Jak zmieniła sie logistyka w 2021 roku?

W dobie zmian w zwyczajach konsumenckich, przed logistyką magazynową pojawiły się nowe wyzwania. Urósł w siłę rynek e-commerce, w związku z tym praca w wielu magazynach ulegała całkowitemu przekształceniu w zakresie zarządzania i automatyzacji operacji. Modyfikacje te były nieodzowne dla utrzymania ilości transakcji i ogólnej wydajności logistyki. Wprowadzane unowocześnienia obejmowały głównie:

  • INWESTYCJE W SYSTEM ZARZĄDZANIA WMS

W obrębie sprzedaży rozwiązań WMS w 2021 roku na rynku występowało duże ożywienie. Świadomość w działach logistyki odnośnie możliwości, jakie daje system IT do zarządzania magazynem rośnie z roku na rok. Dla firm decydujących się na wdrożenie WMS kluczowymi czynnikami wyboru są nie tylko koszty, ale także rozbudowany zakres oferowanej konfiguracji. Producenci WMSów prześcigają się w ilości zdefiniowanych funkcjonalności po to, by sprostać wymaganiom biznesu. Firmy stawiają jednak jasne wymagania w kontekście wdrożenia – projekt musi zostać zrealizowany szybko i sprawnie, ale bez uszczerbku na jakości pracy magazynu.

  • OPTYMALIZACJĘ OPERACJI ZWROTÓW

W DataConsult bacznie śledzimy potrzeby rynkowe, dlatego ostatnia aktualizacja naszego systemu ExpertWMS® dotyczyła rozbudowania modułu zwrotów. Nowe algorytmy kierowane są głównie dla firm prowadzących sprzedaż w kanale e-commerce. Wprowadzone zmiany pozwalają ograniczyć ilość czynności magazynowych jedynie do: zeskanowania kodu produktu i wyboru sugerowanego, już dopasowanego przez system nadawcy zwrotu. Takie rozwiązanie gwarantuje, że obsługa zwrotów jest łatwiejsza oraz zmniejsza się możliwość pomyłki.

  • INTEGRACJĘ Z AUTOMATYKĄ MAGAZYNOWĄ

Wyzwania związane ze wzrostem ilości zrealizowanych zamówień oraz różnorodnością kanałów sprzedaży skłaniają firmy do inwestycji w automatykę magazynową. Inwestorzy szukają głównie optymalizacji działania, ale także, co za tym idzie – oszczędności. Zdecydowanym atutem automatyki jest ograniczenie wpływu czynnika ludzkiego na obsługę zamówień. Niejednokrotnie efektem naszych wdrożeń było osiągnięcie lepszych wskaźników w zakresie bezbłędnej operacji kompletacji, pakowania lub sortowania przy jednoczesnym zwiększeniu ilości dziennie realizowanych zamówień.

Arkadiusz Włoch

Kierownik Działu Wdrożeń DataConsult S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*