Inwestycje w zaawansowany system raportowy są konieczne.

MS Excel jest wydajnym narzędziem raportowym, potrafiącym agregować dane z wielu różnych zewnętrznych baz danych. To jednak narzędzie głównie dla świadomych użytkowników, potrafiących wykorzystać jego możliwości i tworzyć samodzielnie elastyczne, dopasowane raporty, na przykład w formie tabel przestawnych. Jego zastosowanie wymaga czasu i często specjalistycznej wiedzy. Taki system sprawdza się dość dobrze, gdy krąg odbiorców raportów składa się z kilku osób, zwykle specjalistów w swojej dziedzinie, korzystających z indywidualnych możliwości raportowych.

Mariusz Benna,
Prezes zarządu,
VIX AUTOMATION Sp. z o.o.

Inaczej sytuacja się ma, gdy zaczynamy poszukiwać ogólnozakładowego systemu raportowego. Rozwiązanie bazujące na MS Excel przestaje być efektywne, gdy adresatami poszczególnych raportów jest wiele różnych osób, na różnych poziomach zarządzania. Trudno wymagać od wszystkich zainteresowanych pracowników by doszukiwali się potrzebnych danych wśród kolumn arkusz kalkulacyjnego. Zindywidualizowane precyzyjne raporty i dopasowane dla każdego stanowiska KPI powinny być dostępne na bieżąco, bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności, w najwygodniejszym dla użytkownika miejscu (np. w przeglądarce internetowej czy aplikacji mobilnej). Taką funkcjonalność dostarczyć może tylko dedykowany, dobrze skonfigurowany system raportowy.

Raport produkcyjny wygenerowany w GE Historian Analysis

Kiedy przedsiębiorstwo powinno zainwestować w zaawansowany system raportowy ?

Użytkownik, zastanawiający się nad taką decyzją powinien zadać sobie trzy podstawowe pytania:

  • czy mam dostęp do wszystkich potrzebnych danych/raportów na bieżąco (on-line)
  • jak długo muszę czekać na raporty, których potrzebuję
  • ile czasu mi i moim pracownikom zajmuje wykonanie wszystkich poszczególnych raportów.

Jeśli odpowiedź choć na jedno z nich jest niesatysfakcjonująca, to znak, że czas na zmiany. W dzisiejszym świecie produkcji dobra i szybka informacja jest przecież kluczowa.

Rozwiązania w praktyce

W naszej praktyce spotykamy się z oboma podejściami. Wspólną częścią każdego rozwiązania jest baza danych – w naszym wypadku to przemysłowe repozytorium danych GE Historian. Dzięki dodatkowi Excel Add-In, dane z niego są dostępne wprost jako źródło w Excelu, a stworzenie pierwszych prostych raportów może zając kilka minut. Gdy przychodzi potrzeba prezentowania odpowiednich wyników i raportów wśród szerokiego kręgu odbiorców, albo i całej załogi, wtedy proponujemy implementację bardziej zaawansowanego systemu, bazującego np. na silnikach raportowych Dream Report lub GE Historian Analysis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*