Przedsiębiorstwo, które przystępuje do wyboru systemu BI, powinno odpowiedzieć sobie na pytania:
W czym będziemy lepsi od innych organizacji po wdrożeniu pewnych elementów BI ?
Kiedy i jak daleko zostaniemy w tyle, jeśli takich rozwiązań nie wdrożymy?
Jakimi danymi dysponujemy i chcielibyśmy je wykorzystać oraz jakie inne chcemy pozyskiwać ?
Kto w organizacji jest dobrym sponsorem oraz gorącym orędownikiem takich rozwiązań i będzie stanowił oparcie dla ciągłości stosowania i poszerzania rozwiązań BI ?
Robert Śmieszek
Kierownik Działu Planowania i Analiz
HARPER HYGIENICS S.A.
System BI kojarzony jest zwykle z interaktywnymi pulpitami nawigacyjnymi, z mnóstwem KPI. Atrakcyjna wizualizacja jest zwykle chwytliwym elementem dla kadry zarządzającej, stanowi niezłą zachętę do zakupu systemu. W dłuższej jednak perspektywie nie przesądza o dobrym wykorzystaniu tych narzędzi.
Pojęcie BI jest na tyle szerokie, że rozważania o wdrożeniu BI powinny być rozmową o pewnym zakresie rozwiązań, które chcielibyśmy u siebie znaleźć. Trzeba sobie zdawać sprawę ,że „mądrość” tego rozwiązania tkwi znacznie głębiej.
Niekoniecznie jest prosto i logicznie wytłumaczalna, łatwa do udokumentowania. Ukazując jednak, pewne trendy, zasady, korelacje (których podstaw nie do końca musimy rozumieć), pozwala wykorzystywać je dla podniesienia wartości firmy. Wiemy więcej, szybciej i trafniej oceniamy przyszłość. Pulpit nawigacyjny i raporty to tylko jeden z elementów BI.
O ile głębsza analityka BI jest już mocno zakorzeniona w niektórych sektorach ( finanse, bankowość, telekomy) , to wiele innych sektorów rynku jeszcze raczkuje w tym obszarze.
Aby zachęcić potencjalnych odbiorców do stosowania takich rozwiązań, dobrze jest wskazać na konkretne przykłady zastosowań systemów BI. Pokazać potencjał korzyści wynikających z określonych metod analityki BI.
Dobrze jest także, jeśli w organizacji już na początku zostaną ustrukturyzowane i opisane pewne zestawy danych, aby szybko móc pokazać ich konkretne zastosowania. Jeśli dane w firmie nie są ustrukturyzowane, organizacja korzysta z różnych źródeł danych (dane tekstowe, pliki excel, word i inne), to ważnym etapem jest ich przygotowanie. Sama budowa hurtowni danych również może być ( i zwykle jest) niezwykle istotnym wyzwaniem wchodzącym w zakres wdrożenia systemu BI.