Koniec sielanki na magazynie!

Nawet dwie firmy z tej samej branży mają różne potrzeby w zależności od tego w jaki sposób mają zorganizowaną logistykę wewnętrzną: przepływu towarów, procesy, rozłożenie towaru na magazynie. Istotne są możliwości powierzchniowe magazynu oraz możliwości technologii jakie są w stanie zastosować w ramach optymalizacji. Generalizując, problem zawsze jest z optymalizacją wydajności, z optymalizacją przestrzeni logistycznej, z przyspieszeniem i uwolnieniem się od presji związanej z zasobami ludzkimi.

Wyciskać kolejne sekundy z tego procesu.

Potrzeby przedsiębiorstw są różne. Na logistykę wewnętrzną nie patrzymy z punktu widzenia systemu WMS, ale z punktu widzenia przedsiębiorcy i efektów biznesowych, które on chce osiągnąć. Tak naprawdę – ile zainwestuje i co z tego będzie miał? W tym momencie większość firm jakieś rozwiązania z wykorzystaniem mobilnych komputerów wykorzystuje – lepsze lub gorsze. Firmy zaczynają odczuwać potrzebę kolejnych poziomów optymalizacji.

Ryszard Pytel,
Prezes Zarządu,
DataConsult Sp. z o.o.

Nie chodzi tylko o to, aby zoptymalizować ścieżkę magazyniera i zebrać ten towar, aby pokierować do właściwej lokalizacji, tylko o to, żeby wyciskać kolejne sekundy z tego procesu.

Można to zrobić na bardzo różne sposoby. Najlepszym rozwiązaniem jest kiedy towar przyjeżdża bezpośrednio do człowieka, a nie człowiek idzie do towaru. Nie wszędzie automatyka jest możliwa do zastosowania. Jeżeli człowiek idzie już do tego towaru, to ważne, aby zebrał ten towar optymalnie. Inaczej jest w sferze e-commerce, jeżeli mówimy o zatowarowaniu gniazd produkcyjnych, a jeszcze inaczej jeżeli mówimy o wydaniu całopaletowym, kartonowym czy sztukowym. Tutaj chodzi o kolejne sekundy. To jest zadanie jakie stoi przed przedsiębiorstwami, aby wejść na ten kolejny poziom informatyzacji.

Nie zachęcam, aby wchodzić w system nakazowy, jeżeli do tej pory nie wykorzystujecie żadnej optymalizacji z wykorzystaniem mobilnych rozwiązań. Dlaczego? Dlatego, ponieważ to będzie zbyt duży krok na przód. Nie chodzi nawet o całe przedsiębiorstwa, tylko chodzi o tych ludzi tam na dole, którzy pracują i dla których ten przeskok może być jednak za duży.


Grzegorz Kisielewski,
Commercial Manager,
META Systemy Magazynowania Sp. z o.o.

Każdy cm powierzchni magazynowej kosztuje…

…i musi przynieść firmie ściśle określone efekty. Wiele firm postrzega powierzchnie magazynową jako coś co ma zarabiać. W tej chwili przedsiębiorstwa zaczynają patrzeć na dwie rzeczy: rozwój i mobilność. Nowoczesny przedsiębiorca wie, że wraz z rozwojem firmy pomieszczenie magazynowe może zostać wymienione na większe. Dlatego też ważne jest, aby cały system tj. regały rozwiązania, systemy magazynowe można było przenieść bez konieczności zakupu nowych regałów.

Drugą ważną rzeczą jest świadomość faktu, że dzisiaj produkt jest opakowany np. w karton lub formę blistra, a jutro wyłącznie w papier bądź jeszcze inaczej. Świadomość tego pozwala nam tworzyć powierzchnię magazynową. Ważna jest w pełna mobilność ściśle określonych poziomów układania towaru. . To nam pozwala sprostać wyzwaniu, które brzmi: jak zrobić, aby nowy produkt był ekonomicznie zagospodarowany na powierzchni magazynowej?


Inwentaryzacja w 2 dni.

Łukasz Milczarek,
Wiceprezes Zarządu,
Infobase Software Sp. z o.o.

Magazyny wielkopowierzchniowe potrzebują dużo przestrzeni. Przy dużej rotacji towarów próba zapanowania nad skutecznym zarządzaniem magazynem może być trudna i skomplikowana. Bardzo często zdarza się, że firma, mimo tego iż posiada duży magazyn i dobrze zorganizowaną sferę produkcji nie potrafi zapanować nad dystrybucją i magazynowaniem towarów ze względu na brak pracowników lub ich niską jakość.

System RFID w połączeniu, z naszym autorskim zintegrowanym systemem informatycznym „Pulsar” pozwala wyeliminować człowieka jako ogniwo podejmujące decyzje. System całą pracę, całe myślenie, mówiąc kolokwialnie, „bierze na siebie”. System wskazuje miejsca składowania na magazynie oraz jaki towar ma zostać przygotowany do wysyłki. System generuje informacje i zadania dla magazynierów z uwzględnieniem optymalizacji pracy.

Kwintesencją i domknięciem innowacyjności całego rozwiązania, które oferujemy jest inwentaryzacja. Nasze rozwiązanie pozwala na zinwentaryzowanie całego magazynu o powierzchni 10 tys. m2 w przeciągu 2-3 godzin, gdzie w normalnych warunkach taka inwentaryzacja zajmuje zazwyczaj 2-3 dni.

W chwili obecnej, gdy polscy przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać korzyści wynikające z informatyzacji przedsiębiorstwa, wymuszają na nas dążenie do jak najlepszych rozwiązań oraz automatyzacji procesów logistycznych, produkcyjnych oraz magazynowych.

Debata Logistyka 4.0


image


image


image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*