Ponad 20 lat temu, czyli gdy zaczynałem przygodę z systemami IT, oprogramowanie biznesowe było stosunkowo proste. Firmy rozwijające się miały swoje systemy klasy ERP z nieskomplikowaną logistyką. Towar był ręcznie wprowadzany przez użytkowników na magazyn i ręcznie z tego magazynu był rozchodowywany, a inwentaryzacja przyprawiała pracowników… o ból głowy.
System Microsoft Dynamics od wersji 2012 w swoją architekturę biznesową ma już wbudowane zaawansowane rozwiązanie logistyczne WMS. Dziś Microsoft Dynamics 365 to zestaw aplikacji chmurowych, których kolejne aktualizacje są udostępniane przez producenta co kilka tygodni. Czy to stan idealny i tych rozwiązań nie da się już rozwijać dla obszarów logistycznych czy handlowych? Oczywiście, że się da. Chociażby w zakresie urządzeń gromadzących, monitorujących i analizujących dane pozyskiwane dla systemów ERP i WMS. Wskazuję tu m.in. na czujniki IoT i systemy wizyjne. A jak z tych nowoczesnych technologii i rozwiązań WMS może korzystać rozwijający się e-commerce?
Inteligentne sklepy jak WMS
ANEGIS projektuje rozwiązania dla sklepów automatycznych, inteligentnych. Czym jest taki sklep? Niczym innym jak magazynem z określonymi lokalizacjami z wbudowanymi czujnikami IoT oraz wykorzystującym przetworzony obraz z kamer. W przypadku tego typu magazynów automatycznych mamy również do czynienia z inteligentnymi meblami. Na podstawie danych przekazanych przez powyższe elementy struktury sklepu dostarczamy do systemu np. informacje o pobraniu lub zwrocie produktu z koszyka.
Co w WMS, to i w sklepie
Każdy sklep potocznie nazwany „sklepem sieciowym” jest również magazynem WMS, który działa według ściśle określonych procedur.
W każdym takim samym sklepie – elemencie sieci – w tym samym miejscu znajduje się ten sam produkt. Systemy wizyjne korzystające z kamer przemysłowych przekazują przetworzony obraz do systemów nadrzędnych w postaci informacji o braku danego produktu lub nieodpowiednim wyeksponowaniu danej lokalizacji produktowej. Ta ostatnia funkcjonalność pozwala na optymalizację kosztów związanych z procesem „przedstawiciela handlowego”, czyli zastosowane narzędzia przekazują informacje do systemu Microsoft Dynamics 365 w kontekście braku określonych produktów dla danego sklepu. System Dynamics 365 na podstawie otrzymanych informacji planuje wysyłki, uwzględniając rodzaj palety oraz sposób ułożenia towaru w magazynie WMS tak, by obejmowało to efektywne rozkładanie towarów na półkach przez sprzedawców w sklepie. W tym przypadku każdy plan na organizowanie ładunków uwzględnia topografię danego sklepu.
Najmniejszy magazyn WMS
Kiedyś ktoś spytał mnie, jaki najmniejszy magazyn WMS projektowałem. Nie musiałem się długo zastanawiać: – Stand! Czyli mini stoisko do samodzielnej obsługi. Czym charakteryzuje się taki stand? Klient sam wybiera i pakuje ulubione produkty. Każda mała lokalizacja ma wbudowane urządzenia IoT określające wagę i wilgotność przechowywanego produktu. Obraz z kamery wraz z informacją z urządzeń IoT jest przykazywany do systemów nadrzędnych z prośbą o zatowarowanie danej lokalizacji. Dzięki takim rozwiązaniom informacja do systemu nadrzędnego może być przesłana w czasie rzeczywistym z tysięcy podobnych magazynów WMS znajdujących się między innymi na stacjach benzynowych, w centrach handlowych, sklepach wielkopowierzchniowych, lokalnych sklepikach itp. Sprytnie, prawda?
Dariusz Trela,
konsultant biznesowy ANEGIS