Dla globalnego producenta chipsów i przekąsek oferującego swoje produkty pod takimi markami jak: Crunchips, Chipsletten, Nick Nac’s, Monster Munch, czy wiele innych, firme QUERIS wykonała kompleksowe wdrożenie systemu wizualizującego postępy produkcyjne. Realizacja objęła polski zakład zlokalizowany w Stanowicach.
Głównym problemem, który spowodował powzięcie decyzji o informatycznym wsparciu produkcji, było występowanie nadprodukcji. Wynikała ona z uwarunkowań technicznych, które uniemożliwiały natychmiastowe zatrzymanie procesów wytwarzania.
Ponieważ zakład nie posiadał narzędzia monitorującego (w czasie rzeczywistym) ilości wytworzonych produktów, sygnał zatrzymania produkcji powodował opóźnienia. Stworzenie odpowiedniego rozwiązania pozwoliło wydobyć ukryty potencjał i zwiększyć efektywność procesów.
Wdrożony system monitoringu na bieżąco informuje operatorów i kierownictwo o zrealizowanej produkcji, co umożliwia rozpoczęcie zatrzymania procesu w odpowiedni momencie, tak aby wyeliminować lub maksymalnie ograniczyć nadprodukcję.
Oprócz wdrożenia rozwiązania, pokrywającego się funkcjonalnie w wielu obszarach z systemem MES, wykonano także integrację z innymi systemami już funkcjonującymi w przedsiębiorstwie. Wdrożone narzędzie zostało na przykład przystosowane do pracy z systemem kodów kreskowych na płaszczyźnie bazodanowej.
Zakład Lorenz Snack-World w wyniku współpracy zyskał system automatycznej rejestracji produkcji, który wspiera firmę przede wszystkim w trzech aspektach:
- umożliwia realne zminimalizowanie nadprodukcji,
- dostarcza na bieżąco informacji o wydajności i dostępności maszyn, a także
- pomaga osiągnąć znaczący wzrost wydajności pracy.
Stworzony przez firmę QUERIS system został opary o aplikację webową, dzięki czemu dane mogą być wizualizowane na dowolnym urządzeniu. W fabryce wykorzystywany jest w tym celu telewizor przemysłowy.