Jakie zmiany po wdrożeniu APS?

Po wdrożeniu systemu zaawansowanego planowania i harmonogramowania produkcji w naszym przedsiębiorstwie zdecydowanie poprawiliśmy punktualność oraz przewidywalność czasową dostaw dla naszych klientów. 

Znaczącej poprawie uległa także efektywność w zarządzaniu zakupami. Zoptymalizowane zostały stany magazynowe, gdyż dostawy mogą lepiej „trafiać” w zaplanowane harmonogramy produkcyjne. O wiele łatwiej jest nam zarządzać tzw. sprzedażą „stockową”. 

Co ważne, wdrożenie systemu wymusiło bardzo dokładne określenie wszelkich procesów technologicznych, czasów ich realizacji, a nawet możliwych ubytków.
Dzięki temu pracownicy z różnych obszarów merytorycznych naszego przedsiębiorstwa zdecydowanie lepiej rozumieją na „czym polega” produkcja danego asortymentu i jakie rodzi komplikacje.

Z całą pewnością obecnie mamy dokładniejszą wiedzę o tym, co i na kiedy ma zostać wyprodukowane lub znamy przyczynę w przypadku przeszkód.

W trakcie procesu wyboru systemu warto pamiętać, by brany pod uwagę system był całkowicie „zintegrowany” z funkcjonującym w firmie systemem klasy ERP. 
Z mojej perspektywy – najlepiej byłoby, gdyby był jego częścią. Bardzo ważne jest to, aby parametry i ich wagi optymalizujące harmonogramowanie można było zestawiać ze sobą w swobodny sposób, np. w macierzach.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, by system umożliwiał parametryzowanie procesów pośrednich, np. czasów potrzebnych do wytworzenia półproduktów, czasy „leżakowania” itp. 

System nie powinien w tym zakresie w żaden sposób ograniczać firmy. Pożądane jest także to, aby harmonogramowanie produkcji dotyczyło nie tylko zasobów produkcyjnych (najczęściej maszyn), lecz także zasobów ludzkich. Jest to bardzo istotne, szczególnie w zakresie dedykowanych kompetencji poszczególnych pracowników.

Co jest dla nas bardzo ważne, to także możliwość łatwego tworzenia alternatywnych scenariuszy produkcyjnych, analiza sytuacji „co by było gdyby…”.

System bowiem powinien dawać możliwość implementacji wyjątków czy też reakcji w sytuacjach nadzwyczajnych czy wyjątkowych w sposób dynamiczny.

Źródło: BPC GUIDE- GRUDZIEŃ 2016 str. 12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*