Comarch posiada wielosektorową strefę innowacji „Comarch Innovation Space”, w ramach której powstało nowe laboratorium sieci 5G. W Comarch Innovation Space można zobaczyć rozwiązania, jakie Comarch oferuje przedsiębiorstwom z różnych obszarów gospodarki – od telekomunikacji, przez eHealth, Smart Cities, po Przemysł 4.0.
Laboratorium 5G prezentuje możliwości biznesowe, jakie daje piąta generacja sieci telekomunikacyjnych. W nowej przestrzeni można zapoznać się z systemami Comarch wyposażonymi w technologię 5G oraz platformą zarządzającą i obsługującą procesy biznesowe przedsiębiorstw z niemal każdego sektora gospodarki, w tym również dostawców usług telekomunikacyjnych. Laboratorium znajduje się na terenie siedziby głównej firmy w Krakowie.
Dlaczego warto odwiedzić Comarch 5G LAB?
Laboratorium 5G powstało przy współpracy Comarch i IS-Wireless. Obie firmy zintegrowały swoje rozwiązania, aby dostarczać sieci komórkowe w modelu Open RAN. W przestrzeni zaprezentowana jest wspólna oferta telekomunikacyjna, a klienci mogą poznać korzyści, jakie daje uruchomienie usług w technologii 5G. 5G LAB pokazuje różne przypadki użycia otwartych sieci komórkowych. Składa się zarówno z elementów oprogramowania, jak i sprzętu. Główna część sieci 5G została zrealizowana w chmurze, w celu zademonstrowania możliwości technicznych oraz sposobu na optymalizację kosztów instalacji, dzięki kompleksowej platformie do orkiestracji dostarczonej przez Comarch.
Radiowa sieć dostępowa (RAN), zbudowana zgodnie z zasadami Open RAN, została dostarczona przez firmę IS-Wireless. Oprogramowanie jest zwirtualizowane i działa na ogólnodostępnym sprzęcie, tzw. COTS (ang. commercial off-the-shelf). Comarch odpowiada za wdrożenie funkcjonalności, które stale monitorują komponenty laboratoryjne w czasie rzeczywistym i są w stanie rozpocząć działania samonaprawcze i samozarządzające, które są wymagane przez operatorów telekomunikacyjnych. Nowością w tym projekcie jest to, że operatorzy mogą korzystać ze spójnego elementu, który jest gotowy do integracji ze sprzętem różnych dostawców.
Co sprawia, że Comarch 5G LAB jest innowacyjne?
W Comarch 5G LAB możliwe jest zaprezentowanie kompletnej, prywatnej sieci mobilnej 5G (działającej na wystandaryzowanych interfejsach) w modelu Open RAN, w tym rdzenia, transportu oraz platformy zarządzania procesami end-to-end bazujących na Comarch OSS/BSS. Sieci mobilne zbudowane w modelu Open RAN są bardziej efektywne kosztowo, tak samo, jak oparte na chmurze sieci Core i Transport. Zespół Comarch uczynił laboratorium wielodomenowym poprzez włączenie wszystkich elementów trójkąta 5G: Open RAN zbudowany na zwirtualizowanym New Radio gNodeB, zwirtualizowaną sieć agregacyjną oraz oparty na chmurze komponent Core 5GSA.
Prywatna sieć 5G zaprezentowana w Comarch LAB może być również łatwo skalowana w górę lub w dół, a elementy sprzętowe i programowe mogą być wymieniane w zależności od potrzeb klienta. Jest także niezależna w wykorzystaniu i dostosowaniu możliwości sprzętu do oczekiwań użytkowników, w tym dostępności danych pomiarowych, analizy wydajności, raportowania, wykorzystania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Umożliwia także pozyskiwanie rzeczywistych danych w systemach odzyskiwania błędów, testowanie możliwości współpracy z systemami analitycznymi oraz pozyskiwanie różnego rodzaju danych z systemu. W Comarch 5G LAB możliwe jest przetestowanie współpracy oprogramowania i sprzętu w warunkach rzeczywistych oraz zdefiniowanie zalet i wad interoperacyjności pomiędzy elementami pochodzącymi od różnych dostawców, a także solidne stanowisko testowe dla przyszłościowego orkiestratora do procesów end-to-end.
„Otwarcie laboratorium 5G LAB to kamień milowy w historii naszej firmy. Stworzenie wielodomenowej i elastycznej przestrzeni było wyzwaniem, ale dzięki temu teraz jesteśmy gotowi pokazać realne biznesowe przykłady użycia, które są rewolucją w rozumieniu usług telekomunikacyjnych. Jest to również świetna okazja do przetestowania naszych rozwiązań w rzeczywistym środowisku, które jest możliwe do zrealizowania przez nasze zespoły R&D. Nadal chcemy rozwijać nasze systemy w działaniu, w odpowiednio dostosowanym środowisku” — mówi Tymoteusz Wrona, Head of International Presales and Product Managers team w Comarch.
„Cieszymy się, że możemy zaprezentować kompletne rozwiązanie zdezagregowanego RAN z inteligentnym kontrolerem sieci radiowej (ang. near-RT RIC) oraz systemem zarządzania, wykonanymi przez 2 polskie firmy high-tech. Koncentrujemy się na sieciach prywatnych, ale przypadków użycia jest więcej, np. sieci klasy operatorskiej oraz inteligentne miasta i przedsiębiorstwa. Krakowskie laboratorium jest pierwszym zbudowanym z Comarch, planujemy dalszą współpracę” – mówi Artur Chmielewski, Head of Business Development w IS-Wireless.
O IS-Wireless
IS-Wireless opracowuje i dostarcza sieci komórkowe 4G i 5G, obsługując większą liczbę użytkowników z lepszą wydajnością przy niższych kosztach dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii. Firma jest dostawcą oprogramowania i sprzętu niezbędnego do budowy sieci 4G i 5G zarówno w zakresie RAN jak i Core. IS-Wireless uczestniczy w rewolucji Open RAN i oczekuje znaczących zmian w sposobie budowy i wdrażania sieci w nadchodzących latach. Firma została wymieniona jako jeden z kilku europejskich dostawców sieci RAN przez wiodących operatorów telekomunikacyjnych, w tym Deutsche Telekom, Orange, Telecom Italia (TIM), Telefónica i Vodafone w raporcie „BUDOWANIE EKOSYSTEMU OTWARTEGO RAN DLA EUROPY z listopada 2021 r.
O Comarch
Comarch został założony w 1993 roku w Krakowie, a od 1999 roku jest notowany na warszawskiej giełdzie. Jest jedną z największych firm informatycznych w Europie, prowadzi projekty dla wiodących marek z Polski i świata w najważniejszych sektorach gospodarki, m.in. telekomunikacji, finansach, bankowości i ubezpieczeniach, handlu i usługach, infrastrukturze IT, administracji publicznej, przemyśle, ochronie zdrowia oraz sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Z usług Comarch skorzystały dziesiątki tysięcy globalnych marek w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach. Wśród tych marek są między innymi Heathrow Airport, BP, Carrefour, Heineken, Vodafone, T-Mobile, Telefónica, Orange, LG U+ czy BNP Paribas Fortis, Allianz, Aviva, AXA, Banque Populaire des Alpes, Alior Bank, Credit Suisse, Delta Lloyd Life, DNB i ING.
Comarch zajmuje wysokie pozycje w rankingach analityków IT, m.in. Gartnera, Truffle 100, TOP 200 „Computerworld”, IDC, Polskiej Akademii Nauk oraz EU Industrial R&D Investment Scoreboard. Comarch co roku inwestuje w innowacyjne projekty. W 2021 roku wydatki na badania i rozwój wyniosły 317 mln zł. Obecnie zatrudnia 7000 ekspertów, w ponad 90 biurach w ponad 30 krajach od Australii i Japonii przez Bliski Wschód i Europę po obie Ameryki.