Technologie przyszłości czy już teraźniejszość?

Rozszerzona rzeczywistość w okularach 3D.

 

Jedną z najnowszych rzeczy Przemysłu 4.0. jest produkt okulary 3D , jako przykład rozszerzonej rzeczywistości. Jest to jeszcze jedna technologia, która obok kodów kreskowych, terminali i voice picking (technologii głosowej) wykorzystuje naturalny, mający największy udział w kontakcie z rzeczywistością, zmysł ludzki jakim jest wzrok. Wydaje się to futurystyczne.

Andrzej Wąwoźny,
Dyrektor Sprzedaży,
DataConsult Sp. z o.o.

Już wcześniej wprowadzona na rynek technologia głosowa, w której magazynier zakłada słuchawki a mikrofon służy do komunikacji może się wydawać dla laika dziwne, nieergonomiczne, trudne do wytrzymania przez 8 godzin. Jednak są to tylko uprzedzenia, ponieważ sprzęt jest specjalnie zaprojektowany do możliwości człowieka oraz ergonomiczny w użyciu.

Rozszerzona rzeczywistość czyli komplementarne rozwiązanie do wirtualnej rzeczywistości. Zakładamy okulary i widzimy obraz wirtualny, który jest rozszerzony na obraz rzeczywisty. Rozszerzona rzeczywistość, czyli takie trochę komplementarne, rozwiązanie do wirtualnej rzeczywistości. Wirtualnej rzeczywistości znanej z gier komputerowych . Dajemy operatorowi (pracownikowi) okulary, w których on widzi obraz rzeczywisty, a dodatkowo nakładamy mu albo na jedno oko dodatkowy obraz wirtualny albo okulary są już całkowicie zintegrowane z systemem informatycznym.

Cały czas podany jest obraz rzeczywisty. 10-20% – tyle pola widoczności może nakładać się na jeden obraz z odpowiednią przejrzystością dajemy na drugi. Ten obraz jest pewnym ekwiwalentem sytuacji, kiedy dajemy na terminal informacje- „Idź do tej alejki pobierz to ..”. W technologii voice picking operator ma słuchawki, ma mikrofon, słyszy komunikat „Idź do alejki , skompletuj to..”. System pyta jaką ilość materiału pobrałeś, prosi o ustne potwierdzenie tej ilości.

W rozszerzonej rzeczywistości możliwości komunikacji jest kilka:

  • można wyświetlić w okularach operatora informacje o polecaniu, on czyta i pobiera,
  • można wspomóc się skanerem kodów kreskowym,
  • można również użyć tego typu okularów, które mają skaner kodów kreskowych który uruchomiony pozwoli na odczytanie partii towarów z dokumentu, regału, półki, opakowania.

Plusem rozszerzonej rzeczywistości jest możliwość podania szerszych informacji niż przez technologię głosową, np. schemat pakowania danego towaru. Obecnie współpracujemy z uczelniami w zakresie połączenia tej technologii, która wymienia dane poprzez Wi-Fi z systemem ERP lub jeszcze przez starszą strukturę czyli WMS, z IOT, poprzez technologie i RFID oraz technologie beconów, w celu określania czy pozycjonowania geolokalizacji w magazynie.

Równocześnie będziemy wiedzieć, gdzie operator jest w danym magazynie, będziemy w sposób dynamiczny kierować jego ścieżką kompletacji przez trasy nie zablokowane np. przez wózki widłowe. Wszystko to dzięki oznakowaniu wózków beconem/bitem.

Rozszerzona rzeczywistość może być wykorzystywana do komplementacji między innymi, jako alternatywa dla voice picking, ale też może być wykorzystywana na liniach produkcyjnych, montażowych. Okulary – technologia rozszerzonej rzeczywistości – jest dobrą opcją dla osób niepełnosprawnych (głuchoniemych, mających problem ze słuchem) pracujących w magazynie, którzy nie mogą wykorzystywać technologii słuchowej w celu przyspieszenia procesu kompletacji towarów.


PickByLight i PutToLight – efektywne zarzadzanie magazynem.

Rozwiązania sprzętowe wspierające procesy wewnątrz magazynów są coraz szerzej wykorzystywane przez wiele firm. Szukając oszczędności jak i możliwości znacznego przyspieszenia procesów firmy coraz chętniej sięgają po nowoczesne i innowacyjne systemy wsparcia.

Właśnie tego rodzaju narzędziem usprawniającym logistykę magazynową są systemy oferowane przez firmę GREENTEC. PickByLight i PutToLight (www.pickbylight.pl), w których osprzęt w postaci przemysłowych wyświetlaczy w połączeniu z systemem zarządzającym stanowi bardzo uniwersalne i efektywne narzędzie obsługi procesów głównie logistycznych. Wyświetlacze cyfrowe wyposażone w intuicyjne przyciski umieszczane są na regałach, półkach czy wózkach kompletacyjnych.

W sposób najbardziej naturalny dla człowieka wskazują miejsca pobrania lub odłożenia towaru. Operator zgodnie ze wskazaniem reaguje na zaświecone „światełko” i wykonuje odpowiednią czynność jak np. pobranie towaru. Dzięki percepcji wzroku zaledwie w ciągu krótkiej chwili operator dostrzega wszystkie wskazane miejsca wymagające interakcji.

Wspomniane systemy stanowią technologię optymalną, znacznie bardziej dostępną dla wielu firm, które jeszcze nie mogą sobie pozwolić na pełną automatyzację magazynów.

Powyższe rozwiązanie umożliwia usprawnienie różnych procesów wewnątrz magazynowych. System przede wszystkim umożliwia znaczne zwiększenie szybkości procesu zbiórki towarów z regału, konfekcji i przygotowania nośników wysyłkowych np. kartonów. Szczególne zastosowanie systemu zauważa się także w branży eCommerce oraz wszędzie tam, gdzie konieczna jest obsługa wielu odbiorców towaru. W firmach, w których magazyn zapewnia stałe dostawy towaru do sieci sklepów i oddziałów magazynowych rozwiązanie GREENTEC jest szczególnie optymalne.

Rozwiązanie sprawdza się zarówno w warunkach standardowych jak i w chłodniach, w których dodatkowym argumentem są wolne ręce operatora.

Skalowalność, możliwości integracji z istniejącymi systemami informatycznymi oraz uniwersalność wykorzystania są bezsprzecznymi argumentami za wdrożeniem systemu. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że system PickByLight jest narzędziem które przyspiesza i ułatwia realizację procesów.

Firma GREENTEC, oferująca powyższe rozwiązania, do każdego Klienta podchodzi indywidualnie dokładnie analizując zasadność wykonania instalacji. Bardzo często rozwiązania uzupełnia się o regały półkowe, regały przepływowe a także przenośniki mechaniczne i grawitacyjne. W połączeniu z systemami transportu Klient otrzymuje bardzo wydajne narzędzie, które umożliwia znaczne zwiększenie obrotów przedsiębiorstwa. Studium przypadku wykonane przez GREENTEC uzasadnia inwestycję w system.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*