Jakie kryteria powinien spełniać idealny system MES?

Na rynku nowoczesnego oprogramowania przemysłowego dostępnych jest wiele systemów klasy MES. W zależności od skali przedsiębiorstwa, możliwości rozbudowy, ilości wdrażanych modułów i łatwości komunikacji z otoczeniem powinniśmy wybrać rozwiązanie, które najbardziej odpowiada naszym warunkom przemysłowym.

Nie ma idealnego czasu na uruchomienie systemu realizacji produkcji, ale jeżeli taki by był zapewne byłby bezpośrednio związany z dostawami poszczególnych maszyn do przedsiębiorstwa. Projektowanie MES powinno rozpocząć się od najważniejszego założenia, jakim jest odpowiedź na pytanie: Jak bardzo możemy zautomatyzować obieg danych z maszyn do biznesu? Dużo łatwiej jest to zrealizować, jeżeli wiemy czego chcemy w kontekście zbierania danych w momencie, jak podpisujemy kontrakt na nową maszynę. Powinniśmy zadbać, żeby oprogramowanie PLC było dostoswane do standardu MES, tak by każda maszyna dysponowała niezbędnymi sygnałami.

Komunikacja z otoczeniem IT to również bardzo ważna cecha nowoczesnego systemu. Na co dzień w każdym zakładzie przemysłowym działają dziesiątki systemów IT. Część z nich kończy swój żywot po kilku latach (jest zastępowana nowszymi i lepszymi następcami). Inne oprogramowanie tworzy symbiozę z produkcją i  dojrzewa wraz z nią. System MES powinien przewidywać komunikację z swoim otoczeniem i automatyzować obieg danych pomiędzy nierzadko niezależnymi i nie powiązanymi ze sobą węzłami IT.

Niezwykle istotną, nierzadko pomijaną kwestią podczas ustalania zakresu wdrożenia systemu MES jest otwartość i modułowość oprogramowania. W tym przypadku często stajemy przed wyborem, czy lepiej zdecydować się na tańsze oprogramowanie, które ma z góry założone funkcjonalności, których modyfikacja i faza wdrożeniowa jest ograniczona, czy oprogramowanie droższe, ale z otwartym kodem źródłowym, który można dostosować w najmniejszych detalach do specyfiki produkcji w naszym zakładzie.

Inną zaletą zakupienia licencjonowanego otwartego oprogramowania MES jest również częsta mnogość firm, które potencjalnie mogą Administrować i rozbudowywać system, dzięki czemu nie uzależniamy się wyłącznie od jednego integratora.

Żaden system IT nie jest idealny. Decydując się jednak na MES powinniśmy wziąć pod uwagę modułowość, możliwości komunikacyjne z systemami IT, oraz PLC, a także otwartość kodu źródłowego, który może być wdrażany przez większą liczbę integratorów. Wybierając rozwiązanie, które spełnia powyższe kryteria zwiększamy bezpieczeństwo, ale także zapewniamy sobie nieograniczone możliwości rozbudowy w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*