Industry 4.0 łączy maszyny, systemy i procesy w „inteligentne” sieci, które komunikują się ze sobą w sposób automatyczny, by optymalizować zachodzące w przedsiębiorstwie procesy. Najważniejszymi elementami są Internet Rzeczy (IoT) i systemy zintegrowane. IoT odpowiada za zbieranie informacji, ERP za ich przekazywanie i wymianę.
Smart produkcja to krótsze serie produktów oraz bardziej złożone wyroby
z częstszymi zmianami materiałowymi. Mało tego, smart factory szybciej dostarcza produkty w zmiennych konfiguracjach, a te łatwiej identyfikować. Nie możemy zapominać o lepszym prognozowaniu zmian czy zarządzaniu łańcuchem dostaw. Jest taki system, który od wielu lat pomaga firmom osiągnąć wszystkie te cele, jest to system klasy ERP.
Większa wydajność to efekt płynnej integracji procesów planowania, zarządzania materiałami i zaopatrzenia, produkcji, finansów i informacji biznesowej za pomocą jednego systemu. System ERP może zapewnić pełną automatyzację zakładu
i ujednolicić wiele procesów biznesowych. Pozwala zintegrować inne rozwiązania IT, aby zsynchronizować wszystkie elementy łańcucha dostaw.
Sprawna produkcja przy niższych kosztach
Przemysł 4.0 to sprawna produkcja, przy niższych, a przynajmniej takich samych kosztach, skonsolidowana i bezpieczna przestrzeń produkcyjna oraz mądre wydatki kapitałowe — roboty ułatwiają wszystkie te zadania.
Podłączając maszyny do ERP-a i zasilając je strumieniem danych z systemu, możemy planować konserwację robotów i analizować ich wydajność, aby skuteczniej realizować zamówienia. System ERP dostosowuje procesy do produktów
i utrzymywania zapasów. Aby czerpać jeszcze większą wartość z robotów, można dowolnie zmieniać oraz modyfikować swoje projekty i materiały.
Siła Internetu Rzeczy
Wiele firm zaczyna montować czujniki w swoich produktach, aby analizować ich wydajność pod kątem poziomu bezpieczeństwa, trwałości i innych krytycznych wartości. Przesyłając te informacje bezpośrednio do systemu ERP, można aktualizować zestawienia materiałów, dostosowywać specyfikacje projektowe
i procesy, aby stale ulepszać produkty w trakcie produkcji.
ERP pozwala śledzić cykl życia produktu i wykorzystywać informacje do świadczenia lepszych usług klientom, np. poprzez ostrzeganie ich, kiedy produkt może wymagać konserwacji. Ułatwia także usprawnianie lub zmianę strategii produkcyjnej w celu ciągłego doskonalenia produktu.
Wydajność i elastyczność
Większa produktywność, lepsza wydajność i elastyczność to trzy cechy każdego konkurencyjnego przedsiębiorstwa produkcyjnego w dobie Czwartej Rewolucji Przemysłowej i jednocześnie trzy kluczowe korzyści, które może zapewnić ERP.
Marcin Samek
Starszy Konsultant ds. Wdrożeń w BPSC