Backup danych – na błędach trzeba się uczyć

Analizy dostępne jasno pokazują, że zeszły rok był rekordowy pod względem ilości cyberataków, a prognozy na przyszłość nie przewidują poprawy. Ransomware, czyli oprogramowanie szyfrujące, jest odpowiedzialne za około 80% tych incydentów, co prowadzi do poważnych problemów dla wielu firm związanych z utrzymaniem procesów i poniesieniem strat finansowych. Ostateczna opłata za odzyskanie zaszyfrowanych danych pod koniec 2021 roku wyniosła średnio ponad 320 tysięcy dolarów. Szacuje się, że koszty globalnych skutków cyberataków dla firm i instytucji będą wynosić około 10,5 biliona dolarów rocznie do 2025 roku. Polska znajduje się na liście 20 krajów szczególnie narażonych na działania hakerów, co oznacza, że rodzime firmy również poniosą koszty tych ataków.

VECTO od pięciu już lat diagnozuje świadomość cyberzagrożeń w polskich firmach oraz stosowane przez nie rozwiązania w zakresie przechowywania i ochrony danych. Wyniki Raportu: „Cyberbezpieczeństwo
w polskich firmach 2022” wskazują, że 70 proc. z nich już doświadczyło cyberincydentu, co niezbicie potwierdza skalę istniejących zagrożeń. I choć zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieją rozwiązania, które pozwalają skutecznie chronić dane i minimalizować straty, to wciąż zbyt mało firm wiedzę tę przekuwa w realne działanie wierząc, że problem cyberataku nigdy ich nie dotknie. Nawet wtedy warto się jednak uczyć na cudzych błędach, a tych w polskich realiach nie zabraknie, tym bardziej, że kluczowy w kontekście cyberzagrożeń backup danych potwierdza zaledwie 12 proc. badanych przez nas firm. Analizy globalne wskazują, że aż 21 proc. użytkowników sieci nigdy nie wykonało żadnej kopii zapasowej. Skalę wspomnianych zagrożeń dodatkowo potęguje fakt, że 30 proc. wszystkich komputerów już jest zainfekowanych oprogramowaniem typu malware, o czym ich właściciele w większości przypadków nawet nie wiedzą.

Powyższy obraz rzeczywistości powinien skłonić osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo danych i systemów IT do wnikliwej analizy dostępnych narzędzi, które mogą stanowić skuteczną ochronę przed zagrożeniami w sieci, a także błędami ludzkimi i skutkami nieprzewidzianych awarii. Szczególnie rozwiązania z zakresu backupu są dziś istotnym warunkiem prowadzenia odpowiedzialnej polityki ochrony danych, a co za tym idzie, minimalizacji ryzyk w codziennej działalności operacyjnej. Ich dobór powinien być jednak poprzedzony analizą obecnej sytuacji, stosowanych rozwiązań prewencyjnych, kultury organizacji, specyfiki branży i prognozy rozwoju firmy w kolejnych latach. Dopiero po takim audycie, jesteśmy w stanie przygotować optymalne rozwiązania szyte na miarę i w oparciu o technologię dostarczaną przez renomowanych producentów kompleksowych systemów ochrony. Naszym Klientom rekomendujemy przede wszystkim dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest najnowszy DD6400, sygnowany przez koncern DELL EMC. To innowacyjny i wysoce efektywny system do tworzenia kopii zapasowych, który obsługuje potrzeby klientów komercyjnych, małych przedsiębiorstw i zdalnych lokalizacji dużych przedsiębiorstw. Poza walorami skutecznego backupu, rozwiązanie z powodzeniem współpracuje z Dell EMC PowerProtect Cyber Recovery, znacząco zwiększając możliwości zabezpieczania danych oraz cyberbezpieczeństwo każdej firmy. DD6400 jest również zoptymalizowany pod kątem procesów w chmurze. Obsługuje warstwę Dell EMC Cloud Tier, która zapewnia do 2 razy więcej aktywnej pojemności i może być używana do długoterminowego przechowywania danych w chmurach publicznych, prywatnych lub hybrydowych. Ponadto, DD6400 jest również objęty programem lojalnościowym Dell Technologies Future-Proof, który zapewnia optymalizację kosztów wdrożenia oraz maksymalne wykorzystanie inwestycji.

Drugim rozwiązaniem jest linia produktów biznesowych do zarządzania danymi marki Commvault. Należą one do ścisłej czołówki najbardziej renomowanych rozwiązań tego typu na całym świecie. Według prestiżowego raportu Gartnera, Commvault jest zaliczany do grona globalnych liderów w zakresie backupu i odtwarzania kopii zapasowych w centrach przetwarzania danych. Analitycy Gartner szczególnie wysoko ocenili firmę w opracowaniu „Critical Capabilities for Data Center Backup and Recovery Solutions”, w którym otrzymała najwyższe noty we wszystkich obszarach zastosowań.

Serdecznie zachęcam do skontaktowania się z zespołem inżynierów VECTO, którzy przeprowadzą kompleksową analizę obecnych zabezpieczeń w Państwa firmie lub instytucji przed zaproponowaniem konkretnych rozwiązań. Potwierdzeniem naszych kompetencji są uzyskany przez nas certyfikat Platinum Partner DELL EMC oraz status Authorized Commvault Partner. Jednakże, nasze wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu optymalnych rozwiązań oraz sukcesy w odzyskiwaniu danych, w tym tych utraconych w wyniku ataków typu ransomware, stanowią o naszej wartości najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*