Backup ważnym elementem strategii ochrony przed cyberzagrożeniami


Coroczny raport z badania cyberbazpieczeństwa polskich firm przynosi mało optymistyczne wnioski. Choć odsetek korzystających z rozwiązań backup’owych w ciągu roku wzrósł niemal dwukrotnie, to w 2019 roku z tego typu rozwiązań korzystało zaledwie 14 proc. ankietowanych. Tymczasem technologia backupu umożliwia dziś wdrażanie skutecznych i elastycznych pod względem kosztów narzędzi, które uchronią nasze dane przed całym spektrum zagrożeń – od ataków hakerskich, po awarie sprzętów i błędy ludzkie. Warto przypomnieć, że Check Point Software Technologies ujęła Polskę w gronie 20 państw, które będą w najbliższym czasie najbardziej narażone na cyberataki.

Technologia backupu niewiele ma dziś wspólnego z powszechnym przekonaniem, że to metoda ręcznego archiwizowania danych. Myśląc o backupie wciąż wielu użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych ma przed oczami obraz podłączania dysku do komputera i zgrywania najważniejszych plików i danych. Tymczasem to właśnie tego typu praktyki są generatorem zagrożeń dla integralności danych. W żaden sposób nie wpływają również na zapewnienie ciągłości procesów i stabilne funkcjonowanie systemów IT.

„Codziennie spotykamy się z Klientami, którzy doświadczyli bolesnych skutków różnego rodzaju cyberincydentów. Zazwyczaj ich eliminacja i przywrócenie danych utraconych wskutek ataku lub błędu człowieka jest niezwykle trudne do wykonania. Świadomość jednak powoli rośnie, o czym świadczy choćby zwiększone zainteresowanie naszą ofertą VECTO Lab. Proponujemy polskim firmom niezobowiązujące przetestowanie w rzeczywistych warunkach proponowanych przez nas rozwiązań. W ich trakcie analizujemy, przeprowadzamy audyty i w oparciu o zgromadzoną wiedzę, proponujemy rozwiązania ściśle dopasowane do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu tworzymy rozwiązanie, które jest optymalne pod każdym względem – przede wszystkim jednak funkcjonalności i kosztów wdrożenia. Nasi Klienci wiedzą również dokładnie za co płacą” – mówi Jakub Wychowański, członek zarządu VECTO.

Jak przekonują przedstawiciele spółki, taka formuła tworzenia rozwiązań backupowych redukuje ryzyko pomyłek i nieskutecznych wdrożeń. Pozwala ponadto uwzględnić w planowanych narzędziach specyficzne aspekty działalności biznesowej czy kulturę organizacyjną danej firmy i jej dotychczasowy sposób zarządzania danymi. Co istotne, w procesie badania infrastruktury IT uwzględnia się również jej spodziewany rozwój oraz przewiduje potrzeby, które mogą się pojawić w przyszłości.

Wśród rozwiązań, które można w ramach VECTO Lab bezpłatnie przetestować w rzeczywistych warunkach jest jeden z najbardziej innowacyjnych produktów DELL EMC – DP4400. To zaawansowany technologicznie, w pełni prekonfigurowany, zintegrowany system wykorzystujący technologię globalnej deduplikacji, która nawet kilkunastokrotnie zmniejsza dotychczasowe wymagania dotyczące okna backupowego. Połączenie medium, serwera backupu, zintegrowanej konsoli i zaawansowanych możliwości raportowania w jeden zintegrowany system, sytuuje produkt DELL EMC na szczycie listy dostępnych dziś rozwiązań w obszarze ochrony danych, pamięci masowych i całej wirtualnej infrastruktury.

Warto przypomnieć, że rozwiązania backupowe, proponowane przez VECTO, redukują ryzyko i minimalizują skutki ataków typu ransomware. Aktywność hakerów i międzynarodowych grup cyberprzestępców stale rośnie, podobnie, jak straty z tytułu utraty danych. W ostatnich tygodniach boleśnie przekonał się o tym między innymi Garmin. Producent sprzętu nawigacyjnego oraz oprogramowania dla sportowców, za odkodowanie baz danych zapłacił hakerom okup w kwocie ok. 20 mln dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*