Logistyka magazynowa potrzebuje ecommerce

Logistyka magazynowa przeżywa złoty okres za sprawą dynamicznego rozwoju oraz wysokiego poziomu adaptacji nowoczesnych systemów informatycznych. Kierunek postępu zdominowała w dużej mierze ekspansja e-commerce oraz zmieniające się preferencje zakupowe klientów.

Wśród aktualnych wyzwań warto wskazać digitalizację, wykorzystanie sztucznej inteligencji, robotów i szeroko pojętej automatyzacji. Istotny jest sprawny system WMS, optymalizujący i automatyzujący procesy magazynowe, zintegrowany z systemami zarządzania produkcją, transportem, płatnościami etc.

Wyzwania logistyki magazynowej w kontekście rozwoju ecommerce to:
– koordynacja etapów dystrybucji (ciągłość łańcucha dostaw): zarządzanie zapasami, operacje magazynowe, transport
– obieg towarów – nowoczesne techniki identyfikacji produktów, kompletacja zamówień, zwroty, reklamacje etc.
– właściwie prowadzona gospodarka magazynowa wraz z optymalnym wykorzystaniem przestrzeni magazynowej i ergonomią pracy (strefy w magazynie, sezonowość etc.).

Jednym z wyzwań jest zmienność wolumenów zamówień podyktowana sezonowością, akcjami marketingowo-sprzedażowymi, rozwojem nowych kanałów sprzedaży czy zwroty towarów. Magazyn zmuszony jest do przetwarzania i analizowania dużej liczby danych w krótkim czasie, co w oparciu o metody tradycyjne jest trudne. Niezbędne jest wdrożenie skalowalnego systemu WMS, zdolnego do procesowania dużej ilości operacji.

Presja czasu oraz dbałość o jakość obsługi sprawia, że zachowanie wysokiej jakości usług magazynowych nie jest łatwe, szczególnie przy zachowaniu reżimu minimalizacji kosztów operacyjnych oraz ograniczenia błędów. Dodatkowym utrudnieniem są stale rosnące oczekiwania klientów dotyczące wysyłki zamówionego towaru tego samego lub kolejnego dnia. Aby magazyn mógł osiągnąć taką sprawność, niezbędna jest odpowiednia organizacja logistyki oraz wykorzystanie dostępnej technologii, w tym magazynowego systemu informatycznego.

Obsługa zwrotów to także spore wyzwanie dla logistyki magazynowej. System WMS umożliwia zlokalizowanie pochodzenia zwrotu, weryfikację towaru na podstawie historii jego obrotu w magazynie. Następnie, towar zostaje przyjęty na stan magazynu głównego, a jego rozliczenie delegowane do zintegrowanego systemu ERP.
Częstą praktyką jest przechowywanie towarów w magazynie wirtualnym, np. na czas nadania określonej kondycji czy zmiany opakowania. System WMS jest wtedy niezastąpiony, gdyż blokuje możliwość pobrania takiego towaru w kompletacji standardowej i dopuszczenie go do sprzedaży.

Nie ulega wątpliwości, że technologia jest przyszłością logistyki magazynowej, a istotną jej część stanowią systemy klasy WMS, gwarantujące wysoką jakość obsługi oraz maksymalną wydajność magazynu. Przedsiębiorstwo, które pragnie pozostać konkurencyjne na rynku musi podążać za technologicznymi trendami.

Jeżeli szukasz usprawnień w obszarze logistyki oraz łańcucha dostaw Skontaktuj się z nami – przeanalizujemy potrzeby Twojego biznesu i doradzimy, jak osiągnąć zamierzone cele.


YOSI.PL, producent systemu magazynowego klasy WMS – AVOCADO Packing.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*