Wdrażanie nowych technologii, wprowadzanie innowacji, ciągła analiza danych i zmierzanie w kierunku pełnej automatyzacji to działania, które nieustannie towarzyszą branży logistycznej, a przynajmniej powinny. W dobie rosnącego tempa technologicznego nie ma już odwrotu – należy działać tu i teraz, wyciągać wnioski z wdrożonych rozwiązań i na tej podstawie prognozować nowe, korzystniejsze założenia.
Rosną wymagania współczesnego klienta, a zadaniem logistyki jest wychodzenie im naprzeciw. Jest to o tyle trudne, o ile działania klienta stają się coraz bardziej nieprzewidywalne. Należy zatem stale przyglądać się dynamice zmian oraz poszukiwać nowych form funkcjonowania przestrzeni.
Wyjść naprzeciw oczekiwaniom
Grupa Raben od ponad 85 lat buduje swoją przewagę konkurencyjną w zakresie usług logistycznych. Ciągle inwestuje w rozwój technologiczny wspierający m.in. procesy z zakresu co-manufacturingu i co-packingu. A wszystko dlatego, aby zadowolić rosnące oczekiwania swoich klientów. Firma po raz kolejny postawiła na sprawdzone rozwiązania IT, które usprawnią procesy związane z planowaniem, harmonogramowaniem oraz monitorowaniem produkcji.
„Nasi klienci mają coraz wyższe wymagania w zakresie terminów realizacji oraz integracji z ich indywidualnymi planami. Często sprowadza się to do tego, że chcieliby mieć możliwość zarządzania naszą firmą, jak własną fabryką – w Raben wychodzimy im naprzeciw. Naszym pomysłem jest zintegrowanie naszej firmy z danym klientem, w taki sposób, aby jego planiści równoważyli naszą produkcję. Mamy świadomość, że jesteśmy w stanie to zrobić, ale obecnie blokują nas wykorzystywane przez nas narzędzia. Dlatego, zdecydowaliśmy się na współpracę z eq system i wdrożenie systemów do planowania, harmonogramowania i monitorowania produkcji. Myślimy bardzo mocno o naszym rozwoju, śledzimy trendy i wiemy, że „value of service” będzie się mocno zmieniać. Coraz częściej krótkie serie będą przenoszone do operatorów logistycznych, od których będzie oczekiwać się dostosowania się w krótkim czasie do różnych wymagań, różnych klientów i ich bardzo odmiennych potrzeb. Chcemy zwiększać wolumen transakcji i obniżać ich koszt. Właśnie dlatego od 5 lat niezwykle intensywnie rozwijamy segment związany z co-packingiem i co-manufaturingiem. Intensywność naszego rozwoju oraz skala biznesu, jaki zaczynamy osiągać wymaga od nas całkiem nowego podejścia. Obecnie w samej Polsce posiadamy 8 oddziałów, w których pracuje już 700 osób. Tak dynamiczny rozwój sprawia, że wykorzystywane przez nas narzędzia zaczynają nas mocno ograniczać. Potrzebujemy rozwiązań, które będą nadążać za naszą dynamiką i nie będziemy musieli ich wymienić po kilku latach” – podkreśla Łukasz Dubina, Dyrektor ds. Usług Dodanych w Raben Logistics Polska.
Bezpieczne wybory dzięki innowacyjnym systemom IT
Dobre zarządzanie produkcją daje przedsiębiorcy wiele korzyści. Grupa Raben stale dąży do tego, aby wykorzystywać w jeszcze lepszy sposób zasoby firmy oraz umiejętności pracowników. Zgodnie z metodą just-in-time chce produkować tyle zasobów, ile w danym momencie jest potrzebnych oraz dokładnie planować i kontrolować przepływ materiałów.
„Obecnie stawiamy na udoskonalenie procesu planowania, a przede wszystkim możliwość sekwencyjnego towarowania buforów oraz dostaw komponentów just-in-time. Chcemy mieć możliwość bezpiecznego wyboru najlepszej wersji planu, dlatego zdecydowaliśmy się na rozwiązanie Asprova APS, które pozwala tworzyć symulacje what-if. Nie będę ukrywał, że ta funkcjonalność automatyzuje oraz przyspiesza podejmowanie trafnych decyzji przez naszych planistów. Nieocenione są również możliwości związane z rozliczaniem pracowników – ich efektywności oraz łatwość kontroli OTIF. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze niezwykle przyjazny interfejs systemu, dzięki któremu pracownicy z łatwością się na niego przestawią. Asprova APS to niezwykle intuicyjne narzędzie, ale jednocześnie bardzo rozbudowane. Możemy tworzyć w nim wykresy Gantta, przesuwać plany za pomocą myszki oraz samodzielnie definiować zakresy i zmieniać je w razie potrzeby. Czujemy, że ten system będzie się rozwijał z nami na przestrzeni naprawdę wielu lat” – uzupełnia Łukasz Dubina.
Dynamika działań
W budowaniu przewagi konkurencyjnej istotne okazują się również kwestie związane z szybkością działania, precyzją planowania i monitorowaniem otoczenia, rzeczywistość produkcyjna jest bowiem niezwykle dynamiczna.
„Tym z czym nie radzi sobie większość firm, które świadczą usługi co-packingowe to zaplanowanie komponentów w czasie na konkretną jednostkę logistyczną z pełną wizualizacją i możliwością zmiany przez planistę w prosty sposób – my nie mamy tego problemu. Drugą niezwykle istotną kwestią jest interfejs użytkownika i możliwość samokonfiguracji. W ramach wdrożenia eksperci eq system uczą nas systemu i tego, w jaki sposób samodzielnie go rozwijać. Dla nas oznacza to, że w trakcie pracy i budowy naszych planistycznych kompetencji, w oparciu o wiedzę, którą posiądziemy możemy sami rozbudowywać funkcjonalności systemu przy niewielkim wsparciu specjalistów eq system. Mamy świadomość, że sam system to często za mało – liczy się jego dopasowanie do realiów firmy i kultury organizacyjnej i właśnie dlatego wybraliśmy współpracę z eq system. Stoją za nią specjaliści, którzy znają specyfikę naszej branży i są niezwykle profesjonalni i skupiają się na tym, aby osiągnąć wszystkie z zakładanych przez nas celów. W podejściu do klienta mamy wiele wspólnego, oni również stawiają go, w tym przypadku Raben na pierwszym miejscu. Wiemy dokładnie, co będzie się działo na poszczególnych etapach wdrożenia, bo specjaliści eq system liczyli się z naszym zdaniem i z naszymi ekspertami. Za nami wiele dyskusji, których efektem będzie świadomy i efektywny rozwój Grupy Raben” – podsumowuje Łukasz Dubina.
Drogowskaz na innowacyjność
Działalność Grupy Raben idzie w parze z innowacyjnością. Jej misją jest budowanie przewagi konkurencyjnej swoich klientów poprzez efektywność kosztową, przyjazną obsługę i wysoką jakość, dlatego firma na bieżąco inwestuje w innowacyjne technologie na rynku, a także współpracuje z firmami, które wyznaczają trendy w tym zakresie.
„Na razie trwa wdrożenie systemów IT – Asprova APS i Opera MES, realizowane przez specjalistów z firmy eq system. Wszystko zapowiada się bardzo obiecująco, już niedługo będziemy mogli informować o mierzalnych efektach, które wynikają ze współpracy pomiędzy ekspertami z Raben a eq system” – dodaje Łukasz Dubina. Zakończenie wdrożenia systemów IT przewidziane jest jeszcze na ten rok.