Zakłady NorDan wyposażone w system CMMS dla utrzymania ruchu

NorDan wyposażył swoje zakłady w Powodowie i Wolsztynie w system CMMS, który w połączeniu ze strategią prewencyjnego utrzymania ruchu zmniejszy ilość awarii, a tym samym przyczyni się do wzrostu wydajności linii produkcyjnych.

Wykorzystanie systemu CMMS to kluczowy krok w realizacji koncepcji Przemysłu 4.0, a także w dążeniu do poprawy efektywności i niezawodności produkcji. Rozwiązanie usprawniające pracę działu technicznego przyczynia się jednocześnie do lepszej komunikacji w zespole oraz zmniejszenia kosztów utrzymania sprzętu.

Jak podkreśla Jakub Piwowarczyk, Inżynier Automatyk w spółce NorDan, decyzja o wykorzystaniu tego typu systemu, umożliwiła firmie przejście na prewencyjne utrzymanie ruchu.

Dostawcą systemu CMMS i partnerem wspierającym kształtowanie pozostałych fundamentów Przemysłu 4.0 w spółce NorDan została firma Queris, posiadająca bogate doświadczenie w optymalizacji procesów produkcyjnych i utrzymania ruchu. Piotr Ritter, Sales Manager w Queris, wyjaśnia, że optymalizacja wyników utrzymania ruchu nie zależy jedynie od oprogramowania.

– Skuteczność wdrożenia systemu CMMS w dużej mierze zależy od kompetencji dostawcy w zakresie reorganizacji procesów utrzymania ruchu. Instalacja oprogramowania to zaledwie jeden z wielu kroków na drodze do optymalnych wyników utrzymania ruchu. Niezbędne jest dokładne zrozumienie otoczenia klienta, proponowanie innowacyjnych rozwiązań, wprowadzenie pracowników w zmianę oraz wsparcie w procesie adaptacji. Dlatego kluczowe elementy są dwa: doświadczenie dostawcy oraz zaangażowanie klienta. W NorDan spotkaliśmy się z dogłębnym zrozumieniem tematu i ponadprzeciętnym przygotowaniem zespołu, dzięki czemu pożądanych efektów wdrożenia można oczekiwać znacznie szybciej niż to się dzieje zwykle – dodaje Ritter.

Inwestycja NorDan miała na celu zmniejszenie liczby przestojów, uwolnienie dodatkowych mocy produkcyjnych dzięki poprawie dostępności maszyn, a także znaczące usprawnienia w zarządzaniu magazynem części zamiennych. Dzięki współpracy z doświadczonym partnerem, władze spółki zamierzają nie tylko przyspieszyć osiąganie postawionych celów, ale otworzyć się także na nowe perspektywy rozwoju, dające możliwość dalszego umacniania swojej pozycji rynkowej.

Napędzani innowacją, kierowani Cyfrową Transformacją: proALPHA ERP+ i nowe horyzonty przemysłu

Wywiad z Pawłem Orzeszko Dyrektorem Zarządzającym w proALPHA Polska

W epoce cyfryzacji, dynamicznych zmian technologicznych oraz rosnącej świadomości ekologicznej, przedsiębiorstwa stają przed niezwykłym wyzwaniem – budowaniem zrównoważonej przyszłości. Redukcja emisji CO2 i promowanie odpowiedzialnych praktyk stały się kluczowymi elementami nowoczesnych strategii biznesowych. Dlatego też postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z Pawłem Orzeszko, Dyrektorem Zarządzającym w firmie proALPHA Polska, aby dowiedzieć się, w jaki sposób portfolio rozwiązań ERP+ wspiera przedsiębiorstwa w tym wyjątkowym okresie transformacji – zarówno technologicznej, jak i ekologicznej.

W trakcie naszej rozmowy zagłębiamy się w kwestie wyzwań, możliwości oraz znaczenia, jakie technologia ma dla kształtowania zrównoważonego rozwoju w przemyśle. Odkrywamy, jak proALPHA Polska podejmuje te wyzwania i jakie konkretne korzyści przynosi jej podejście do tematu zrównoważonej transformacji w biznesie.

Warto sięgnąć po naszą rozmowę, aby poznać inspirujące spostrzeżenia i praktyczne wskazówki dotyczące sposobów, w jakie technologia może być kluczowym czynnikiem w osiągnięciu zrównoważonej przyszłości dla firm w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym.

Jakie rozwiązania oferuje proALPHA i które cieszą się największą popularnością?

Paweł Orzeszko: proALPHA jako producent oprogramowanie klasy ERP wyznacza standardy w integracji różnych aspektów biznesu — od logistyki i produkcji aż po zarządzanie finansami. Dzięki dodatkowym funkcjonalnościom takim jak zintegrowany workflow, system zarządzania dokumentami DMS, czy też integracja z działem konstrukcyjnym i konfigurator produktu dla produkcji wariantowej, jesteśmy w stanie dostosować się do unikalnych potrzeb naszych klientów.

Jednakże, to nie jest punkt, na którym kończymy naszą ofertę. Ostatnie lata to dla nas czas intensywnego rozwoju i poszerzania oferty. Zgodnie z koncepcją Grupy proALPHA, którą nazwaliśmy ERP+, wprowadziliśmy na rynek produkty komplementarne, które są liderami w swoich kategoriach. Do nich należą Tisoware skupiający się na zarządzaniu produkcją, Böhme&Weiss w obszarze zarządzania jakością, ENIT dla zarządzania energią i śladem węglowym, Corporate Planning w zakresie planowania działalności i finansów, HumanIT oferujący narzędzia analityczne i BI oraz Empolis specjalizujący się w analizie informacji przy użyciu Sztucznej Inteligencji (SI).

Jeśli chodzi o popularność, bez wątpienia nasze główne rozwiązanie ERP jest najczęściej wybierane przez klientów. Jest to spowodowane jego wszechstronnością oraz możliwością dopasowania do różnorodnych potrzeb. Natomiast w segmencie produktów komplementarnych, Tisoware i Corporate Planning wydają się być najbardziej pożądanymi, głównie ze względu na ich specjalistyczne możliwości.

Czym dokładnie jest koncepcja ERP+ w strategii Grupy proALPHA i jakie kroki zamierzacie podjąć, aby ją rozwijać? Jak te plany wpisują się w specyfikę polskiego rynku w porównaniu z doświadczeniami na rynku niemieckim?

Paweł Orzeszko: Koncepcja ERP+ dla nas oznacza rozwijanie platformy, która integruje najlepsze rozwiązania branżowe z funkcjonalnościami wykraczającymi poza tradycyjne systemy ERP. Strategia ta jest realizowana zarówno przez organiczny rozwój jak i akwizycje firm wiodących w swoich branżach, co potwierdzają ostatnie zakupy ENIT i Empolis. Te akwizycje są kluczowymi elementami w naszej wizji stworzenia innowacyjnej platformy ERP+.

Co więcej, rynek systemów ERP w Polsce ma swoją specyfikę, różniącą się od niemieckiego. Naszą siłą jest jednak to, że korzystamy z wsparcia merytorycznego i organizacyjnego proALPHA GmbH i jednocześnie dostosowujemy naszą ofertę do realiów polskiego rynku. To sprawia, że zyskujemy coraz więcej polskich klientów.

Rynek niemiecki, będący znacznie bardziej dojrzałym rynkiem w kontekście systemów ERP, oferuje bogate doświadczenie w zakresie wdrażania tych systemów. Dzięki bliskiej współpracy z proALPHA GmbH, możemy przenieść to doświadczenie i wiedzę na polski rynek. To obejmuje definiowanie realnych wymagań biznesowych, przygotowywanie danych podstawowych, określanie kluczowych wskaźników efektywności (KPI) oraz efektywne szkolenie użytkowników w zakresie możliwości i wartości oferowanych przez systemy ERP.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z obecnego kierunku rozwoju i mamy nadzieję, że kontynuując tę strategię, będziemy mogli dalej rozwijać nasze portfolio w ramach koncepcji ERP+.

proALPHA ma ponad 30-letnie doświadczenie w tworzeniu rozwiązań ERP. W jakich dziedzinach jesteście najszerzej obecni, jakiej wielkości firmy są odbiorcami Waszych produktów i w jakich sektorach działają? 

Paweł Orzeszko: Tak, możemy pochwalić się ponad 30-letnim doświadczeniem w tworzeniu zaawansowanego rozwiązania ERP. Nasza obecność na rynku jest najbardziej widoczna w takich branżach jak budowa maszyn i instalacji, tworzywa sztuczne, elektronika, automotive i w szczególności w segmencie produkcji dyskretnej. Ta specjalizacja nie jest przypadkowa; wynika ona z głębokiego zrozumienia wymagań tych konkretnych sektorów.

Stworzyliśmy dedykowane, branżowe komponenty oprogramowania, które są owocem współpracy naszych centrów kompetencji z ekspertami posiadającymi wieloletnie doświadczenie w danej branży. Owe centra kompetencji nie tylko uczestniczą w projektowaniu komponentów branżowych, ale również tworzą mapy procesów specyficzne dla poszczególnych sektorów. Jest to podejście, które nazywamy „best practices” i które implementowane jest również w ramach naszych projektów wdrożeniowych.

Jeśli chodzi o profil naszych klientów, to są to głównie średniej wielkości przedsiębiorstwa i korporacje działające w wyżej wymienionych sektorach. Dzięki naszym rozwiązaniom, są one w stanie efektywnie zarządzać swoimi złożonymi procesami produkcyjnymi i logistycznymi, co w efekcie przekłada się na konkurencyjność i sukces na rynku.

Czy oprócz produktów oferujecie także wsparcie techniczne, a jeśli tak, to w jakiej formie? 

Paweł Orzeszko: Owszem, nie ograniczamy się jedynie do dostarczania oprogramowania; oferujemy również wsparcie techniczne w ramach tego, co nazywamy „Full Cloud Experience”. To oznacza, że nie tylko zapewniamy hostowanie naszych rozwiązań, ale również nadzorujemy całe środowisko proALPHA, aby upewnić się, że działa ono sprawnie i efektywnie. Dodatkowo zajmujemy się również aktualizacją oprogramowania, co jest niezwykle ważne dla zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa działania.

Co ciekawe, nasza oferta łączy najlepsze cechy z dwóch modeli dostarczania oprogramowania. Z jednej strony, system jest w pełni elastyczny, co jest typowe dla rozwiązań on-premise. Dzięki temu klienci mogą dostosować oprogramowanie do swoich unikalnych potrzeb. Z drugiej strony, oferujemy gwarancję, że system będzie zawsze aktualny, co jest jedną z głównych zalet rozwiązań typu SaaS. W praktyce oznacza to, że klienci mogą cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z posiadania najnowszej wersji oprogramowania, nie martwiąc się o procesy aktualizacji.

W ten sposób, dążymy do zapewnienia kompleksowej oferty, która odpowiada na różnorodne i ewoluujące potrzeby naszych klientów. Jeżeli są dodatkowe pytania, z przyjemnością na nie odpowiem.

Cały wywiad dostępny jest na stronie https://www.proalpha.com/pl/trendy/nowe-horyzonty-erp

SAP przedstawia narzędzia, dzięki którym każdy programista może stać się twórcą w obszarze sztucznej inteligencji

Podczas konferencji SAP TechEd, SAP ogłosił szereg innowacji związanych z generatywną sztuczną inteligencją. Celem jest umożliwienie programistom maksymalnego wykorzystania możliwości AI w ramach ich pracy.

– Dynamiczny rozwój technologii i krajobrazu biznesowego pokazują, że dziś każdy programista musi być programistą AI. Podczas konferencji SAP TechEd ogłosiliśmy wprowadzenie innowacji, które zapewniają programistom, będącym sercem rewolucji AI, dostęp do zasobów niezbędnych do transformacji sposobu prowadzenia biznesu: od narzędzi programistycznych opartych na AI, po jedno miejsce do tworzenia rozszerzeń i aplikacji generatywnych AI na platformie SAP Business Technology Platform (BTP) – powiedział Juergen Mueller, dyrektor ds. technologii i członek zarządu SAP SE.

Takie podejście doskonale wpisuje się także w potrzeby polskiego rynku. Z raportu ”Biznes napędzany cyfrowo. Rozwój w obliczu Przemysłu 5.0” wynika bowiem, że aż 34 proc. polskich menedżerów, jako główną barierę inwestycji technologicznych w AI wskazuje właśnie brak odpowiednich kompetencji pracowników. Najnowsze rozwiązania SAP przybliżają do wyrównania tego deficytu.

SAP Build Code

Ważne jest skuteczne współdziałanie profesjonalnych programistów z tzw.” citizen developerami” czyli osobami, które angażują się w tworzenie aplikacji, choć nie mają umiejętności kodowania. Rok temu SAP wprowadził na rynek rozwiązanie low-code: SAP Build, które umożliwia tworzenie aplikacji ekspertom z obszaru biznesu. Teraz pojawia się SAP Build Code, który ułatwia współpracę programistów z ekspertami biznesowymi korzystającymi z rozwiązań SAP Build. SAP Build Code oferuje narzędzia zwiększające produktywność programistów, zoptymalizowane pod kątem rozwoju w Java i JavaScript. Dodatkowo, korzysta z mocy nowego asystenta AI SAP – Joule, który pomaga w tworzeniu kodu dla modelu danych, logiki aplikacji i tworzenia skryptów testowych.

Wektorowa baza wiedzy

Wartościowe dane stanowią fundament sztucznej inteligencji. Dodanie funkcji wektorowej bazy danych do SAP S4/HANA Cloud było kolejnym i niezbędnym krokiem w umacnianiu pozycji tego innowacyjnego rozwiązania w obszarze danych. Funkcje wektorowej bazy danych umożliwiają zarządzanie nieustrukturyzowanymi danymi, takimi jak tekst, obrazy, czy audio, co zapewnia lepszy kontekst dla modeli AI. Ułatwia to szybkie znajdowanie i pobieranie podobnych obiektów. Przykładowo, użytkownicy mogą wyszukiwać dostawców na podstawie języka w umowach, aby zweryfikować historię płatności i prześledzić poszczególne zamówienia. Te rozbudowane, nowe funkcje wektorowej bazy danych usprawniają interakcje między dużymi modelami językowymi, a danymi kluczowymi dla organizacji. Innowacja ta pozwoli programistom SAP na osiągnięcie zupełnie nowego poziomu wglądu w dane, w bezpiecznym, prywatnym środowisku, które wykorzystuje specyficzne dla branży dane klientów w celu ograniczenia halucynacji.

AI Foundation SAP BTP

AI Foundation to nowe miejsce na platformie SAP BTP, w którym programiści mogą tworzyć rozszerzenia i aplikacje zasilane przez AI i generatywne AI. Zawiera ono wszystko, co niezbędne do sprawnego tworzenia aplikacji dla biznesu; od gotowych serwisów AI, poprzez dostęp do dużych modeli językowych i bazy wektorowej, a kończąc na narzędziach do zarządzania cyklem życia aplikacji.

Nowa certyfikacja

Szybkie tempo innowacji technologicznych zwiększyło globalne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów – dlatego SAP stwarza nowe możliwości nauki programowania. W ramach zobowiązania do podnoszenia kwalifikacji dwóch milionów profesjonalistów do 2025 roku i udostępnienia bezpłatnych treści edukacyjnych, SAP uruchomił nowe certyfikacje dla programistówback-end korzystających ze środowiska ABAP Cloud. Dwa nowe zasoby edukacyjne dotyczące narzędzi programistycznych ABAP w SAP BTP i SAP S/4HANA są dostępne na stronie SAP Learning site. Oba zostały zaprojektowane z myślą o zwinnej i zgodnej z architekturą chmurową transformacji biznesowej, zapewniając programistom umiejętności tworzenia rozszerzeń gotowych do pracy w chmurze i zgodnych w tym zakresie ze strategią utrzymywania czystego rdzenia dla aplikacji źródłowych SAP.

SAP dołączył również do programu Stanford HAI (Instytutu Sztucznej Inteligencji Skoncentrowanej na Człowieku) dla Partnerów Korporacyjnych. Badacze i inżynierowie z SAP będą współpracować z akademicką społecznością Stanford, w tym z wykładowcami i studentami zajmującymi się badaniami, w obszarze połączenia generatywnej sztucznej inteligencji i biznesu.

Więcej informacji na temat kwestii ogłoszonych podczas SAP TechEd 2023 można znaleźć tutaj.

SAP Story: Siemens słucha ludzi, upraszczając swoje operacje finansowe

Wyzwaniem dla działów obsługujących operacje finansowe we współczesnych przedsiębiorstwach jest nie tylko mnogość procesów, ale również narzędzi. Szczególnie widać to w dużych organizacjach, obracających ogromnymi wolumenami danych. Dla koncernu Siemens AG zmiana takiego stanu rzeczy stała się w pewnym momencie priorytetem, gdy zauważono, w jakiej skali przekłada się on na produktywność zespołu.

Z danych SAP i Strategic CFO 360 (raport: How New Technologies are Innovating Finance) wynika, że w opinii większości przedstawicieli działów finansowych dużych organizacji, kluczowym elementem nowoczesnych, cyfrowych platform jest możliwość posiadania jednego źródła danych dla wszystkich procesów. Integracja danych w przypadku działalności o dużej skali to trudne, ale ważne, a przede wszystkim opłacalne zadanie. Dzięki inteligentnej automatyzacji w obszarze finansów możliwe jest usprawnienie działań, poprawa organizacji pracy i zwiększenie produktywność w zakresie kontroli procesów zarządzania środkami pieniężnymi, raportowania zgodności czy monitorowania.

Zdiagnozowana potrzeba

Działający niemal na całym świecie koncern Siemens AG, dostarcza nowoczesne rozwiązania technologiczne na potrzeby wielu kluczowych branż, m.in. sektora przemysłowego, infrastrukturalnego, mobilności oraz opieki zdrowotnej. Siemens AG tworzy specjalistyczne narzędzia, służące automatyzacji i cyfryzacji m.in. dla przemysłu przetwórczego i produkcyjnego, a także nowoczesną infrastrukturę cyfrową budynków i energetyki, inteligentne rozwiązania mobilne dla kolei i dróg, jak również cyfrowe usługi opieki zdrowotnej.

W pewnym momencie dostrzeżono potrzebę unowocześnienia w obrębie samej organizacji, a konkretnie – jej działu obsługującego operacje finansowe. Obsługa ta była bowiem realizowana za pośrednictwem różnych, niepołączonych ze sobą systemów i aplikacji wewnętrznych. Oznaczało to, że pracownicy musieli korzystać z wielu różnych narzędzi i nie byli w stanie w prosty sposób przełączać się między aplikacjami. Odbijało się przede wszystkim na jakości danych, ale także produktywności zespołu.

System tworzony z ludźmi

Gdy podjęto decyzję o przejściu na zaawansowany system ERP, najważniejszym celem, jaki wyznaczyła sobie firma, było stworzenie jednego, zharmonizowanego środowiska, które umożliwiłoby zespołowi finansowemu dostęp do wszystkich danych finansowych i aplikacji w jednym miejscu. Aby taki system rzeczywiście odpowiadał oczekiwaniom użytkowników, Siemens zaangażował ich na każdym etapie procesu projektowania.

Wśród wyzwań i możliwości, jakie zidentyfikowano na inicjalnym etapie projektu, znalazła się m.in. potrzeba poprawy wydajności procesów. Zespół wyraźnie sygnalizował, że dotychczasowa nawigacja między aplikacjami jest uciążliwa i utrudnia nie tylko codzienną pracę, ale może także odbijać się na całościowych wskaźnikach efektywności. Kolejnym hamulcem produktywności okazał się nieintuicyjny wygląd i brak możliwości personalizacji istniejących narzędzi. Pracownicy trafnie akcentowali potrzebę nowych rozwiązań, które mogliby dostosowywać do swoich codziennych potrzeb. Dotychczasowy system był też zbyt złożony. Trzecim, niezwykle istotnym postulatem, przekładającym się zarówno na produktywność zespołów, jak i lepsze doświadczenie każdego pojedynczego użytkownika, okazała się wiec potrzeba wdrożenia narzędzi, które będą prostsze, a jednocześnie zapewnią lepszą jakość, zgodność i spójność danych.

Przede wszystkim UX

Aby sprostać tym oczekiwaniom, Siemens AG postawił na rozwiązania SAP S/4HANA i SAP Fiori Design System. Opracowany ekosystem narzędzi pozwolił spełnić oczekiwania użytkowników w zakresie intuicyjnego designu, przyjaznych aplikacji i scentralizowanego dostępu. Było to możliwe dzięki przyjętej wraz z nowymi rozwiązaniami filozofii stawiania na pierwszym miejscu doświadczenia użytkownika. Najlepsze praktyki i lekcje z innych wdrożeń UX uwzględniono także dzięki temu, że do zespołu UX, pracującego nad projektem, dołączył architekt UX z działu wsparcia SAP.

– Prawie 2500 osób zaangażowanych w nasze procesy finansowe może teraz błyskawicznie uzyskiwać dostęp do około 1000 aplikacji korzystających z różnych technologii, zapewniających użytkownikom odpowiadające ich potrzebom doświadczenia – podsumowuje Franziska Homa, Product Owner SAP Fiori UX, Siemens AG

Słowem-kluczem, najlepiej podsumowującym ten projekt, okazało się „uproszczenie”. W rezultacie wdrożenia prostsza stała się bowiem codzienna praca zespołów finansowych i procesy przekładające się na produktywność, jakość i zgodność danych. Pomyślnie wdrożono nowe, lokalne rozwiązanie, przygotowując także firmę do korzystania w przyszłości z aplikacji działających w chmurze. W pracę nad transformacją UX zaangażowano zespoły programistów, architektów, projektantów i użytkowników końcowych m.in. konfigurując system w oparciu o wywiady badawcze i konsultacje z pracownikami, którzy na co dzień korzystają z systemu. Dzięki temu, że byli oni od początku zaangażowani w projekt, świadomi jego celu i mieli wpływ na kierunek, bez trudu pokonano także opór przed zmianami w tak dużym zespole.

– Dojrzałe organizacje, planujące szeroko zakrojone zmiany z zakresu cyfryzacji i integracji danych, doskonale wiedzą, że w planie takiego projektu musi znaleźć się miejsce na uważną analizę oczekiwań przyszłych użytkowników systemu. Nie da się odpowiedzieć na wszystkie potrzeby biznesowe przedsiębiorstwa, nie uwzględniając potrzeb pracowników i ich doświadczenia, związanego z codzienną pracą. Obszar operacji finansowych wydaje się wyjątkowo wymagający pod tym względem – mnogość procesów i danych przetwarzanych w ich obrębie wymaga bez wątpienia szczególnego namysłu nad takimi projektami. Dobre skalibrowanie rozwiązań daje jednak organizacji zyski na wielu poziomach. Oprócz systemu zapewniającego jakość, spójność, zgodność danych czy wzrost wskaźników efektywności, niewątpliwym benefitem jest też poprawa motywacji i zaangażowania zespołu – mówi Tomasz Zazula, wiceprezes SAP Polska odpowiedzialny za finanse spółki.