Polskie meble – branża z potencjałem.

Co trzecia firma branży meblowej monitorowana przez BPC GROUP POLAND planuje w 2019-2020 roku inwestycje w systemy wpierające planowanie, harmonogramowanie i bieżące monitorowanie produkcji. Przedsiębiorstwa potrzebują także rozwiązań WMS, aby usprawnić działanie coraz bardziej rozbudowanych magazynów.

 

Branża meblarska jest najszybciej i najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią polskiej gospodarki. Obecnie jesteśmy 4 eksporterem mebli na świecie i 6 ich producentem.

Prognozy mówią, iż już w 2020 roku mamy szansę zając 2 pozycję jeśli chodzi o eksport, wyprzedzając Niemcy i Włochy. Niekwestionowanym liderem na rynku zarówno pod względem wartości produkcji jak i eksportu są od wielu lat Chiny.

Według danych GUS, rynek meblarski w Polsce tworzy ponad 27 tys. firm. Dominują mikro i małe przedsiębiorstwa, firm średnich jest 317, a dużych 90.1

Wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu meblarskiego w 2016 roku wyniosła 42 mld złotych. Prognozy, mimo problemów kadrowych z jakimi obecnie boryka się branża, są optymistyczne. Do 2020 roku wartość sprzedaży zwiększy się o ponad 18% i wyniesie prawie 50 mld złotych.2

Głównym rynkiem eksportowym dla branży meblarskiej są Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Holandia. Coraz częściej firmy szukają rynków zbytu w bardziej odległych krajach jak: Stany Zjednoczone, Brazylia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.3 Trudność stanowią tutaj jednak kwestie logistyczne oraz wydłużony czas oczekiwania na produkt przez klienta.

Ciągły wzrost produkcji oraz sprzedaży sprawia, iż średnie i duże przedsiębiorstwa coraz częściej planują inwestycje w zaawansowane rozwiązania informatyczne, które wspierają zarządzanie  przedsiębiorstwem oraz pozwalają na automatyzacje procesów.

Inwestycje w IT spowodowane są także zmieniającymi się potrzebami odbiorców. Klienci zwracają uwagę na jakość i bezpieczeństwo produktów oraz dostosowanie do panujących na rynku trendów. Wzrasta rola Internetu w zakupach mebli. Ponad 40% Polaków, wybiera właśnie ten kanał dystrybucji.

Obecnie BPC GROUP POLAND od ponad 10 lat monitoruje procesy inwestycyjne przedsiębiorstw produkcyjnych, w tym branży meblarskiej.  

Poniższy wykres przedstawia strukturę planowanych inwestycji z podziałem na klasy systemowe. Przedstawiamy również tabelę 20 przykładowych projektów inwestycyjnych branży meblarskiej, która pozwala na przeanalizowanie ich pod kątem zatrudnienia i lokalizacji.

 

Struktura planowanych inwestycji:

 

Opis infrastruktury IT analizowanych przedsiębiorstw oraz plany inwestycyjne (fragm. raportu):

Tabela sporządzona w oparciu o dane analityczne BPC GROUP POLAND zebrane w roku 2018.

 

O firmie BPC GROUP POLAND

BPC GROUP POLAND jest firmą, która od ponad 10 lat wspiera kadrę menadżerską przedsiębiorstw sektora MŚP i korporacyjnego w wyborze zaawansowanych rozwiązań informatycznych. Jako jedyna firma konsultingowa w Polsce, na bieżąco monitoruje procesy wdrożeniowe w kilkuset dużych i średnich przedsiębiorstwach. Konsultanci pozyskują dane na temat funkcjonalności systemów IT oraz ich wykorzystaniu w praktyce. Analizują współpracę przedsiębiorców z dostawcami systemów. Pozyskana wiedza jest wykorzystywana przy realizacji usług doradczych, które konstruowanie są zawsze w oparciu o aktualne dane z rynku na temat ilości i możliwości dostępnych systemów w Polsce. Konsultanci systematycznie monitorują systemy wprowadzane przez producentów wraz z ich aktualizacjami, jak również weryfikują aktualne zasoby kadrowe i kompetencyjne dostawców.

Więcej informacji: www.bpc-group.pl

 

 

 
  1. https://www.pb.pl/strzelecki-polska-jest-4-eksporterem-mebli-na-swiecie-929887
  2. https://home.kpmg/pl/pl/home/media/press-releases/2017/06/polska-mebluje-swiat.html
  3. ttp://www.4woodi.pl/bedzie-2018-dla-branzy-meblarskiej/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*