Lider produkcji stalowej z systemem ERP od Sente.

Najwyższa jakość wyrobów to priorytet w produkcji na potrzeby zróżnicowanych sektorów przetwórstwa stali. W tej branży kluczowa jest precyzja i spełnianie ściśle określonych norm. Właściciele firmy WIT-METAL, lidera na rynku obróbki stali, szukając możliwości zwiększenia wydajności procesów produkcyjnych postawili na wdrożenie rozwiązań Sente w zakresie systemu ERP.

 

Geneza projektu

Firma WIT-METAL od 1984 roku zajmuje się produkcją wyrobów stalowych na potrzeby przemysłu ciężkiego, branży motoryzacyjnej i pozostałych gałęzi gospodarki związanych z przetwórstwem stali. Jedną z kluczowych wartości firmy WIT-METAL jest nastawienie na ciągły rozwój. WIT-METAL systematycznie inwestuje w rozbudowę parku maszynowego oraz zatrudnia wysokiej klasy specjalistów. W celu maksymalnego zwiększenia wydajności i efektywności pracy firma podjęła decyzję o wdrożeniu nowego systemu zarządzania procesami sprzedażowymi, logistycznymi i produkcyjnymi. WIT-METAL wybrał Sente jako partnera w realizacji projektu.

 

Wyzwania biznesowe

Współpraca z Sente rozpoczęła się w momencie, kiedy firma WIT-METAL była w trakcie rozbudowy hali produkcyjnej i instalacji (wdrażania) nowych maszyn do cięcia blachy laserem oraz plazmą/gazem. To jednak nie było wystarczające, aby sprostać rosnącemu popytowi. Firma otrzymywała coraz więcej zleceń od klientów. Rodziło to konieczność zarządzania produkcją na coraz większą skalę. Ilość maszyn tnących laserem/plazmą/gazem wzrastała z 3 do 5.

Dotąd planowanie i zarządzanie wysyłkami odbywało się na podstawie wypracowanych w firmie wzorów Arkuszy Excel i procedur. Jednak systematycznie zwiększająca się liczba zamówień od klientów oraz powiększający się park maszynowy sprawiły, że dotychczasowe metody przestały być wystarczające. Chcąc sprostać wymaganiom odbiorców i utrzymać wysoką jakość wyrobów, firma WIT-METAL zainwestowała w system zarządzania produkcją, logistyką i sprzedażą dostarczany przez Sente oraz integrację z rozwiązaniem służącym do planowania cięcia – Plant Manager.

 

Cele projektu

Główne cele, które stawiane były przed projektem wdrożenia systemu ERP, to:

  • Pełna kontrola nad procesem produkcji;
  • Usprawnienie planowania i automatyzacja raportowania produkcji;
  • Integracja z systemem Plant Manager;
  • Umożliwienie płynnej ewidencji surowców i śledzenia ich partii zgodnie z normami ISO;
  • Usprawnienie i zwiększenie kontroli wysyłek wyrobów i półproduktów z zakładu.

Jednym z najistotniejszych aspektów wdrożenia było wsparcie rozwoju parku maszynowego poprzez integrację z systemami zarządzającymi pracą poszczególnych urządzeń. Rozwiązania Sente zostały zintegrowane z oprogramowaniem zarządzającym pracą laserów – Plant Manager. Dzięki temu raportowanie etapu wycinania w procesie produkcji odbywa się automatycznie. Projektując system dla firmy WIT-METAL, konsultanci Sente skupili się na maksymalnym uproszczeniu połączenia między systemem ERP a programem Plant Manager oraz na upłynnieniu przepływu informacji.

 

Rezultaty projektu

Jak podkreśla Andrzej Witczak, który koordynował projekt wdrożeniowy w firmie WIT-METAL, współpraca z Sente przyniosła firmie wiele korzyści:

“Wdrożenie systemu ERP pozwoliło nam na pełną kontrolę nad procesem produkcji, usprawnienie planowania i raportowania produkcji, integrację z laserami, płynną ewidencję surowców, śledzenie partii zgodnie z normami ISO. Firma Sente przeprowadziła wdrożenie na bardzo wysokim poziomie, wykazując doskonałe przygotowanie merytoryczne i zaangażowanie pracowników.”

Inwestując w zaawansowane maszyny i inteligentnie rozwiązania informatyczne, firma WIT-METAL zwiększyła wydajność poszczególnych etapów procesu produkcji. Współpraca z Sente i wdrożenie systemu ERP spowodowało duże odciążenie osób odpowiedzialnych za wystawianie dokumentów WZ: z 8 godzin dziennie do 30 minut dziennie. Efekty wdrożenia połączone z rozbudową fabryki  to ponadto 55% wzrost liczby wytwarzanych detali oraz 45% wzrost ilości przetwarzanej blachy. W wyniku osiągniętych rezultatów, firma WIT-METAL planuje kroki rozwoju współpracy z Sente.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*