Każdego roku cyfryzacja jest coraz bliżej człowieka, towarzysząc mu w większości dziedzin życia. W życiu codziennym wydaje się pomocna, natomiast w świecie biznesu staje się nieodzowna. Przedsiębiorstwa produkcyjne starają się dostosować do nowej rzeczywistości świata cyfrowego. Dla wielu z nich jest to spore wyzwanie, jednak wyłącznie w ten sposób można poprawić efektywność i zwiększyć konkurencyjność na rynku.
Współczesne firmy powinny zdecydować się na zmiany, jeśli chcą się rozwijać oraz osiągnąć sukces na przepełnionym rynku. Jedynie sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa, bazujące na nowoczesnych rozwiązaniach, mogą zwiększyć efektywność, przetwarzając i analizując wszystkie dane. Wdrażanie nowoczesnych systemów wymaga czasu oraz specjalistycznej wiedzy, szczególnie że jest to proces złożony i bardzo kosztowny. Zaimplementowane oprogramowanie ma służyć zarówno do zarządzania organizacją, jak i być wsparciem dla pracowników zajmujących się danym obszarem. Głównie z tych względów wiele jednostek decyduje się na wybór systemu, który jest dopasowany do potrzeb, czyli określany jako „szyty na miarę”. Takie rozwiązania zdecydowanie różnią się od systemów pudełkowych, w których to użytkownik, korzystając z pakietu standardowych funkcji, musi dostosować się to wymagań narzuconych przez producenta oprogramowania.
Czym jest cyfrowa transformacja biznesu?
Cyfrowa transformacja biznesu to długotrwały proces wpływający na wszystkie obszary działalności firmy. Do prawidłowego przeprowadzenia wymagane jest strategiczne podejście oraz cierpliwość, ponieważ wdrażanie systemów może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Warto mieć jednak na uwadze, że wprowadzone zmiany przynoszą korzyści dla przedsiębiorstwa, które jednocześnie poprawiają relacje z Klientami. Wśród pozytywnych aspektów cyfryzacji należy wymienić m.in. zwiększenie produktywności, zmniejszenie kosztów, usprawnienie kluczowych procesów zachodzących w firmie, poprawę jakości obsługi czy też wzmocnienie pozycji marki na rynku.
Jak skutecznie przeprowadzić proces cyfryzacji w biznesie?
W czasach, kiedy rozwój nowoczesnych technologii jest stawiany bardzo wysoko w hierarchii ważności, cyfryzacja staje się koniecznością, jeśli firma chce się utrzymać wśród konkurencji. Głównie ze względu na ciągłe i szybkie zmiany rynek radykalnie ewoluuje, a konsumenci zmieniają swoje potrzeby i przyzwyczajenia. Odpowiednia strategia obrana przez przedsiębiorstwo powinna opierać się na współpracy oraz na otwartości na zmiany. Należy oczywiście zdać sobie sprawę, że cyfryzacja jest konsekwencją ewolucji i dotyczy wszystkich obszarów działalności firmy.
Dlaczego warto wdrożyć nowoczesne rozwiązania?
Istnieje wiele powodów, dla których przedsiębiorstwa powinny zdecydować się na cyfryzację biznesu. W dzisiejszych czasach stare procesy ustępują miejsca nowym modelom biznesowym, co bezpośrednio wiąże się z tym, że młodsze firmy są o krok przed tymi istniejącymi od wielu lat. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca, który chce rozwijać swój biznes, musi dopasować się do pracy z nowoczesnymi rozwiązaniami.
Od czego zacząć wprowadzać zmiany?
Przedsiębiorcy, którzy są gotowi na wprowadzenie zmian w bieżącym oprogramowaniu lub chcą wykorzystać nowoczesną technologię do usprawnienia procesów, powinni działać na odpowiednio opracowanej strategii dopasowanej do konkretnej organizacji. Przykładowy scenariusz wdrażania zmian może wyglądać w następujący sposób:
- Na samym początku ważne jest właściwe zdefiniowanie obszaru transformacji. Doprecyzowanie polegające na określeniu jakich obszarów ma dotyczyć zmiana jest istotne, ponieważ minimalizuje ryzyko poniesienia kosztów na zakup nieodpowiedniego narzędzia. Warto więc wziąć pod uwagę, jak wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań wpłynie na pracowników, zachodzące w firmie procesy oraz klientów.
- Po odpowiednim zdefiniowaniu obszaru transformacji należy skupić się na budżecie przeznaczonym na wdrożenie oprogramowania uzupełniającego dotychczasowe lub zmianę bieżącego narzędzia. W przypadku większości systemów użytkownicy mogą wybierać spośród dostępnych modułów. Jest to dobre rozwiązanie, które odróżnia narzędzia szyte na miarę od pudełkowych. Podczas określania kosztów należy wziąć pod uwagę czas subskrypcji danego oprogramowania, który w zależności od wybranego systemu jest inny.
- Kolejnym krokiem, o którym należy pamiętać, jest przydzielenie zadań pracownikom, którzy muszą nauczyć się pracy z nowym systemem. Wdrożenie narzędzi wiąże się bezpośrednio z uporządkowaniem procesów w organizacji. To z kolei wprowadzi pewne zmiany w zakresie obowiązków personelu, w wyniku czego koniecznym może okazać się zmniejszenie lub zwiększenie personelu. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu obowiązków do kompetencji pracowników możliwe jest zwiększenie efektywności zatrudnionych.
- Jednym z ostatnich etapów związanych z cyfrową transformacją biznesu jest uświadomienie, że do właściwej implementacji narzędzi niezbędny jest czas. Procesu nie da się przeprowadzić w jeden dzień czy miesiąc.
Podsumowanie
Współczesny świat rozwija się na tyle szybko, że przedsiębiorstwo musi nadążać za zmianami, szczególnie w branżach, gdzie jest wysoka konkurencyjność. Stały rozwój oraz otwartość na zachodzące procesy pozwalają czerpać korzyści z cyfryzacji, a co najważniejsze utrzymać utalentowanych pracowników, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności w danej firmie. Wdrożenie nowoczesnych systemów lub lepsze dostosowanie bieżącego oprogramowania to wielka szansa dla firmy. W obraniu właściwej drogi w procesie cyfryzacji biznesu pomogą specjaliści z OPTeam mający kompetencje w budowaniu przyszłości z nowoczesną technologią IT.
OPTeam SA
Tajęcina 113
36-002 Jasionka
tel. 17 867 21 00
tel. 17 859 68 45
kom. 668 345 573
e-mail: opteam@opteam.pl