W jakich przypadkach dobrze jest stosować rozwiązania ERP, a kiedy osobne rozwiązanie do obiegu dokumentów?

Zarówno system ERP, jak i ECM służa do ustrukturyzowania działalności przedsiębiorstwa, ale oba odpowiadają innym potrzebom, dlatego warto wybrać go tak, jak wybiera się partnera biznesowego – z rozmysłem i na lata. Obecnie firmy coraz częściej dążą do jak największej cyfryzacji. Nie ma natomiast jednej drogi, która pasowałaby każdemu.

Wybór dobrego rozwiązania to złożony proces. Ważne, aby sprecyzować cele, jakie chcemy zrealizować poprzez wprowadzenie rozwiązania do obiegu dokumentów. System ERP sprawdzi się lepiej w sytuacji, kiedy chcemy wesprzeć niewielkie grono specjalistów, najczęściej z obszarów księgowości, kadr i płac lub płatności. System ECM natomiast, ponieważ charakteryzuje się większą elastycznością, jest bardziej odpowiedni dla większej grupy użytkowników o różnym poziomie kompetencji technologicznych. Sprawdza się przy obsłudze najróżniejszych procesów biznesowych, np. w obiegu faktur, szans sprzedażowych, zadań, projektów, wniosków zakupowych, ofert i zamówień, a także przy obiegu delegacji i wniosków urlopowych w działach HR.

Ponieważ cele biznesowe ewoluują wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, warto wdrożyć system, który będzie dostosowywał się do zmieniających się wymagań firmy. System ECM jest narzędziem bardziej konfigurowalnym niż system ERP, dlatego dobrze uzupełnia jego działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*