające obszary wymagające usprawnienia, które wskazuje management oraz strukturę planowanych inwestycji w oparciu o analizę 100 przedsiębiorstw.
Obszary wymagające usprawnienia:
Struktura planowanych inwestycji IT na lata 2019-2020:
Producenci produktów złożonych, jakimi są pojazdy, maszyny i urządzenia, wskazują na problematykę w zakresie sprawnego zarządzania całym procesem produkcji. Przedsiębiorcy potrzebują dostępu do dokumentacji konstrukcyjnej oraz możliwości importowania listy materiałowej (BOM) z programów CAD do systemów klasy ERP. Wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie monitorować maszyn.
Potrzebny jest zatem dostęp do pełnych historii wszystkich prac serwisowych wykonywanych na maszynie. Problematyczne jest również skatalogowanie narzędzi, przypisanie wydanego narzędzia do pracownika oraz informacja o wszystkich narzędziach z możliwością podziału na grupy narzędzi oraz lokalizacje.
Kontrola jakości w tej branży powinna odbywać się na każdym etapie procesu technologicznego: od momentu wejścia surowca do zakładu, aż po reklamacje.
Przemysł 4.0.
Ideą trendu jest połączenie nowoczesnych systemów IT, innowacyjnych urządzeń i maszyn w kompleksowe środowisko, Dzięki temu , producenci mogą spełnić indywidualne wymagania klienta. Technologie Internetu Rzeczy, Big Data, Cloud Computnig oraz inteligentne maszyny umożliwiają wytwarzanie pojedynczych produktów oraz optymalizują koszt i czas produkcji
Internet Rzeczy
Głównym założeniem trendu jest połączenie w sieci inteligentnych urządzeń, które komunikują się ze sobą, dzięki czemu możliwa jest ich agregacja i analiza w znacznie szerszym wymiarze. Bazuje na takich pojęciach jak: anytime, anyplace, anything (zawsze, wszędzie, z wszystkich).
Opis infrastruktury IT analizowanych przedsiębiorstw oraz plany inwestycyjne ( fragm. raportu):