System ERP w chmurze


Chmura w kontekście systemu ERP to szerokie pojęcie. Dotyczyć może zarówno lokalizacji software`u jak i formy współpracy z producentem systemu.

System Monitor ERP jest instalowany zarówno na sprzęcie znajdującym się lokalnie u naszych klientów jak i w środowiskach chmurowych, tak własnych jak i naszych partnerów. Dostarczamy również możliwość zakupu systemu w formie abonamentu, w którym Klient tworzy specjalistyczny etat dla systemu ERP w swojej firmie i miesięcznie, w stałej kwocie płaci za: system, wsparcie powdrożeniowe, utrzymanie, rozwój, cedując tym samym odpowiedzialność za ciągłość działania na producenta. W tej formie współpracy należy zwrócić uwagę na fakt, że w każdym momencie umowę można wypowiedzieć i zrezygnować ze współpracy. Dla przedsiębiorstw, które nie chcą się wiązać z dostawcą na dłużej, jest to rozwiązanie idealne. Dodatkowo comiesięczną opłatę możemy wpisać do kosztów prowadzenia działalności.

Jeśli natomiast zastanawiamy się nad opcją dotyczącą miejsca przechowywania danych, to tematem nie jest w moim odczuciu fizyczna lokalizacja systemu, ale usługi i zabezpieczenia z tym powiązane. W Polsce panuje przekonanie, że dane są najbardziej bezpieczne gdy przechowujemy je lokalnie. I tak i nie – widziałem wiele bezsensownych polityk dotyczących bezpieczeństwa danych takich jak np. składowanie danych na dyskach i codzienne wywożenie ich do innych lokalizacji (dyski rozmagnesowane i 60% danych nie do odtworzenia).

Podejmując strategiczną decyzję o wejściu w chmurę czy o zakupie hardware`u należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

– ile kosztuje moją firmę jedna godzina przestoju?

– ile kosztuje utrzymanie działu IT?

– czy system (i moje procesy biznesowe) wymaga codziennej opieki?

– jak zbudować politykę bezpieczeństwa w moich realiach?

Statystycznie, im większe wdrożenie tym większa potrzeba posiadania na swoim pokładzie administratora, który będzie czuwał codziennie nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu, nadawał uprawnienia, zarządzał, sporządzał kopie bezpieczeństwa – większość Data Center tego typu usługi ma już w swojej ofercie. Kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rozwiązania chmurowego to na pewno bezpieczeństwo danych (backup, zabezpieczenia, aktualizacje oprogramowania), dostęp do danych (łącza) oraz odpowiedzialność dostawcy DC (umowa).

Wyszukiwanie rozwiązań IT dla przedsiębiorstwa - dostawcy IT i doradztwo biznesowe
Wyszukiwanie rozwiązań IT dla przedsiębiorstwa - dostawcy IT i doradztwo biznesowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*