Branża spożywcza – wyzwania dla systemów ERP

Przede wszystkim, system dedykowany branży spożywczej powinien obsługiwać produkcję procesową – związaną z przetwórstwem żywności, czyli z ilościami, które nie są liczbami całkowitymi / sztukami.

Po drugie, w przemyśle spożywczym przetwarza się płody rolne, potrzebna jest więc w systemie klasyfikacja produktów („grading”) już na wejściu –  po to, by je np. wycenić (np. wg zawartości tłuszczu w mleku, mięsności tuszy, wielkości owoców, itp) lub by je zaklasyfikować do różnego przeznaczenia przetwórczego.

Ważna jest także obsługa umów kontraktacyjnych, które różnią się od zwykłych umów handlowych np. tym, że wymagają samofakturowania (fakturowanie w imieniu dostawcy) – jest to wymóg prawny dotyczący np. rolników.

Kluczową cechą jest także obsługa receptur (zarządzanie produktami głównymi, ubocznym, co-produktami, uzyskiem), a także receptur odwróconych (np. w przypadku przetwórstwa mięsnego – zarządzanie rozbiorem, przetwarzanie mięsa na różne sposoby). Dla mleczarni i przetwórstwa mięsa ważne jest to, żeby system potrafił obsługiwać podwójne jednostki miary (np. waga, sztuki), i miał funkcjonalność tzw. „catch weight” – co pozwala na kontrolę ilości (i co za tym idzie – ceny) wyrabianych produktów (np. sery tracą na wadze w miarę dojrzewania).

Coraz ważniejsze są także wymagania dotyczące jakości – dobry system potrafi zarządzać datami ważności oraz zapewniać identyfikowalność – śledzić partie w całym łańcuchu dostaw, by w razie potrzeby móc szybko produkt wycofać. Dotyczy to w szczególności sytuacji gdy różne partie surowca (np. mleko dostarczane przez rolników) mieszają się w jednym zbiorniku. Dodatkowe narzędzie, takie jak system PLM pomagają z kolei zarządzać zawartością etykiet, zapewniając ich zgodność z recepturą i wymogami prawnymi (np. podawanie kraju pochodzenia składników) – niezgodność z przepisami może skutkować koniecznością wycofań.

Również zarządzanie opakowaniami zwrotnymi (butelkami w branży napoi, pojemnikami w branży np. mięsnej) jest ważną cechą dobrego systemu dedykowanego dla branży spożywczej.

 

Obecnie Infor pracuje nad następującymi innowacjami dla branży spożywczej w systemie Infor Food&Beverage (przykłady):

  • jeszcze dokładniejsze śledzenie produktów w ramach łańcucha dostaw – na poziomie „pod-partii”.
  • „fresh food planner” – planowanie produkcji o bardzo krótkim terminie przydatności do spożycia, dopasowanej do krótkoterminowej prognozy – narzędzie to śledzi tempo, w jakim pojawiają się zamówienia klienta i dopasowuje prognozy dla produkcji,
  • obsługa różnych wersji receptur i receptur alternatywnych – różne linie technologiczne lub różne składniki dla tego samego produktu,
  • automatyczne uzgodnienie planu konfekcjonowania i planu produkcji – ilości konfekcjonowane powinny być zbilansowane z wielkością partii produkcyjnej.

 

Jacek Jakubik
Ekspert Infor M3
iPCC Sp. z o.o.
www.i-pcc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*