Zastosowanie IoT oraz Przemysłu 4.0 będzie coraz powszechniejsze…

Specyfika branży metalowej i maszynowej

Wiele przedsiębiorstw branży metalowej nie jest w stanie monitorować stanu maszyn. Potrzebny jest im dostęp do pełnych historii wszystkich prac serwisowych wykonywanych na maszynie. Problematyczne jest również skatalogowanie narzędzi, przypisanie wydanego narzędzia do pracownika oraz informacja o wszystkich narzędziach z możliwością podziału na grupy narzędzi oraz lokalizacje.

Firmy tego sektora nie radzą sobie z zapewnieniem i rozliczeniem materiału wsadowego. Wiele z nich wykorzystuje autorskie rozwiązania, gdyż oferowane na rynku nie są odpowiednio elastyczne, aby sprostać wymaganiom branżowym.

W latach 2015 – 2017 spółki konsultingowe BPC Group wspierały w wyborze systemów IT ponad 150 przedsiębiorstw firm tego sektora. Z danych analitycznych wynika, że przedsiębiorcy potrzebowali dostępu do dokumentacji konstrukcyjnej oraz możliwości importowania listy materiałowej (BOM) z programów CAD do systemu klasy ERP. Typowymi problemami branży metalowej były:

  • Dostęp do aktualnych danych z maszyn;
  • Dostęp do aktualnej dokumentacji technologicznej;
  • Zmienność planu produkcji wobec ciągłych zmian obsady personelu;
  • Określenie optymalnej kolejności obłożenia maszyn;
  • Zmiany w planie produkcyjnym zależne od dostępności surowca na magazynie;
  • Informatyzacja odlewni.

Co z Rewolucją Przemysłową ?

Wraz z dobrą kondycją polskiej gospodarki wzrosło również zapotrzebowanie na systemy IT. Firmy branży metalowej poszukują narzędzi pozwalających im na dalszych rozwój swoich firm oraz na coraz lepszą optymalizację swoich procesów. Projekty są coraz bardziej złożone i ukierunkowane pod konkretną organizację co powoduje, że proste wdrożenie systemu ERP to często za mało.

Adam Gębski,
Dyrektor Sprzedaży,
L-Systems

W chwili obecnej przedsiębiorcy poszukują bardziej kompleksowych rozwiązań. Jeszcze jakiś czas temu wystarczało im spełnienie podstawowych procesów (finansowych, logistycznych, produkcyjnych). Obecnie ważna jest dla nich optymalizacja efektywności działania firmy dzięki synergii wielu współpracujących funkcjonalności. Kilku, kilkunastoprocentowe podniesienie wskaźników operacyjnych przedsiębiorstw przekłada się na ich atrakcyjność rynkową.

Nie widzimy jakichś wyraźnych zmian w sposobie podejmowania decyzji inwestycyjnych IT w związku z koncepcją Przemysłu 4.0. Oczywiście firmy chętniej wybiorą system który wspiera tą koncepcję, niemniej jednak widać wyraźnie że rzadko kiedy mają dopracowany pomysł jaka taką koncepcję wykorzystać w codziennej działalności. Obecne rozwiązania informatyczne coraz częściej są przygotowane na odbieranie automatycznych komunikatów czy to z maszyn produkcyjnych czy urządzeń dzięki czemu mogą reagować wcześniej na potencjalne zdarzenia.

Np. przesyłane przez internet dane z czujników mogą sygnalizować potrzebę realizacji prac serwisowych z wyprzedzeniem pozwalającym zaplanować te prace i zapewnić ciągłość działania konkretnych urządzeń. Zastosowanie IoT oraz Przemysłu 4.0 będzie coraz powszechniejsze, niemniej jednak przedsiębiorcy musza sygnalizować dostawcom rozwiązań potencjalne potrzeby w tym zakresie. Projekty kompleksowych rozwiązań ukierunkowanych na konkretne potrzeby klienta to wyzwania przed jakimi stoją ich dostawcy.


Zapotrzebowanie na systemy IT w branży metalowej utrzymuje się na stabilnym poziomie na przestrzeni ostatnich 2 lat. Każdy realny projekt wdrożeniowy, zakłada jako obowiązkowe zakup modułu APS – czyli planowania produkcji oraz CMMS czyli zarządzania działem utrzymania ruchu. Wcześniej przy okazji projektów wdrożeniowych systemu MES, zdarzało się świadome pomijanie planowania produkcji APS oraz CMMS.

Mariusz Walicki
Konsultant systemowy
Proxia Polska sp. z o.o

Teraz jest to nie do pomyślenia, aby wdrażając MES, jedno Koncepcja Przemysłu 4.0 jest to na tyle nową ideą, że musi jeszcze upłynąć kilka lat, aby udało się to zacząć w pełni wdrażać w rzeczywistych projektach. Jako plus mogę powiedzieć, iż przedsiębiorstwa już teraz dostrzegają potrzebę wymiany informacji pomiędzy różnymi działami (produkcja – utrzymanie ruchu – planowanie – magazyn).

Jako minus, rozwiązania promowane w ramach Przemsyłu 4.0 są na tyle nowatorskie, iż producenci maszyn i urządzeń nie są w stanie spełnić wymagań, które już teraz są zaimplementowane i dostępne w oprogramowaniu PROXIA MES.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*