Raźniej w duecie! Asprova APS i Opera MES w firmie produkcyjnej SSC.

W życiu prawie każdej firmy produkcyjnej przychodzi taki moment, w którym liczba zamówień wzrasta do poziomu, w którym  kontrolowanie produkcji, terminowość zamówień i ich realizacja staje się niemożliwa lub/i generuje w firmie chaos. Istnieje przeświadczenie, że prędzej czy później wszystkie zlecenia zostaną zrealizowane, ale nie wiemy, kiedy to nastąpi. Jak wiadomo, klient nie lubi czekać, a brak precyzyjnego określenia terminu dostawy może powodować całkowitą rezygnację z zakupu. Skąd zatem wiedzieć, gdzie leży problem na produkcji i jak temu wszystkiemu sprostać?

Grunt to zdefiniować problem i go rozwiązać

Firmie SCC z Mielca, działającej w obszarze produkcji płyt rozdzielczych oraz paneli sterujących, zależało na zwiększeniu terminowości zamówień, łatwiejszym zarządzaniu kompetencjami oraz skróceniu cyklu produkcyjnego. Ich przykład pokazuje jak za pomocą wdrożenia dwóch, uzupełniających się wzajemnie systemów, można precyzyjnie zaplanować produkcję i osiągnąć wiele korzyści biznesowych – nawet takich, których firma sama się nie spodziewała. SSC zdecydowało się na współpracę z firmą eq system. Jest to firma doradczo-wdrożeniowa, która od 28 lat wspiera przedsiębiorstwa z różnych branż w ciągłym doskonaleniu procesów biznesowych – także produkcyjnych. Na samym początku firma skupia się nie na samym doborze odpowiedniego oprogramowania, ale na dogłębnej analizie funkcjonowania przedsiębiorstwa, procesów wewnętrznych i ustalenia wspólnych celów dla projektu. Tak było i tym razem.

Dedykowane systemy IT

Wprowadzenie pewnych zmian niesie za sobą nie tylko pojedyncze korzyści, ale szereg – często zaskakujących – usprawnień, które powodują, że firma funkcjonuje lepiej, szybciej, optymalniej, a co za tym idzie, efektywniej. W spółce SSC zostały wdrożone dwa, wzajemnie uzupełniające się systemy – Asprova APS oraz Opera MES. To narzędzia, które pozwalają nie tylko zaplanować i monitorować, ale przede wszystkim zoptymalizować produkcję i dostosować ją do technologicznych założeń i celów firmy.

SSC to firma, której specyfika opiera się na dużej liczbie indywidualnych zamówień produkcyjnych. Dzięki systemom Asprova APS oraz Opera MES zwiększyliśmy terminowość zamówień, poprawiliśmy organizację naszej pracy, skróciliśmy czas produkcji, a także jesteśmy w stanie precyzyjnie analizować wydajność naszych zasobów produkcyjnych. Ważnym elementem naszej współpracy z firmą eq system jest także to, że obydwa systemy mają duży potencjał rozwojowy – można je dostosować do specyficznych procesów zachodzących u nas, są intuicyjne w obsłudze i można je zintegrować z innymi systemami. Staliśmy się bardziej wiarygodni w oczach klientów – z łatwością możemy przewidywać terminy realizacji zamówień, a także szybciej definiować źródło ewentualnych opóźnień” – komentuje Andrzej Ziarko, Prezes spółki SSC.

Najważniejsze osiągnięte korzyści z wykorzystania dedykowanych systemów do zarządzania produkcją

Największym wyzwaniem, a zarazem elementem decydującym o wyborze oprogramowania było wdrożenie takiego systemu, który będzie posiadał nie tylko niezbędne funkcjonalności produkcyjne dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim możliwość integracji z wdrożonym od lat systemem służącym do tworzenia i przechowywania technologii. Wszystkie zamierzone przez firmę cele, a wśród nich m.in.: synchronizacja operacji w procesie produkcyjnym, kontrola postępów w realizacji poszczególnych operacji czy możliwość analizy czynników opóźniających produkcję zostały osiągnięte. Dzięki wdrożeniu systemów Asprova APS i Opera MES, firma SSC osiągnęła następujące korzyści:

  • Dostęp do informacji o terminowości realizacji zamówień klientów, dzięki synchronizacji operacji w procesie produkcyjnym,
  • Optymalizacja poziomu stanów magazynowych dzięki bieżącemu monitorowaniu wykorzystania poszczególnych surowców,
  • Udoskonalenie procesu planowania produkcji oraz poprawa jego efektywności dzięki kontroli postępów w realizacji poszczególnych operacji,
  • Skrócenie cyklu produkcyjnego dzięki analizie wydajności zasobów produkcyjnych jakim są maszyny i pracownicy,
  • Skrócenie czasu planowania produkcji dzięki swobodnemu dostępowi do informacji na temat bieżącego stanu produkcji,
  • Przejrzystość terminu realizacji zamówień dzięki możliwości analizy czynników opóźniających produkcję,
  • Poprawa jakości rejestracji produkcji dzięki wykorzystaniu informacji o statusie pracy operatorów,
  • Wykorzystanie informacji o datach w procesie zakupowym, dzięki odpowiedniemu planowaniu i określeniu partii dostaw,
  • Kontrola stanów magazynowych dzięki możliwości bilansowania potrzeb produkcyjno-zakupowych.

Merytoryczne wsparcie

Wybór odpowiednich systemów wiąże się nie tylko z decyzją “jakie oprogramowanie wybrać”. To także wybór odpowiedniej firmy, która w należyty sposób wdraża te systemy w przedsiębiorstwie. eq system to firma, która na każdym etapie współpracy przekazuję swoją wiedzę podczas prowadzonych warsztatów i konsultacji w taki sposób, aby w przyszłości umożliwiała ona samodzielny rozwój systemu przez jego użytkowników. Rzeczowa i terminowa analiza przedwdrożeniowa pomogła firmie SCC idealnie dopasować obydwa systemy do swoich potrzeb, a samo wdrożenie przełożyło się na szybkie uzyskanie założonego celu, jakim jest optymalizacja zachodzących w firmie procesów produkcyjnych zgodnych z wypracowaną wcześniej technologią.

www.eqsystem.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*