Backup się opłaca

Nasz coroczny raport z badania „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach” ponownie przynosi mało optymistyczne wnioski. Choć odsetek przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań backup’owych w ciągu roku wzrósł niemal dwukrotnie, to z tego typu rozwiązań korzysta zaledwie 14 proc. ankietowanych. Tymczasem technologia backupu umożliwia dziś wdrażanie skutecznych i elastycznych pod względem kosztów narzędzi, które uchronią nasze dane przed całym spektrum zagrożeń – od ataków hakerskich, po awarie sprzętów i błędy ludzkie.

Technologia backupu niewiele ma dziś wspólnego z powszechnym przekonaniem, że to metoda ręcznego archiwizowania danych. Myśląc o backupie wciąż wielu użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych ma przed oczami obraz podłączania dysku do komputera i zgrywania najważniejszych plików i danych. Tymczasem to właśnie tego typu praktyki są generatorem zagrożeń dla integralności danych. W żaden sposób nie wpływają również na zapewnienie ciągłości procesów i stabilne funkcjonowanie systemów IT.

W naszej pracy codziennie spotykamy się z Klientami, którzy doświadczyli bolesnych skutków różnego rodzaju cyberincydentów. Zazwyczaj ich eliminacja i przywrócenie danych utraconych wskutek ataku lub błędu człowieka jest niezwykle trudne do wykonania. Świadomość prewencji jednak powoli rośnie. Firmy chętnie testują dostępne rozwiązania w realnych warunkach. W ramach takich usług można dokładnie przeanalizować indywidualne potrzeby, uwzględnić specyfikę pracy, kulturę organizacji. Zgromadzona wiedza ułatwia tworzenie rozwiązań, które są optymalne pod każdym względem. Klienci powinni wiedzieć, za co dokładnie płacą i jakie korzyści przyniesie planowana inwestycja.

Jednym z najczęściej wdrażanych rozwiązań, które można również bezpłatnie przetestować w VECTO, jest innowacyjny DELL EMC – DP4400. To zaawansowany technologicznie, w pełni prekonfigurowany, zintegrowany system wykorzystujący technologię globalnej deduplikacji, która nawet kilkunastokrotnie zmniejsza dotychczasowe wymagania dotyczące okna backupowego. Połączenie medium, serwera backupu, zintegrowanej konsoli i zaawansowanych możliwości raportowania w jeden zintegrowany system, sytuuje produkt DELL EMC na szczycie listy dostępnych dziś rozwiązań w obszarze ochrony danych, pamięci masowych i całej wirtualnej infrastruktury.

Warto podkreślić, że rozwiązanie to redukuje również ryzyko i minimalizuje skutki ataków typu ransomware. Aktywność międzynarodowych grup cyberprzestępców stale rośnie, podobnie, jak straty z tytułu utraty danych. W ostatnich miesiącach okup za dostęp do swoich baz lub ich nieupublicznienie musiał zapłacić Garmin. Mówi się o kwocie ok. 20 mln dolarów. Podobne incydenty zgłaszał Canon, Honda, czy znany amerykański Uniwersytet w Utah. Problem dotyczy również polskich firm, co zresztą znalazło odzwierciedlenie w raporcie Check Point Software Technologies, który ujął Polskę w gronie 20 państw najbardziej narażonych na cyberataki. Odpowiedzialne firmy powinny stawić czoła tym wyzwaniom szczególnie, że koszty inwestycji w backup są niewspółmierne do ceny, jaką przedsiębiorstwo musi zapłacić, gdy traci kontrolę nad swoimi danymi, procesami, infrastrukturą IT, o kosztach wizerunkowych nie wspominając. Backup po prostu się opłaca! 

Jakub Wychowański,
członek zarządu VECTO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*