ASCENT – system BPMS dla firm, które nie chcą iść na kompromisy

SoftConnect jest producentem systemu komputerowego ASCENT, co to jest za oprogramowanie?

ASCENT jest oprogramowaniem klasy BPMS, czyli systemem wspierającym optymalizację pracy wszystkich działów firmy poprzez poprawę zarządzania ich procesami biznesowymi. Podstawą programu jest elektroniczny obieg dokumentów oraz system raportowania wsparte modułami odpowiadającymi m.in. za OCR, płatności, e-podpisy, RCP i samoobsługę pracowniczą.

Workflow kojarzymy najczęściej z rozwiązaniami low-code, czy tak samo jest u Was?

ASCENT nie jest platformą low-code, a tym bardziej no-code, albowiem filozofia jego budowy i rozwoju była inna. ASCENT został stworzony jako profesjonalne narzędzie, cechujące się dużą otwartością, elastyczności i wydajnością. ASCENT dostosowuje się do każdej firmy i branży efektywnie wspierając najbardziej zawansowane i skomplikowane procesy biznesowe. ASCENT w tym zakresie nie mógł pójść na kompromisy i uproszczenia, które są konieczne dla typowych rozwiązań platform low-code/no-code. Z tego też powodu przyjęto dla budowy systemu ASCENT pewne założenia programistyczne, tj. „Back-end Design” i „Front-end Desing” w architekturze „Client-Server-Data Base Server”, ASCENT jako oprogramowanie przeglądarkowe, ale moduł administracyjny oraz OCR są desktopowe, czy założenie w zakresie licencji, albowiem ASCENT jest systemem jednorodnym licencyjnie, niezależnym od innych producentów.

Czy zatem low-code to tylko chwilowa moda?

Nie. Mimo tego, że nie jesteśmy platformą low-code, to w ramach naszej filozofii działania – BPMS bez kompromisów, wbudowaliśmy w system ASCENT, w zakresie narzędzi konfiguracyjnych wydajne i rozbudowane funkcje low-code. Opcje te umożliwiają klientom samodzielną, prostą i zaawansowaną rozbudowę wdrożonego systemu, poczynając od obiegów, raportów, pulpitów menadżerskich, a na automatyzacji powstawania dokumentów i emaili kończąc. Nasze autorskie rozwiązania pozwalają nawet na tworzenie kodu dla zaawansowanych funkcji bez znajomości języka programowania.

Zatem technologie low-code służą do samodzielnego rozwoju systemu przez wewnętrzne służby IT?

Nie tylko. Narzędzia low-code ASCENT służą klientom i zostały im udostępnione, jednakże pierwotnie zostały przez nas opracowane i implementowane na własne potrzeby. Mimo tego, że nasz zespół programistyczny jest stały – zero rotacji i składa się z rewelacyjnych programistów, każdy z ponad 15 letnim doświadczeniem w programowaniu na potrzeby biznesu, to nasze narzędzia low-code pozwalają nam szybciej wprowadzać najczęściej oczekiwane przez klientów rozwiązania.

Podsumowując, Pana zdaniem jakie są podstawowe zalety i wady platform low-code?

Wszystko, co pomaga w lepszym zarządzaniu procesami powinno być oceniane pozytywnie. Jest to dobry początek pracy klientów z programami BPMS. Pozwala im przekonać się jak narzędzia IT wspierają zwykłą pracę i jak bardzo przekładają się na wzrost efektywności, jakości ich operacji i obniżenie kosztów. Minusem takich rozwiązań jest pośrednia rezygnacja klientów z wiedzy eksperckiej firm zewnętrznych wdrażających klasycznie programy BPMS. Ponadto minusem są kompromisy, jakie należy zaakceptować w związku z większą uniwersalnością takich rozwiązań, a zatem mniejszą elastycznością w dostosowaniu do konkretnej organizacji oraz mniejszym zaawansowaniem wdrażanych funkcjonalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*