Jeszcze do niedawna przemysł stanowił ten obszar gospodarki, który w porównaniu z innymi branżami, sprawiał wrażenie mało mobilnego. Tablety czy smarfony nie są bowiem zwykle wykorzystywane bezpośrednio podczas procesu produkcyjnego, ale przede wszystkim w obszarach powiązanych z wytwarzaniem towarów, takich jak dystrybucja, relacje z klientami, sprzedaż czy serwis.
Dynamiczny rozwój mobilności w obszarze technologicznym wpływa na rosnące wymagania stawiane wobec systemów ERP. Możliwość korzystania z oprogramowania na wszelkiego rodzaju urządzeniach przenośnych, wprowadzanie i odczyt danych w czasie rzeczywistym czy dostęp do potrzebnych informacji biznesowych z dowolnej lokalizacji to elementy cenione również przez firmy z sektora produkcyjnego.
Systemy do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP) to stale jedne z podstawowych rozwiązań wykorzystywanych w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Wprowadzanie nowych możliwości, np. nanoszenia zmian i wglądu do dokumentów online to zwykle pierwszy krok na drodze do podniesienia efektywności działań i jeszcze sprawniejszej realizacji zleceń. Dostęp do danych w czasie rzeczywistym i przeniesienie do sfery mobilnej wielu procesów, przekłada się na duży wzrost efektywności w pozostałych obszarach przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwa produkcyjne to także szereg innych zintegrowanych aplikacji dedykowanych konkretnym potrzebom, takim jak np. systemy realizacji produkcji MES (Manufacturing Execution System). Na system MES składa się dedykowane oprogramowanie, urządzenia elektroniczne, elementy automatyki, systemy czujników, które wspólnie stają się środowiskiem mającym na celu efektywne zbieranie informacji w czasie rzeczywistym wprost ze stanowisk produkcyjnych i ich transfer na obszar biznesowy. Informacje mogą być pobierane bezpośrednio z maszyn lub też przy udziale pracowników produkcyjnych. Aby idea „czasu rzeczywistego” transferu informacji została zachowana systemy MES także ewaluowały w kierunku aplikacji mobilnych.
Aby mobilność była odczuwana jako korzyść dla przedsiębiorstwa i udogodnienie dla wszystkich użytkowników powinna zostać wprowadzona począwszy od jądra systemu informatycznego – czyli od jego architektury. Stworzenie uniwersalnej platformy technologicznej niezależnej np. od rodzaju urządzeń dostępowych (BYOD – ang. Bring Your Own Device) to pierwszy krok do udanej implementacji mobilności w systemie. Dla przykładu w ofercie firmy Epicor rozwiązaniem, które umożliwia zdalne zarządzanie danymi jest usługa Epicor Mobile Access, która dostępna jest na wszelkich urządzeniach mobilnych dla każdego systemu operacyjnego. Tym samym koszty implementacji nowych rozwiązań zostają znacząco ograniczone, gdyż można wykorzystać zasoby sprzętowe już funkcjonujące w firmie.
Era mobilności to okres dynamicznych zmian w prowadzeniu biznesu, znaczne jego przyśpieszenie i konieczność zapewnienia błyskawicznej reakcji na zmiany zachodzące w otoczeniu. Adaptacja do stale zmieniających się potrzeb jest kluczem do sukcesu w przedsiębiorstwach i wyzwaniem dla nowoczesnych systemów ERP zapewniających mobilny dostęp do danych.
Wykorzystanie technologii SOA (Service Oriented Architecture), czyli zorientowane na usługi podejście do tworzenia oprogramowania, gwarantuje ukrycie złożoności związanej z budową i obsługą systemów biznesowych. W architekturze SOA logika biznesowa reprezentująca procesy programowe jest dzielona na serię luźno połączonych, modularnych „usług biznesowych”, które są udostępniane w sieci firmy jako usługi internetowe. Każda z nich zapewnia funkcje, które można dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa, jednocześnie ukrywając szczegóły implementacji.
Jedną z podstawowych zalet SOA jest także możliwość swobodnej i bezpieczniej integracji z innymi rozwiązaniami IT, dostępnymi zarówno w wewnętrznym, jak i zewnętrznym środowisku przedsiębiorstwa produkcyjnego. W tym zakresie możliwe jest np. udostępnienie poprzez Internet obsługi pewnych funkcjonalności autoryzowanym aplikacjom mobilnym, wykorzystywanym przez partnerów czy kontrahentów.
Obsługa systemu ERP poprzez przeglądarki internetowe czy urządzenia mobilne stała się przyczyną rozwoju systemów w kierunku dostarczania całkowicie nowych funkcjonalności, opartych na wzorcach i schematach użytkowania portali społecznościowych. Obecnie w standardzie systemu ERP np. firmy Epicor są już dostępne dwa interfejsy systemu: tradycyjny oraz nowoczesny – dotykowy. Dzięki wykorzystaniu doświadczeń z korzystania z aplikacji mobilnych nowy interfejs dotykowy stał się jeszcze prostszy i bardziej intuicyjny, a proces wdrażania nowych użytkowników przebiega tym samym zdecydowanie sprawniej.
Innym rozwiązaniem wdrożonym także przez firmę Epicor są tzw. spersonalizowane powiadomienia – „activity streams” zaszyte w platformie komunikacyjnej (społecznościowej) przedsiębiorstwa nazwanej Social Enterprise. Ideą wykorzystania nowoczesnych kanałów komunikacji jest sprawniejsze monitorowanie informacji o poszczególnych produktach czy zleceniach produkcyjnych. Użytkownicy mają opcję „obserwowania” (ang. follow) interesujących ich zdarzeń bądź danych, co w praktyce oznacza błyskawiczne powiadomienie o interesujących ich zmianach i w efekcie zapewnienie szybkiej reakcji na śledzone przez użytkowników procesy.
Anna Turzańska-Sadlej
Prezes Zarządu
Todis Consulting Sp. z o.o. Sp. k
Jako fan nowych technologii muszę powiedzieć, że SOA to strzał w dziesiątkę! Nie tylko niesamowicie upraszcza proces zarządzania, ale i pozwala nam na użycie już wykorzystanych usług przy ich dodatkowym ulepszeniu. I wszystko mamy w jednym miejscu – raj dla młodych przedsiębiorców, którzy dopiero wdrażają się w biznes.