ZUS z nowoczesną bazą danych w chmurze. Gigantyczny projekt zrealizował Comarch

Comarch, krakowski koncern IT, zrealizował projekt Cloud dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego celem była optymalizacja i standardyzacja platformy serwerowej ZUS. Wszystko w ramach działań na rzecz udoskonalenia rozwiązań IT w instytucji państwowej.

Współpraca ZUS z firmą Comarch miała na celu rozwój Kompleksowego Systemu Informatycznego oraz usprawnienie infrastruktury IT w ZUS-ie. Zrealizowany projekt Cloud, mający zapewnić platformie serwerowej ZUS bezproblemową integrację z obecnymi i przyszłymi rozwiązaniami aplikacyjnymi, idealnie wpisuje się w koncepcję unowocześnienia zaplecza informatycznego.

Prace nad przedsięwzięciem trwały 2,5 roku i zostały podzielone na sześć etapów. Całość obejmowała m.in. stworzenie i wdrożenie środowiska chmury prywatnej, migrację istniejących serwerów wirtualnych na platformę chmurową oraz wirtualizację serwerów fizycznych. W rezultacie ZUS otrzymał infrastrukturę chmurową niezależną od dostawcy i przyjazną w obsłudze dla jej użytkowników. Dzięki wdrożeniu została także zwiększona wydajność operacyjna i zapewniono dostępność do kluczowych systemów IT na poziomie 99,99%, co pomoże odnotować roczne oszczędności sięgające ośmiocyfrowych kwot.

Wybór Comarch podyktowany był rozległą wiedzą i możliwościami technicznymi krakowskiej firmy IT. Z powodu wyzwań takich jak ograniczenia budżetowe czy potrzeba skalowalnych systemów, instytucji zależało na dostawcy, który posiada jak najszersze doświadczenie w zakresie innowacyjnych technologii. Efektem jest nowoczesne, elastyczne i łatwe w obsłudze rozwiązanie, które usprawniło funkcjonowanie infrastruktury IT w ZUS-ie.

Współpraca z Comarch była kluczowa dla poprawy efektywności ZUS. Doświadczenie Comarch w podobnych projektach, zaangażowanie i skrupulatne planowanie zapewniły wolną od ryzyka i bezpieczną migrację. W trakcie naszej współpracy pokonaliśmy wiele wyzwań informatycznych i operacyjnych, co zaowocowało niezwykłymi wynikami. Dążenie Comarch do doskonałości sprawiło, że firma stała się jednym z naszych cenionych partnerów – mówi Grzegorz Zaremba, Dyrektor Departamentu Eksploatacji Infrastruktury Informatycznej w ZUS.

O Comarch

Comarch został założony w 1993 roku w Krakowie, a od 1999 roku jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest jedną z największych firm informatycznych w Europie i prowadzi projekty dla czołowych marek z Polski i świata w najważniejszych sektorach gospodarki m.in.: telekomunikacji, finansach, bankowości i ubezpieczeniach, handlu i usług, infrastruktury IT, administracji publicznej, przemyśle, ochronie zdrowia oraz w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Z usług Comarch skorzystało kilkadziesiąt tysięcy światowych marek w ponad 100 krajach na 6 kontynentach m.in.: Allianz, Auchan, BNP Paribas Fortis, BP, Carrefour, Heathrow Airport, Heineken, ING czy LG U+, Orange, Telefónica, T-Mobile, Vodafone.

Firma zajmuje wysokie pozycje w rankingach analityków IT m.in.: Gartnera, Truffle 100, TOP 200 „Computerworld”, IDC, Polskiej Akademii Nauk, EU Industrial R&D Investment Scoreboard. Corocznie Comarch inwestuje środki o wartości ok. 15 proc. przychodów w projekty innowacyjne. W 2023 roku nakłady na prace R&D wyniosły ponad 400 mln zł. Obecnie zatrudnia ponad 6400 ekspertów, w ponad 80 biurach w ponad 30 krajach od Australii i Japonii przez Bliski Wschód oraz Europę aż po obie Ameryki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*