Chmura w kontekście systemu ERP to szerokie pojęcie. Dotyczyć może zarówno lokalizacji software`u jak i formy współpracy z producentem systemu.
System Monitor ERP jest instalowany zarówno na sprzęcie znajdującym się lokalnie u naszych klientów jak i w środowiskach chmurowych, tak własnych jak i naszych partnerów. Dostarczamy również możliwość zakupu systemu w formie abonamentu, w którym Klient tworzy specjalistyczny etat dla systemu ERP w swojej firmie i miesięcznie, w stałej kwocie płaci za: system, wsparcie powdrożeniowe, utrzymanie, rozwój, cedując tym samym odpowiedzialność za ciągłość działania na producenta. W tej formie współpracy należy zwrócić uwagę na fakt, że w każdym momencie umowę można wypowiedzieć i zrezygnować ze współpracy. Dla przedsiębiorstw, które nie chcą się wiązać z dostawcą na dłużej, jest to rozwiązanie idealne. Dodatkowo comiesięczną opłatę możemy wpisać do kosztów prowadzenia działalności.
Jeśli natomiast zastanawiamy się nad opcją dotyczącą miejsca przechowywania danych, to tematem nie jest w moim odczuciu fizyczna lokalizacja systemu, ale usługi i zabezpieczenia z tym powiązane. W Polsce panuje przekonanie, że dane są najbardziej bezpieczne gdy przechowujemy je lokalnie. I tak i nie – widziałem wiele bezsensownych polityk dotyczących bezpieczeństwa danych takich jak np. składowanie danych na dyskach i codzienne wywożenie ich do innych lokalizacji (dyski rozmagnesowane i 60% danych nie do odtworzenia).
Podejmując strategiczną decyzję o wejściu w chmurę czy o zakupie hardware`u należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
– ile kosztuje moją firmę jedna godzina przestoju?
– ile kosztuje utrzymanie działu IT?
– czy system (i moje procesy biznesowe) wymaga codziennej opieki?
– jak zbudować politykę bezpieczeństwa w moich realiach?
Statystycznie, im większe wdrożenie tym większa potrzeba posiadania na swoim pokładzie administratora, który będzie czuwał codziennie nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu, nadawał uprawnienia, zarządzał, sporządzał kopie bezpieczeństwa – większość Data Center tego typu usługi ma już w swojej ofercie. Kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rozwiązania chmurowego to na pewno bezpieczeństwo danych (backup, zabezpieczenia, aktualizacje oprogramowania), dostęp do danych (łącza) oraz odpowiedzialność dostawcy DC (umowa).