Urządzenia mobilne a bezpieczeństwo IT

O urządzeniach mobilnych gotowych na cyberzagrożenia rozmawiamy z Maciejem Zajączkowskim, dyrektorem sprzedaży w VECTO i Damianem Bugalskim, B2B Presales Expert z Motorola Mobility, Lenovo Company.

CERT Polska wskazuje, że 64 proc. wszystkich zdarzeń obsłużonych w 2022 roku dotyczył tzw. phishing’u, a zatem cyberincydentów, które najczęściej dotyczą użytkowników smartfonów. Czy rzeczywiście urządzenia mobilne stanowią dziś najsłabsze ogniwa systemu IT?

[MZ] Dane CERT pokrywają się z wynikami naszego badania „Cyberbezpieczeństwo polskich firm”, w ramach którego co roku diagnozujemy gotowość krajowych przedsiębiorstw i instytucji do przeciwdziałania negatywnym skutkom cyberprzestępczości. Rosnący stopień digitalizacji, obejmujący coraz powszechniejsze wykorzystanie urządzeń zdalnych w ramach infrastruktury IT, z pewnością stanowi obszar potencjalnego ryzyka. Na szczęście, na rynku obecnie jest wiele rozwiązań, które z powodzeniem można zastosować, by sprzęt mobilny nie był najsłabszym ogniwem całego systemu. Jednym z nich jest portfel produktów i usług Lenovo i Motorola, który powstał na bazie wysokich kompetencji inżynierów obu tych marek. Mamy wiele doświadczeń w ich wdrażaniu wśród Klientów VECTO i dziś mogę powiedzieć, że poza skutecznością, docenić należy jego skalowalność – możemy je komfortowo dopasować do potrzeb, wielkości, a nawet kultury organizacyjnej danej firmy czy instytucji.

Co przeciętna firma może zrobić, by minimalizować cyberryzyka związane z wykorzystaniem urządzeń mobilnych?

[DB] Przede wszystkim firmy powinny inwestować w oprogramowanie do zarządzania i kontrolowania floty urządzeń mobilnych. Przykładem mogą być rozwiązania typu Mobile Device Manager, które umożliwiają wyznaczenie zakresu funkcjonalności smartfona poprzez wprowadzenie dedykowanych polityk, które mogą blokować niebezpieczne aplikacje, wymuszać blokady wifi i wiele więcej. Ochronę można wzmocnić również poprzez wykorzystanie innowacji biznesowych smartfonów marki Motorola, wspierających usługę Moto OEM Config, która umożliwia blokowanie wyznaczonych stron internetowych przy użyciu wybranych Mobile Device Managerów, które administrator uzna za ryzykowne. Motorola w swoim portfolio posiada autorski MDM, z przewrotną nazwą Moto Device Manager. Zakres funkcjonalności tej usługi jest zbliżony do jej najpopularniejszych konkurentów.

Pamiętajmy również, że najczęstszym problemem w planowaniu skutecznej cybertarczy dla każdej firmy jest czynnik ludzki. Poza szerokim pakietem szkoleń, które wzmacniają świadomość potencjalnych niebezpieczeństw, warto budować system IT poprzez rozwiązania wspierające użytkownika końcowego. W Lenovo opracowaliśmy ekosystem usług ThinkShield for Mobile, która wspiera korzystających ze sprzętu firmowego na każdym etapie ich pracy, w znaczący sposób minimalizując ich nieostrożność czy nieprzemyślane decyzje, które w trakcie użytkowania sieci, często musimy przecież podejmować. 

Wspomniał Pan o rozwiązaniu ThinkShield for Mobile* – jakie są jego najważniejsze atuty?

ThinkShield for Mobile, to rozwiązanie, które koncentruje się na czterech segmentach: bezpieczeństwie, zarządzaniu flotą smartfonów, produktywności i serwisie. We wszystkich obszarach klienci znajdą rozwiązania i usługi, które są elastyczne i skalowalne. Mówimy dziś o bezpieczeństwie, zatem warto podkreślić, że ThinkShield obejmuje implementację szeregu algorytmów chroniących, takich jak MotoKeySafe, który zapewnia zaawansowane uwierzytelnianie i klucze cyfrowe, w ramach IoT czy dostępu do bankowości elektronicznej. Ponadto w części usługowej istnieje możliwość wykupienia Moto Threat Defense wspieranego przez Zimperium, a zatem antywirus nowej generacji oparty na sztucznej inteligencji.

Warto też wspomnieć o ThinkPhone – smartfon, który jest kompilacja najlepszych cech laptopów linii ThinkPad oraz smartfonów Motorola, stworzona z myślą o biznesie, przygotowana na różne wyzwania w codziennej pracy. Dzięki usłudze Think2Think, opartej na ReadyFor, jesteśmy w stanie w sytuacjach kryzysowych całkowicie zastąpić pracę na laptopie smartfonem. Ponadto ThinkPhony są prawdopodobnie jedynymi na świecie smartfonami, które posiadają dedykowane oprogramowanie do obsługi Windows 365.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*