Z mojego puntu widzenia systemy klasy MES są nieodłącznym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa, my osobiście wykorzystujemy taki system od bardzo wielu lat. Wypełniają one lukę pomiędzy systemem klasy ERP, a systemem klasy SCADA lub innymi systemami niższego poziomu pozyskiwania danych bezpośrednio z urządzeń.
Każdy taki system ma podstawowe funkcje, takie jak pobieranie wsteczne, raportowanie do systemu ERP aż po wykonanie poszczególnych operacji.
Podstawową różnicą po wdrożeniu systemu klasy MES jest eliminacja bardzo dużej ilości pracy w formie papierowej czy też z użyciem pośrednich aplikacji do analizowania danych (np. Excel).
Główną wadą takich metod pracy jest brak rzetelności pobieranych danych z hali produkcyjnej.
Wcześniej dane nie były wprowadzane w miejscu ich generowania, nie były one przetwarzane przez wprowadzającego co generowało bardzo wiele błędów oraz odczyt niejednoznacznych wyników produkcyjnych.
Oczywiście zastosowanie systemu MES nie gwarantuje, że wszystkie wyniki będą stuprocentowo jasne, jednak należy zaznaczyć, że jakość tych danych jest o wiele wyższa.
Ponadto system ten pozwala nam na ścisłą kontrolę procesu produkcyjnego w czasie rzeczywistym, co wcześniej nie było możliwe.
Odkąd użytkujemy system jesteśmy w stanie mierzyć rzeczywistą efektywność maszyn, znamy przyczyny przestojów i mikroprzestojów oraz awarii.
Jest to dla nas niezwykle istotne ponieważ w przypadku realizacji produkcji ciągłej i wysokoseryjnej nawet kilkanaście minut przestoju generuje ogromne straty finansowe. Dzięki systemowi znamy ich źródło.
Źródło: BPC GUIDE-PAŹDZIERNIK/LISTOPAD 2016 str. 11