Połączenie dwóch światów

Czwarta rewolucja przemysłowa stworzyła trend w logistyce, którego zadaniem jest połączenie świata IT ze światem przemysłowych urządzeń jak czujniki czy systemy RFID. W tym kontekście każdy czujnik to bit informacji, który następnie w jakiś sposób musi być przekształcony. Idea Przemysłu 4.0. zrodziła się w Niemczech, skąd rozprzestrzeniła się po całej Europie. W Ameryce natomiast powstała identyczna idea, ale pod inną nazwą – IoT (Internet of Think) – Internet Rzeczy.

W bardzo dużym uproszczeniu chodzi o to, aby wszystkie urządzenia się ze sobą w jakiś sposób komunikowały. Absolutnie wszystkie rzeczy! Już dziś możemy mówić o smartfonach, smartwatchach czy inteligentnych samochodach. Idea zakłada, że urządzenia będą działały na naszą korzyść np.: informacje gromadzone z kamer ulicznych i latarni, prześlą do systemu zarządzania dane odnośnie aktualnych korków na drodze. System następnie przekaże informację do naszego budzika, by ten zadzwonił kilka minut wcześniej, abyśmy zdążyli na czas na zaplanowane spotkanie.

Szymon Gumółka,
Marketing Manager,
Balluff Sp. z o.o.

Obecnym trendem jest połączenie dwóch światów – IT z przemysłem

Coraz rzadziej mówimy, że jesteśmy dostawcą czujników czy RFID, za to przedstawiamy się jako firma dostarczającą rozwiązania produkujące dane. Każdy czujnik stanowi bit informacji, który w jakiś sposób musi być przekształcony. U podstaw rewolucji 4.0 leżą indywidualne, jednostkowe zamówienia składane przez Klienta, nie ma tu mowy o długoterminowym planowaniu. Wzrost ilości zamówień indywidualnych będzie miał wpływ na magazyny i logistykę także w rozumieniu globalnym.

Nie planujemy produkcji, realizujemy to, co zamówi klient poprzez stronę internetową, przy pomocy smartfona czy zegarka. Zamówienie uruchamia proces produkcyjny. Działamy od razu. Klient nie chce czekać. Jak zaplanować produkcję w takich warunkach? Musimy mieć pełną świadomość możliwości jakie posiadamy, zdobywamy ją dzięki rozmaitym urządzeniom, jak choćby RFID czy sensoryka.

Dane analizują systemy IT, to one podejmą decyzję czy produkujemy za dwa dni w Europie czy może przesłać zlecenie za ocean, bo linia produkcyjna ma 30% zapasu. Nie czekamy, nie robimy wąskich gardeł, system analizuje, podpowiada, a nawet sam decyduje, w którą stronę ma iść produkcja i logistyka. Wszystko dzieje się automatycznie, poprzez połączenie IT z czujnikami. Choć brzmi to bardzo futurystycznie, to coraz więcej firm na świecie wykorzystuje tego typu koncepcje.

To my decydujemy jak będzie wyglądać 4.0.

Powinniśmy się bawić nową technologią Przemysłu 4.0, szukać, czytać, oglądać you tub’a, odwiedzać imprezy targowe, konferencje tematyczne i podglądać co można wykorzystać w naszym miejscu pracy. Otwartość, zainteresowanie i chęć zrozumienia nowych technologii to podstawa aby wdrożyć takie rozwiązania.


Łukasz Milczarek,
Wiceprezes Zarządu,
Infobase Software Sp. z o.o.

Potrzeby polskich przedsiębiorstw w obszarze informatyki są duże. Obecnie Polska wchodzi w erę digitalizacji. Przedsiębiorstwa w naszym kraju są pod względem informatycznym słabo rozwinięte, dlatego kolejnym etapem rozwoju przedsiębiorstw jest wejście w zintegrowany system informatyczny, który łączy ze sobą logistykę sprzedaży, zaopatrzenia, logistykę magazynowania i produkcję.

Jednak mimo, iż dostarczamy zintegrowany system, który pozwala w sposób oczekiwany i efektywny zarządzać przedsiębiorstwem obecny rynek pracy, czyli brak pracowników oraz ich jakość, wymusza na nas, jako na firmie, która dostarcza różnego rodzaju oprogramowania, automatyzację procesów. W rezultacie pozwala to na uwolnienie zasobów ludzkich z jednych obszarów i przeniesienie ich do innych obszarów firmy.

Przemysł dąży do tego, żeby z jednej strony połączyć nowoczesne technologie, które są w stanie pozyskać dane i z drugiej strony zintegrować je z systemami informatycznymi. Taka integracją pozwoli na skuteczne zarządzanie procesami z wykorzystaniem danych zgromadzonych w systemach nie tylko w obszarach zarządzania produkcją, ale także logistyki sprzedaży i magazynowania.

Integracja nowoczesnych technologii i informatyki pozwala nam również na stworzenie układów wielu magazynów i przedsiębiorstw zarządzanych z jednego centralnego miejsca. Pomimo tego, że Polska jest na początkowym etapie informatyzacji to jednak niesie to ze sobą duże korzyści i jest to dobry kierunek rozwoju.

Przedsiębiorstwa, które dopiero teraz chcą rozpocząć wdrażanie zintegrowanych systemów zarządzania mają do czynienia z najnowszą technologią, która pozwala osiągnąć jeszcze większą efektywność niż firmy na zachodzie, które od wielu lat korzystają z przestarzałych już rozwiązań informatycznych.

Faktem jest, że stopień informatyzacji zachodnich firm jest dużo wyższy niż rozwiązania zaimplementowane w Polskich firmach, jednak borykają się oni z innymi problemami. Firmy te wciąż wykorzystują te same rozwiązania informatyczne wdrożone przed wielu laty, co powoduje, że nie spełniają one dzisiejszych oczekiwań. Teraz firmy te maja bardzo duży problem z wymianą dużych systemów informatycznych i praktycznie tego się nie robi.

Rozwiązanie jakie jest stosowane to dokładanie dodatkowych systemów realizujących nowe funkcjonalności, ponieważ istnieje duża obawa, że przy wdrożeniu dużego nowego systemu, system się po prostu „wysypie”, co może spowodować zatrzymanie przedsiębiorstwa na dłuższy czas oraz przynieść w konsekwencji ogromne straty materialne. W naszym kraju, wdrażając obecnie systemy informatyczne, wprowadzamy do firm najnowocześniejsze technologie informatyczne i zintegrowane systemy obejmujące swym zakresem wszystkie obszary firmy i dzięki temu polskie przedsiębiorstwa wchodzą na wyższy stopień informatyzacji.


Andrzej Wąwoźny,
Dyrektor Sprzedaży,
DataConsult Sp. z o.o.

Temat określenia rewolucji jest rozmyty, ponieważ nikt wcześniej nie nazywał rewolucji z poprzednich lat jako przemysł 1.0, 2.0. dopiero z perspektywy czasu nastąpiło zdefiniowanie tych okresów. Teraz określamy rozwój przemysłu jako 4.0, natomiast historia pokaże, co jest faktycznie tym 4.0. Ciężko określić jaka firma ma rozwiązania 4.0. czy nawet 5.0.

Dzięki temu, że wdrażaliśmy pewne rozwiązania później, jesteśmy z pewnymi rzeczami do przodu. Terminale, kolektory danych, w Stanach zjednoczonych korzystali z narzędzi przestarzałych, ale sprawdzonych z lat 80′, natomiast Polska wchodziła w najnowsze rozwiązania. Firmy już mające technologię kodów kreskowych, czy technologie głosowe w danych obszarach mocno wdrożone, już będą przez wiele lat z nich korzystać. A my możemy wejść w nowe technologie, których w ostatnich latach pojawiło się dużo, Możemy łączyć te technologie czyli IoT, Przemysł 4.0. Ta możliwość łączenia to bardzo korzysta cecha.

Debata Logistyka 4.0


image


image


image

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*