Szczęśliwa 13-stka

Dostawcy systemów ERP dla przedsiębiorstw handlowych twierdzą, że ich systemy spełniają już wymagania klientów. Czy tak jest w rzeczywistości?

Poniżej prezentujemy 13 najbardziej pożądanych funkcjonalności w systemach ERP przez przedsiębiorstwa handlowe w 2018 roku.

Izabela Górecka-Olejniczak,
Senior Business Consultant,
Exact Software
Poland Sp. z o.o.


1.Mobilność oprogramowania ERP


W czasach cyfrowej transformacji, jak i rynku urządzeń mobilnych pozwalających na dostęp do dowolnych aplikacji w każdym miejscu i o każdej porze występuje i jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na mobilny dostęp do oprogramowania firmowego. Aplikacje na urządzenia przenośne – tablety, smartfony – powinny być częścią systemów ERP. Ponadto, powinny umożliwiać intuicyjną, przejrzystą i szybką pracę operacyjną, jak i dostęp oraz zarządzanie danymi. Należy jednak wspomnieć, iż „umobilnianie” systemów ERP dotyczy głównie tych obszarów, w których pracownicy korzystają z oprogramowania będąc poza firmą i gdy korzyści z jego zastosowania są jednoznaczne. Przykładem jest m.in. praca handlowców, dystrybucja, rejestracja godzin pracy, procesy obiegu zadań, rozlicznie wydatków pracowniczych, czy też prace serwisantów terenowych.

2. Dostęp z poziomu przeglądarki internetowej 


Udostępnianie całego systemu ERP za pośrednictwem urządzeń mobilnych ze względu na jego rozbudowane i zaawansowane funkcjonalności nie ma racji bytu. Przykładowo w przypadku konieczności przeprowadzania analiz dużej ilości danych, tworzenia skomplikowanych harmonogramów produkcji, czy też pracy na skanach dokumentów, najwygodniej jest korzystać z dużych lub też kilku monitorów. Pożądaną w tym przypadku funkcjonalnością systemu ERP zapewniającą jego dostępność w dowolnym czasie i miejscu jest oparcie go na szeroko rozumianej technologii www.

3. Chmura


Rok 2017 to niewątpliwie rok chmury. Do niedawna systemy ERP postrzegane były jako duże, „grube”, oprogramowanie zlokalizowane wyłącznie na miejscu w firmie. Dziś coraz częściej pełna funkcjonalność systemów ERP udostępniana jest jako usługi Cloud Computing. ERP w chmurze to nie tylko szerokie możliwości dostępu do systemu dla jego użytkowników. To również szersze i łatwiejsze możliwości integracji z innymi systemami.

4. Intergracja


W dzisiejszej dobie ilości zbieranych danych cyfrowych eksplodują. Jednocześnie wzrasta ilość ich źródeł powstawania oraz miejsc przetwarzania. Wziąwszy pod uwagę zaangażowanie w ten proces zarówno systemów ERP, jak i zaangażowanie wyspecjalizowanych systemów branżowych koniecznością jest zapewnienie możliwości ich integracji. Integracja była powszechnie wymaganą funkcjonalnością systemów ERP w roku 2017. W roku 2018 funkcjonalności te stanowić będą niezbędny i podstawowy element budowy systemów ERP.

5. Planowanie produkcji APS, harmonogramowanie


Systemy ERP to rozwiązania służące do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, w tym również w obszarze produkcji. Jak wskazują statystyki, w tym zakresie, występuje z trendem wzrastającym zapotrzebowanie na funkcjonalności usprawniające planowanie produkcji – APS, jak również do zaawansowanego harmonogramowania.

6. WMS


W obszarze logistycznym coraz częściej od systemów ERP wymaga się, aby ich integralną część stanowił WMS – Warehouse Management System, czyli magazynowy system informatyczny do zarządzania ruchem produktów w magazynach, przy zastosowaniu kodów kreskowych. Ten silny trend niewątpliwie będzie utrzymywał się również w roku 2018.

7. JPK


Rok 2017 dla systemów ERP w obszarze finansów i rachunkowości, to przede wszystkim rok dopasowywania się do dynamicznie zmieniających się przepisów prawa i zmian legislacyjnych. Największym wyzwaniem w tej materii stał się Jednolity Plik Kontrolny – JPK. Rok 2018 to kolejny rok, kiedy tuż za zmianami w przepisach wprowadzanymi przez Ministerstwo Finansów, wprowadzane będę nowe funkcjonalności w systemach ERP.

Piotr Bargieł,
Starszy specjalista ds. sprzedaży i konsultingu,
KOTRAK S.A

8. Dostawa towaru na czas


Dobry program musi zarządzać stanami magazynowymi. Sygnalizować stany minimalne indeksów magazynowych i w inteligentny sposób sugerować optymalne pod kątem ilościowym zakupy, biorąc przy tym pod uwagę czas realizacji u dostawcy (producenta), dane historyczne oraz prognozy sprzedaży generowane przez moduł typu Business Intelligence. Do tego dochodzi również efektywne zarządzanie trasami oraz flotą pojazdów.

9. Zarządzanie magazynami


Zarówno w przypadku posiadania jednego, jak i wielu obiektów rozproszonych geograficznie, czytelna i jasna struktura odwzorowana w systemie znakomicie usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Należy też pamiętać o obsłudze magazynu wysokiego składowania, z dokładnością do regału, półki oraz wsparcia pracownika poprzez urządzenie mobilne. To elementy, które niezwykle usprawniają pracę.

10. Zarządzanie procesem sprzedaży


Zarządzanie procesem sprzedaży od otrzymywania zapytania, poprzez przygotowanie oferty i realizacje zamówienia, to następny istotny obszar systemów ERP. W czytelny sposób wiąże on ze sobą poszczególne dokumenty, usprawniając funkcjonowanie działu handlowego.

11. Efektywna praca w terenie


To temat, nadzorowany przez Comarch Mobile Sprzedaż. Umożliwia on przedstawicielowi handlowemu posiadanie precyzyjnych informacji w kwestii planu dnia oraz wizyty u klienta wraz z jego profilem. A szybka rejestracja zamówień umożliwia terminową realizacje przez dział logistyki.

12. Zarządzanie relacjami z klientem


System CRM pomaga uporządkować kontakty z klientami, osobami kluczowymi oraz decydentami. Pośrednio przyczynia się do tego nowoczesne rozwiązanie typu EDI, umożliwiające szybką i sprawną wymianę dużej ilości dokumentów w formie elektronicznej, co poprawnie wpływa na ogólny wizerunek sprawnego dystrybutora.

13. Zasoby ludzkie


W czasach niedoborów pracowniczych jest to kluczowy element każdego przedsiębiorstwa. Systemy Comarch pozwalają na sprawne rozwijanie miękkiego HR-u. Za pomocą ocen czy ankiet pracowniczych przedsiębiorcy mogą uzyskać informacje to tym, w jakim zakresie poprawić funkcjonowanie firmy oraz odpowiednio motywować pracowników, by identyfikowali się z przedsiębiorstwem i byli częścią jego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*