W siedzibie głównej firmy Comarch w Krakowie powstała Strefa Innowacji, czyli przestrzeń w której produkty i usługi spółki informatycznej zostały zaprezentowane w sposób multimedialny. Na poszczególnych stoiskach można zapoznać się z możliwościami zastosowania systemów informatycznych i technologicznych Comarch, w tym telediagnostyki oraz monitoringu telemedycznego, rozwiązań z zakresu e-mobility, sklepu przyszłości i innych, w tym uwzględniających IoT, 5G, sztuczną inteligencję a także rozwiązania Virtual Reality.
Przestrzeń Comarch Innovation Space została podzielona na kilka stref. Każda z nich prezentuje rozwiązania IT dla poszczególnych sektorów gospodarki m.in. instytucji finansowych i ubezpieczeniowych, operatorów sieci telefonicznych, placówek medycznych a także firm z branży handlu detalicznego oraz przedsiębiorstw produkcyjnych. Stoiska są uzupełnione o multimedialne prezentacje, opisujące studia przypadków wdrożeń zrealizowanych przez Comarch.
Strefa powitalna
Przy wejściu do Strefy Innowacji Comarch odwiedzający otrzymują smartfon z wbudowaną aplikacją, która stanowi formę przewodnika po całej ekspozycji.
– Aplikacja jest zintegrowana z rozmieszczonymi w pomieszczeniu transmiterami Comarch Beacon. W ten sposób goście w łatwy sposób mogą odszukać konkretne stoisko w Strefie Innowacji. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w jednym z centrów handlowych w ramach projektu wdrożenia usług marketingu lokalizacyjnego – Location Based Services – mówi Łukasz Sutor, dyrektor marketingu sektora Usług w Comarch.
Pierwsza strefa prezentuje rozwiązania, wykorzystujące technologie e-mobility. Te niezależne i połączone usługi zmieniają aglomerację miejską w inteligentne miasto. Przy ich użyciu mieszkańcy mogą m.in. dokonywać płatności za usługi wspólne oraz korzystać z aplikacji wskazujących wolne miejsca parkingowe. Firmy natomiast mają możliwość prowadzenia wirtualnego biura.
Odwiedzający mają również okazję zapoznać się z Comarch Cloud Infraspace – zaawansowanym produktem chmurowym, który umożliwia przedsiębiorstwom sprawne przeprowadzenie transformacji cyfrowej, optymalizację kosztów i osiąganie lepszych wyników biznesowych.
Droga w kierunku technologii 5G
Na stoisku dedykowanemu branży telekomunikacyjnej można zobaczyć, w jaki sposób ewoluowały sieci komórkowe ze standardu 1G do 5G.
– Comarch był świadkiem zmian, zachodzących w branży telekomunikacyjnej i jest pionierem w aspekcie tworzenia oraz dostarczania systemów IT dla telekomów. Dziś z powodzeniem realizujemy zarówno projekty z zakresu prac badawczo-rozwojowych, jak i wdrożenia systemów wykorzystujących inteligentne sieci, Internet rzeczy, technologię 5G oraz postępującą wirtualizację infrastruktury telekomunikacyjnej. Na stoisku zaprezentujemy odwiedzającym pełne portfolio usług dla operatorów telekomunikacyjnych – mówi Małgorzata Siwiec, dyrektor marketingu w sektorze Telekomunikacji w Comarch.
Węzeł IoT
Mówiące i uczące się maszyny w wielu przedsiębiorstwach stały się stałym elementem wyposażenia. W strefie poświęconej technologii Internet of Things odwiedzający mogą skorzystać z dostępu do platformy Comarch IoT, zainstalowanej w chmurze informatycznej. System umożliwia definiowanie procesów, zarządzanie oraz zdalne sterowanie urządzeniami. Przechowuje i analizuje ogromną ilość danych, które są wykorzystywane przy podejmowaniu strategicznych decyzji w czasie rzeczywistym. To rozwiązanie ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle, handlu detalicznym, jak i w służbie zdrowia. Więcej rozwiązań informatycznych oraz usług dla placówek medycznych zaprezentowanych jest także w części dedykowanej tej branży.
– W strefie e-Zdrowia prezentujemy technologie, które zmieniają świat medycyny. Odwiedzający nas goście mogą m.in. przeprowadzić podstawowe badania w punkcie diagnostycznym, których wyniki zostaną przenalizowane przez automatyczną platformę analityczną, zweryfikowane przez personel medyczny i wysłane na wskazany adres mailowy. Można też będzie zapoznać się z działaniem aplikacji HealthNote, służącej m.in. do bezpiecznego gromadzenia i udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej – tłumaczy Wojciech Kuder, dyrektor marketingu w sektorach e-Zdrowie i IoT Comarch.
Dodatkowo udostępnione zostaną urządzenia, które monitorują stan zdrowia pacjenta m.in. opaska życia oraz kamizelka Cardiovest a także czujniki, mierzące np. poziom tlenku węgla w domach.
Społeczeństwo przyszłości
W Strefie Innowacji Comarch znajdziemy również systemy, które wspierają rozwój e-społeczeństwa. Administracja publiczna coraz szerzej otwiera się na obywateli, umożliwiając załatwienie sprawy urzędowej w szybki i łatwy sposób. Samorządy mogą korzystać z rozwiązań Comarch przy tworzeniu oraz oferowaniu e-usług dostępnych dla obywateli, jak składanie wniosków i pism urzędowych, głosowanie w budżecie obywatelskim czy dokonanie płatności podatku lokalnego.
– Na stoisku prezentujemy system informacji parkingowej Comarch Smart Parking, który jest pomocnym narzędziem w pracy zarządców i operatorów parkingowych oraz władz miejskich przy tworzeniu stref płatnego parkowania czy parkingów Park & Ride. W strefie dostępna jest aplikacja mobilna dla kierowców, która ułatwia znalezienie wolnego miejsca parkingowego – mówi Anna Pasionek, szef działu marketingu w sektorze Administracji Publicznej w Comarch.
Ostatnim z prezentowanych systemów są wideo0analityki, wykorzystywane między innymi przez służby mundurowe. Technologia pozwala na rozpoznawanie twarzy oraz emocji osób i jest pomocna w identyfikacji tożsamości czy tworzeniu skrótów wideo.
Zwrot ku finansom
Kolejną strefą w Comarch Innovation Space jest przestrzeń, w której prezentowane są systemy zaprojektowane dla instytucji finansowych i ubezpieczeniowych. Do użytku odwiedzających została oddana m.in. aplikacja asystenta finansowego, wykorzystująca technologię wirtualnej rzeczywistości, system wyposażony w sztuczną inteligencję, który służy do szacowania wartości szkód i udzielania pożyczek, a także model osiedla 3D oraz aplikacja do wyceny nieruchomości a także kontroli wiarygodności kredytowej.
– W systemach informatycznych dla instytucji bankowych i firm ubezpieczeniowych bardzo mocno rozwijana jest sztuczna inteligencja. Ta technologia pozwala na wykonywanie czynności, które dotychczas były realizowane przez człowieka, na przykład: zbieranie danych w celu wyliczenia składki ubezpieczenia, uczenie sieci neuronowej automatycznej oceny danego roszczenia komunikacyjnego na podstawie przesłanego przez kierowcę zdjęcia uszkodzonego pojazdu, czy też zarządzanie przepływami pieniężnymi przy pomocy wirtualnego asystenta – tłumaczy Magdalena Imielska, dyrektor marketingu w sektorze Finanse w Comarch.
Usługi dla przedsiębiorcy
W strefie dedykowanej rozwiązaniom do zarządzania przedsiębiorstwem zaprezentowane zostały systemy klasy ERP i Business Intelligence. Odwiedzający to stoisko mogą sprawdzić, jak technologie uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji, wbudowane w systemy Comarch ERP, usprawniają zarządzanie procesami oraz danymi w firmie. W strefie tej wytłumaczone zostały pojęcia związane z branżami retail i produkcji, takie jak customer experience, omnichannel, Przemysł 4.0. Zaprezentowane zostało również jak Comarch w realizowanych przez siebie projektach implementuje te idee w przedsiębiorstwach klientów.
Dodatkowo w strefie zaprezentowane są rozwiązania IT do budowania i zarządzania lojalnością klientów, systemy pokazujące obszary automatyzacji w łańcuchu dostaw oraz elektroniczną komunikację z parterami handlowymi i dostawcami. W tym samym miejscu powstała również imitacja Comarch Global Operations Center.
– Global Operations Center to miejsce, w którym pracownicy Comarch monitorują stan sieci i infrastruktury klientów, zapewniają natychmiastową reakcję na wszelkie wykryte awarie oraz świadczą usługi Service Desk w wielu językach. Global Operations Center jest jednocześnie pojedynczym punktem kontaktu dla naszych klientów. Zgłaszanie i rozwiązywanie awarii przebiega o wiele sprawniej, ponieważ inżynierowie przejmują nadzór nad całym procesem: od przyjęcia zgłoszenia, przez kontakt z zewnętrznymi dostawcami usług telekomunikacyjnych po końcową analizę zdarzenia i informację zwrotną dla klienta – tłumaczy Dagmara Skomra, manager systemów Comarch ICT.
– Strefa Innowacji Comarch to jedno z nielicznych tego typu miejsc w Polsce, gdzie w jednej przestrzeni zostały zaprezentowane zaawansowane technologie informatyczne w multimedialny sposób. Przestrzeń została przygotowana z myślą o przedsiębiorcach, którzy często chcą poznać kompletną ofertę Comarch. Teraz mamy do tego bardzo nowoczesne narzędzie. Strefa będzie również otwarta dla uczniów szkół średnich oraz studentów wszystkich kierunków studiów – uzupełnia Gabriela Nadczuk, dyrektor marketingu w sektorze Comarch ERP.
Strefa Innowacji Comarch powstała w siedzibie głównej firmy w Krakowie, przy ulicy Życzkowskiego 33. Oficjalne otwarcie odbyło się 18 września 2019 roku.