Traceability w systemie MES

Traceability, a system MES

Traceability stało się trendem, który obejmuje coraz więcej gałęzi przemysłu. Nim produkt trafi do finalnego odbiorcy, przechodzi przez wiele procesów produkcyjnych i nie tylko. Aby móc odpowiednio zarządzać i posiadać kontrolę nad produkcją wiele firm decyduje się na wdrożenie rozwiązań IT, które wspierają proces traceability. Traceability w systemach klasy MES to umiejętność oprogramowania do śledzenia jednostkowych wyrobów lub całych partii w poszczególnych procesach produkcyjnych. I łączenia materiałów wykorzystanych do produkcji z parametrami technologicznymi maszyn, które zostały osiągnięte podczas produkcji. Traceability dotyczy nie tylko czasu rzeczywistego, ale pozwala również na tworzenie pełnej historii zdarzeń.

Traceability materiałowe

Dzięki integracji systemu MES z systemem ERP lub APS, system zarządzający produkcją otrzymuje informacje jakie zlecenia produkcyjne są realizowane na poszczególnych maszynach. Za zleceniami produkcyjnymi podąża BOM, który wskazuje z jakich materiałów i ilości należy wyprodukować daną partię produktów. Operatorzy w systemie MES rozliczają materiały wykorzystane do produkcji (wskazując producenta, numer serii, ważności, itd.) oraz raportują wszystkie zmiany materiałów. Dzięki temu system umożliwia pełną identyfikowalność produktu lub partii z materiałami wykorzystanymi do ich wyprodukowania.

Traceability parametrów technologicznych

System MES integruje się z maszynami produkcyjnymi, pobierając informacje bezpośrednio z maszyn lub zewnętrznych czujników. Dzięki temu, system jest zasilany nie tylko w informacje na temat wyprodukowanych ilości, ale może też prezentować informacje na temat wszystkich parametrów technologicznych, które mają wpływ na jakość produktu. Przykładami monitorowanych parametrów może być: temperatura, posuw, błąd, alarm, obrót, moment, pozycja osi, obciążenie osi, numery programów, poziomy olejów i chłodziwa i wiele innych zmiennych z maszyny. Oprócz tego, że system monitoruje i archiwizuje te zmienne to umożliwia również tworzenie alertów, które są wyzwalane gdy parametry wykroczą poza założoną normę. System MES łączy maszyny, operatorów, dokładne czasy produkcji ze zleceniami produkcyjnymi (i wykorzystanymi materiałami), dla których monitoruje parametry technologiczne, finalnie prezentując szereg raportów, z których użytkownik może dokładnie prześledzić proces produkcyjny dla konkretnej sztuki lub partii.

Korzyści z traceability

W przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i chemicznym traceability produktów jest wymagane przepisami prawa. Natomiast często jest jeszcze realizowane ręcznie lub półautomatycznie. System MES pozwala zcyfryzować cały proces i umożliwia podgląd danych w czasie rzeczywistym. Kluczowym aspektem przy wdrożeniu traceability jest zwiększenie kontroli jakości produktów. Sztuki, które zostały wyprodukowane przy niewłaściwych parametrach lub z wadliwych materiałów, są w szybki sposób identyfikowalne i wycofywane z rynku. Uruchomienie systemu MES z funkcjonalnościami traceability generuje więcej korzyści, nie tylko dla działu jakości: skrócony jest czas reakcji na ewentualne nieprawidłowości w trakcie produkcji, a informacje pochodzą bezpośrednio z maszyny zmniejszają ryzyko popełnienia błędu. Można zaobserwować trend, że przedsiębiorstwa z innych branż coraz chętniej wykorzystują traceability, nie tylko chcąc zyskać większe zaufanie klientów, ale również zwiększyć kontrolę nad procesem produkcyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*