5 sposobów na oszczędność czasu z nowoczesnym systemem MES.

Na rynku inteligentnych systemów wspierających produkcję od lat funkcjonują rozwiązania, które mają za zadanie przyspieszyć pracę, czyli faktycznie oszczędzać czas. W idealnym świecie, w sytuacji pojawienia się dużej ilości zamówień firmy produkcyjne powinny rozwijać działalność, uruchamiać nowe linie technologiczne, zatrudniać ludzi. W praktyce wszystkie działania związane są raczej z dążeniem do maksymalnego wykorzystania czasu i aktualnych, już posiadanych możliwości produkcyjnych. Najpopularniejszym wyborem w takich sytuacjach jest system MES, czyli narzędzie dedykowane do optymalizacji produkcji i racjonalnego zarządzania nią.

 

Nowoczesny system MES dla każdego typu organizacji produkcji

Niezależnie od typu produkcji – jednostkowej, seryjnej czy masowej – wyposażenie firmy w system do zarządzania produkcją jest bardzo dobrym wyborem, który wprowadza ład i porządek w działanie przedsiębiorstwa. Zresztą potwierdzają to prognozy rozwoju automatyzacji i optymalizacji produkcji, a także wzorce przemysłowe płynące z zachodnich gospodarek. Coraz częściej standardem jest – oprócz zakupu maszyn produkcyjnych i zabezpieczenia technologicznych podstaw produkcji – posiadanie oprogramowania dla produkcji.

I choć nie są to rozwiązania najtańsze, a ich wdrożenie szczególnie na początku wymaga sporego zaangażowania, to w ostatecznym rozrachunku górą są korzyści wynikające z jego stosowania. System MES, szczególnie taki nowoczesny, precyzyjnie monitoruje maszyny, zbiera dane i udostępnia je w czasie rzeczywistym, generuje raporty, ostrzega o zagrożeniach i awariach, organizuje pracę magazynu i wspiera zarządzanie zasobami ludzkimi. Funkcjonalności i realizowane zadania wymieniać można by jeszcze długo, ale najistotniejsze jest, do czego to wszystko prowadzi. System MES pozwala oszczędzać:

  • przede wszystkim czas – pracowników produkcji i magazynów, managerów, kadry zarządzającej, ale i maszyn, które po właściwej optymalizacji procesów są w stanie w tym samym czasie (co przed optymalizacją) wytworzyć więcej produktów;
  • surowce, ponieważ prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów w trakcie produkcji, a także wskazuje jakie zapasy magazynowe będą optymalne dla bieżących zamówień;
  • zasoby, którymi racjonalne zarządzanie umożliwia zwiększenie zysków, bez konieczności ich nadmiernej eksploatacji.

 

  1. Wszystkie dane w jednym miejscu i dostępne od ręki

System MES tworzy coś w rodzaju ogromnej bazy danych. Ze szczegółowymi informacjami na temat parametrów procesów produkcyjnych i wszystkiego, co dzieje się wokół nich – przy planowaniu produkcji, w związku z zamówieniami, na magazynie, a nawet w trakcie organizacji pracy na poszczególnych stanowiskach. To zbieranie, przechowywanie i udostępnianie informacji to bardzo dobre narzędzie do budowania silnego przedsiębiorstwa. Jednak z praktycznego punktu widzenia, szczególnie cenna jest tu łatwość dostępu do rzetelnych danych i możliwość uczynienia z nich pożytku na rzecz ulepszania produkcji. Wszystko szybko i sprawnie, bo MES udostępnia kompleksowe raporty już po kilku kliknięciach myszką.

 

  1. Planowanie wydajnej produkcji

W trakcie każdego procesu produkcyjnego prędzej czy później pojawiają się przestoje, serwisy, awarie. Są sytuacje, których nie da się przewidzieć. Jednak  już te, którym można zapobiec, warto dobrze zaplanować. Przykład – optymalizacja przezbrojeń zrealizowana przy pomocy nowoczesnego systemu MES. Dobre oprogramowanie do planowania produkcji pozwala zlokalizować miejsca, pozwalające skrócić czas przezbrojeń o kilkadziesiąt procent. Efekt – oszczędność czasu, ale i wzrost wydajności produkcji.

 

  1. Magazyn z prawdziwego zdarzenia

Porządek na magazynie naprawdę ma znaczenie dla produkcji. Kontrola nad stanami magazynowymi zabezpiecza surowce i półprodukty, zapewnia części zamienne do maszyn, pozwala szybko odnaleźć to, co właśnie jest potrzebne. Odpowiedni system MES dopilnuje tych wszystkich elementów, a nawet więcej, bo np. system OptiMES od Syneo.pl – alarmuje o niskich stanach magazynowych, przypomina o terminach dostaw, generuje automatyczne dokumenty księgowe. Szczególnie czasooszczędne dla magazynów są rozwiązania wykorzystujące kody kreskowe, QRCode albo tagów RFID i mobilne czytniki, które oszczędzają czas w trakcie przyjęć i wydań produktów.

 

  1. Motywacja pracowników

Wykorzystanie systemu wspierającego planowanie i kontrolowanie produkcji stanowi silny bodziec motywacyjny dla pracowników. Już sama świadomośc tego, że każdy etap produkcji i każda czynność wykonywana przez pracowników podlega obserwacji, ma określony czas realizacji i może być w każdej chwili skontrolowana, mocno wpływa na faktyczne przykładanie się do wypełnianych obowiązków.  Z drugiej strony – np. takie panele meldunkowe wykorzystywane w systemach MES to narzędzie usprawniające rozliczenie się z wykonanych zadań i porównanie wyników z innymi realizacjami na tym samym stanowisku. Dlatego system MES to oszczędność czasu i motywacja w jednym.

 

  1. Eliminacja wąskich gardeł

Najbardziej dotkliwy problem produkcji – wąskie gardła, podobno są nieuniknione i najczęściej wynikają z braków w surowcach lub problemów z pracownikami. System MES znowu załatwia te dwie kwestie jednocześnie. Automatycznie zebrane dane z maszyn produkcyjnych na temat poziomu surowców, przekazywane są do magazynu, gdy już pora zabezpieczyć nową dostawę. To samo automatyczne zbieranie danych działa również w temacie tempa i wydajności pracy na konkretnych stanowiskach. Szybkie informowanie o zagrożeniach dla ciągłości produkcji to baza do podjęcia działań, zanim potencjalne wąskie gardło stanie się realnym problemem. W tym przypadku wiedza o zagrożeniach i zapobieganie im, jest sposobem na oszczędność czasu, który trzeba byłoby poświęcić na uzupełnienie braków i przywrócenie oczekiwanego tempa produkcji

 

Podsumowanie          

System MES to narzędzie wszechstronne, dlatego zabezpiecza rozwiązania różnych problemów. Widać to na przykładzie czasu, którego szczególnie na produkcji chciałoby się mieć więcej – i okazuje się, że faktycznie można. Jak to osiągnąć? Porządkując podstawowe kwestie (np. magazyn) i optymalizując powtarzalne działania (np. przezbrojenie maszyn).

Właśnie takie cele osiąga się przy zastosowaniu systemu OptiMES. O jego wszystkich funkcjonalnościach i korzyściach można dowiedzieć się bezpośrednio u praktyków optymalizacji produkcji z Syneo.pl. Kontakt pod numerem 517 827 436 lub mailowo na biuro@syneo.pl.

 

Karol Chęciński
Prezes Syneo.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*