Wdrażając system logistyczno-magazynowy w obecnych czasach stajemy w obliczu kilku wyzwań ze strony producentów urządzeń i automatyzacji procesów.
Pierwszym wyzwaniem jest zapewnienie działania systemu na wielu platformach. W wyniku rezygnacji potentata jakim był Microsoft ze wspierania urządzeń mobilnych, producenci urządzeń stanęli przed koniecznością zaimplementowania innych systemów operacyjnych na swoich urządzeniach. Wybór padł na system Android, który zrobił duże postępy w dostosowaniu swojego systemu do celów biznesowych. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby większość systemów, z których korzystają magazyny nie wspierała systemu Android. Dla tych systemów konieczne jest napisanie klienta, który będzie mógł być uruchamiany na tych urządzeniach, jak również należy zadbać o to, aby móc pracować na urządzeniach z systemem Windowsa.
To duże wyzwanie, dlatego od pewnego czasu budujemy rozwiązania multiplatformowe, w których logika działania jest niezależna od systemu operacyjnego, dzięki czemu rozwój systemu realizowany jest tylko w jednym miejscu i nie musimy prowadzić osobnych wersji dla różnych systemów operacyjnych.
Kolejnym wyzwaniem jest automatyzacja procesów. Na rynku mamy cały wachlarz rozwiązań, które mogą wspierać działanie systemów logistyczno-magazynowych. Są to systemy wizyjne, które wspierają klienta rejestrując i procesy wykonywane na magazynie, roboty autonomiczne, które zastępują trywialną pracę magazynierów pozwalając na duże oszczędności, systemy głosowe, które uwalniają wzrok i ręce pracownika, rozwiązania do rozszerzonej rzeczywistości (np. okulary) wspierające realizację zadań.
W IBCS Poland nieustannie monitorujemy potrzeby naszych klientów i staramy się integrować w naszych systemach te technologie, które pomogą usprawnić ich procesy.
Tomasz Pierzchała
IBCS Poland